23 فروردین ماه 1340

23 فروردین ماه 1340

موافقتنامه بازرگانی ایران و شوروی تهیه شد/شماره ویژه به زبان آلمانی به مناسبت دو هزار و پانصدمین سال بنیاد شاهنشاهی !/انتقادات از بودجه سال 40 بالا گرفت/از افزایش 36 برابری هزینه مسکن تا کاهش فعالیت های ساختمانی/گزارش کیهان درباره سفر احتمالی نخست وزیر به مسکو/دارایی های دهگانه همچنان باقی می ماند

موافقتنامه بازرگانی ایران و شوروی تهیه شد

امروز دکتر غفاریان معاون فنی وزارت بازرگانی و ابراهیم اف رئیس اداره بازرگانی شوروی به مدت دو ساعت در اطراف موافقتنامه مبادله کالای ایران و شوروی برای سال 1340 مشغول مذاکره بودند.

پس از پایان مطالعات و مذاکرات طرفین موافقت خود را با موافقت نامه جدید اعلام داشتند . طرح موافقتنامه امروز به نخست وزیری ارسال خواهد شد تا در دستور مذاکرات هیئت وزیران قرار گیرد .

طبق موافقت طرفین بیشتر واردات ایران از شوروی در سال 1340 کالاهای ضروری مصرفی است . مدت موافقتنامه تجاری سال 1339 ایران و شوروی روز 12 فروردین پایان یافته است ولی تجارت بین دو کشور بر اساس موافقتنامه قبلی و به حساب موافقتنامه جدید ادامه دارد .

 

شماره ویژه به زبان آلمانی به مناسبت دو هزار و پانصدمین سال بنیاد شاهنشاهی !

دبیر خانه شورای مرکزی جشن های شاهنشاهی ایران نشریه مخصوصی را که به زبان آلمانی به مناسبت یادبود دو هزار و پانصدمین سال بنیاد شاهنشاهی ایران از طرف انستیتوی روابط خارجی آلمان چاپ شده است را انتشار داد .

در ابتدای این نشریه پیامی از شاه منتشر شده که در آن آمده است : انتشار شماره مخصوص مجله انستیتوی روابط خارجی آلمان راجع به ایران موجب کمال خوشوقتی است زیرا نشر چنین مجموعه ای به ملت دوست ما آلمان فرصت آن می دهد که درباره تاریخ و تمدن و فرهنگ درخشان گذشته ایران و همچنین کوشش هایی که امروز ملت ما برای بالا بردن سطح زندگی خود به کار می برد اطلاعات لازم را به دست آورد .

شاه در این پیام تاکید کرده است : از دیر باز منافع سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ایران با آلمان بستگی داشته است.

رئیس جمهور آلمان غربی نیز در پیامی تاکید کرده است : همکاری آلمان در راه توسعه تکنیک مدرن در ایران از زمانی آغاز شد که هیچ یک از کشورهای دیگر از کمک های فنی به کشورهای در حال توسعه صحبتی به میان نیاورده بودند .

گفتنی است انستیتوی روابط خارجی آلمان غربی بزرگترین سازمان فرهنگی آن کشور است و بیش از 150 تن از دانشمندان آلمانی آن را اداره می کنند.

 

انتقادات از بودجه سال 40 بالا گرفت

روزنامه اطلاعات در شماره امروز خود طی مقاله ای به بررسی بودجه سال 1340 در مجلس شورای ملی پرداخت.

این روزنامه نوشت : طبق ارقام بودجه کل که از طرف دولت به مجلس شورای ملی داده شده در سال جاری درآمد دولت دو میلیارد ریال بیش از سال قبل پیش بینی شده و این اضافه درآمد را دولت تصمیم گرفته برای پرداخت قسمتی از قروض خود به بانک ملی اختصاص دهد .

اضافه درآمدی که پیش بینی شده بیشتر از راه وصول مالیات های مستقیم و یا غیر مستقیم و یا طرح مالیات های جدید قصد تامین آن هست مثلا در بودجه کل امسال پیش بینی شده که وزارت فرهنگ از دانش آموزان دوره اول متوسطه ماهیانه یکصد ریال ، از دانش آموزان دوره دوم متوسطه 150 ریال ، از دانش آموزان دوره عالی 400 ریال شهریه دریافت دارد و یا این که طبق این بودجه هر فرد دیپلمه که از خدمت سربازی طبق قوانین معاف می شود 2 هزار ریال و افراد عادی یک هزار ریال برای صدور برگ معافیت خود از خدمت سربازی باید پرداخت نمایند .

همین طور در زمینه مالیات های مستقیم و غیر مستقیم اضافاتی منظور شده که حاصل آن در حدود دو میلیارد ریال اضافه درآمد مذکور در بودجه دولت است .

حالا داوری با مجلس شورای ملی است که مطالعه کند و تشخیص دهد که در مقابل آن چه دولت از مردم اضافه برگذشته می خواهد وصول کند آیا موجبات گشایشی را هم در کار آن ها فراهم می آورد که امکان این پرداخت ها را بیابند و این اضافه وصول ها جنبه تحمیل و فشار بر مردم را پیدا نکند؟

 

از افزایش 36 برابری هزینه مسکن تا کاهش فعالیت های ساختمانی

کیهان نوشت : اخیرا برای تثبیت اوضاع اقتصادی کشور برنامه هایی طرح شده است و دولت امیدوار است با اجرای این طرح ها بتواند قیمت ها را در یک سطح قرار دهد و از نوسان شدید قیمت ها جلوگیری کند. در اجرای این امر تطبیق عرضه و تقاضا یک اصل مهم به شمار می رود ، عدم انطباق عرضه و تقاضا بخصوص در مورد مسکن بیش از سایر امور به چشم می خورد . به علت تقاضای بیش از عرضه کرایه مسکن در همه کشور بخصوص در تهران به وضع بی سابقه ای افزایش یافت و هزینه مسکن که طبق آمار بانک ملی در 1315 مساوی 100 بود به 3600 در سال 36 رسید. هیچ یک دیگر از اقلام هزینه زندگی در طول این مدت به این سرعت افزایش نیافت.

شک نیست که در این مدت 21 سال درآمد افراد 36 برابر نشده است و ناچار هزینه مسکن برای عموم به صورت یک خرج توانفرسا درآمده است.

کیهان در تحلیل چرایی این گرانی نوشت : بورس بازی در روی زمین های قابل ساختمان قدرت گروهی را برای ساختن خانه سلب کرده و معاملات زمین و ساختمان را در دست عده ای متمرکز کرده و به صورت نیمه انحصاری درآورده است و طبعا این عده قادر گردیده اند قیمت و کرایه ها را به طور مصنوعی ترقی دهند.

یکی از علل افزایش کرایه مسکن نیز مال الاجاره هایی است که خارجیان در هنگام توقف خود در ایران می پردازند ، این گروه چون اغلب برای مدت کوتاهی به ایران و بخصوص تهران می آیند و از آن گذشته درآمد بیشتری دارند طبعا حاضر می شود قیمت بیشتری بپردازند و طبعا کرایه مسکن سایرین نیز به دنبال این افزایش کشیده می شود.

امروز در تهران نزدیک 60 هزار خانه خالی وجود دارد که بدون مشتری مانده است با این همه کمی درآمد و گرانی کرایه ها مانع از این است که کسانی که از لحاظ مسکن در مضیقه هستند بتوانند در این ساختمان ها سکنی گزینند.در حال حاضر مسئله مسکن به صورت بحرانی درآمده است زیرا از یک طرف هزینه مسکن به صورت یک هزینه طاقت فرسا بر بودجه خانواده ها سنگینی می کند و تقریبا یک چهارم درآمد خانواده هایی را که خانه شخصی ندارند بخود اختصاص می دهد و از طرف دیگر صاحبان ساختمان های اجاره ای تازه ساز از به دست نیاوردن مشتری سخت ناراحت هستند. گروهی معمار نیز که خانه هایشان نافروش مانده است به علت واخواست سفته ها فعلا در زندان و یا تحت تعقیب هستند.

کیهان در گزارش خود افزوده است : فروش ساختمان ها به شدت راکد شده و به زحمت خریدار پیدا می شود ، بازار مصالح ساختمانی نیز به علت رکود کارهای ساختمانی متوقف شده و مظنه کلیه اقلام مصالح ساختمانی به جز سیمان پائین آمده است. این تنزل قیمت در مورد آجر بیشتر محسوس است ، علت تنزل شدید قیمت آجر ثابت ماندن مظنه سیمان این است که بیشتر ساختمان های بزرگ فعلا با آهن و سیمان ساخته می شود و طبعا از آجر کمتر استفاده می شود.

 

گزارش کیهان درباره سفر احتمالی نخست وزیر به مسکو

کیهان در شماره امروز خود نوشت : امروز یک مقام رسمی در نخست وزیری بخبرنگار ما گفت که در چند روز اخیر اکثر سفرای خارجی با آقای نخست وزیر ملاقات کردند و از طرف دول متبوع خود پیام های تسلیت آمیزی نسبت به درگذشت حضرت آیت الله بروجردی تسلیم ایشان کردند.

مقام مزبور گفت : در حدود ده روز قبل نیز آقای نیکلای پکوف سفیر کبیر شوروی با آقای مهندس شریف امامی نخست وزیر ملاقات کردند و پیام تسلیت صدر هیئت رئیسه شورایعالی جماهیر شوروی را به ایشان تسلیم کردند.

وی اضافه کرد : این ملاقات صرفا به همین منظور صورت گرفت ، سفیر کبیر شوروی در مجالس ختمی که از طرف وزارت دربار شاهنشاهی و دولت ترتیب داده شده بود شرکت جست.

امروز گفته شد که بعد از ملاقات هفته گذشته سفیر کبیر شوروی با آقای نخست وزیر بمنظور تسلیم پیام تسلیت آمیز تاکنون ملاقات دیگری بین سفیر کبیر شوروی و آقای نخست وزیر صورت نگرفته ولی تصور می رود که طی چند روز آینده قبل از مسافرت وزیر امورخارجه به آنکارا ملاقات دیگری صورت گیرد و راجع به مسافرت آقای نخست وزیر به مسکو مذاکراتی به عمل آید.

در حال حاضر هنوز تاریخ قطعی مسافرت نخست وزیر در راس هیئت حسن نیت ایران به مسکو تعیین نشده است و هیچ یک از اعضای این هیئت هم معلوم نشده اند ، ولی بنا به اظهار مقامات مطلع این مسافرت در اواسط خرداد و پس از بازگشت شاه از سفر اروپا صورت خواهد گرفت.

 

دارایی های دهگانه همچنان باقی می ماند

کیهان نوشت : در سازمان جدید وزارت دارایی قرار بود ادارات دهگانه دارایی تهران که در نقاط مختلف شهر قرار دارد فعلا به 5 اداراه تقلیل یابد و در صورت لزوم این پنج اداراه نیز در وزارت دارایی متمرکز گردد تا از تفرق امر وصول مالیات جلوگیری شود ولی چون اکنون فصل تسلیم اظهارنامه و مالیات مربوط به آن از طرف مودیان به دارایی ها است و در صورت انحلال این دارایی و یا ادغام آن ها در یکدیگر امر وصول مالیات دچار وقفه خواهد شد وزارت دارایی فعلا از انحلال دارایی های دهگانه تهران منصرف شده است.

اکنون کار سازمان جدید وصول تهران در حین اختتام است و سازمان جدید اداره کل وصول ظرف همین چند روز اعلام خواهد شد ولی در ترکیب فعلی ادارات و انحلال دارایی دهگانه یا ادغام آن ها در یکدیگر به بعد از تیرماه سال جاری که فصل تسلیم اظهار نامه و مالیات پایان می پذیرد موکول گردیده است. امروز همچنین گفته می شد که فعلا در پست های دارایی های دهگانه نیز تغییرات مهمی صورت نخواهد گرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.