20 فروردین ماه 1340

20 فروردین ماه 1340

شاه اسناد مالکیت 2600 کشاورز را تحویل داد/در جلسه امروز مجلس ؛ اولین نطق انتقادی از دولت ایراد شد/معامله به مثل دو نماینده/سود و زیان مردم یا حکومت؟/ادعای روزنامه حکومتی ؛ سیستان و بلوچستان عظمت دیرین خود را باز می یابد/محمود صلاحی امیرالحاج شد/مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی این هفته پایان می یابد/اختلاف شدید قاسم با کمپانی نفت عراق/

شاه اسناد مالکیت 2600 کشاورز را تحویل داد

نخستین برنامه تقسیم املاک سلطنتی در سال 1340 بعد از ظهر دیروز در حضور شاه برگزار شد .

بر اساس گزارش روزنامه اطلاعات بنا به امر شاه تقسیم املاک اختصاصی تا پایان سال خاتمه خواهد یافت .

در این مراسم که در کاخ مرمر برگزار شد 42 قریه به مساحت 6 هزار و 953 هکتار زمین مزروعی بین 2 هزار و 711 خانواده کشاورز تقسیم شد .

کشاورزان حاضر در این مراسم هنگام دریافت اسناد به دست و پای شاه افتاده و بوسه می زدند !

شاه در این مراسم گفت : در برنامه پنجساله سوم در امر کشاورزی چه از نظر زمین های زیر کشت و آبیاری و چه از نظر محصول شخصا اصلاحاتی به عمل آورده ام که در صورت اجرا در وضع کشاورزی مملکت تغییرات محسوسی پیدا خواهد شد .1

 

در جلسه امروز مجلس ؛ اولین نطق انتقادی از دولت ایراد شد
در جلسه امروز مجلس شورای ملی اولین نطق انتقادی از دولت ایراد شد .
ساعت نه و نیم صبح امروز جلسه علنی مجلس شورای ملی به ریاست سردار فاخر حکمت تشکیل گردید.
پس از انجام امور مقدماتی علامه وحیدی نماینده مجلس درباره عظمت آیت الله بروجردی نطقی ایراد و خواستار یک دقیقه سکوت نمایندگان شد که نمایندگان به احترام این مرجع تقلید تازه درگذشته قیام و یک دقیقه سکوت کردند .
در ادامه محمد حسین موسوی پشت تریبون قرار گرفت و با انتقاد شدید از اوضاع کشور و نارضایتی مردم اظهار داشت : آقایان مانند بنده ، از چندى پیش احساس مى کنند نارضایتى ها و احیاناً بدبینى هایى نسبت به اعمال دولت ها احساس مى شود، من یقین دارم همکاران محترم هم با من از این جهت هم عقیده اند که این نارضایتى ها کاملاً جنبه طبیعى ندارد و اى بسا که دسته هایى و ایادى ممکن است زمینه هایى براى ایجاد این نارضایتى ها فراهم بیاورند.
وی ادامه داد : مایه تأسف این است که با این که این مسئله کاملاً محسوس است سخنى از این قبیل مى-شنویم دولت هاى وقت هرگز نخواسته اند که در مقابل این نارضایتى ها از خود عکس العمل که موجب رفع سوء تفاهمات و موجب پرشدن شکاف بین دولت ها و مردم باشد از خود نشان بدهند.
این نماینده در ادامه اظهارات خود تاکید کرد : متأسفانه نه تنها در میان دولتى ها به این مسایل توجه چندانى نمى شود بلکه برعکس گاهى مى بینیم خودکامی ها و خودستایی ها و غرورى که در بعضى از آقایان هست آن چنان مردم را نسبت به دستگاه دولتى منزجر مى کند که به هیچ ترتیبى نمى شود التیامش داد.
موسوی در مورد وزارت دارایى گذشته و سازمان برنامه  گفت : این وزارت خانه به عقیده بنده وضعى پیش آورد که در میان مردم نارضایتى فراوانى به وجود آورد. در حال حاضر بنده معتقدم که سازمان برنامه یکى از آن نمونه هایى است که تمام افراد مملکت نسبت به کار این سازمان مظنون و مشکوکند و نارضایتى هاى فراوان دارند. امروز یک واقعیتى هست که از نظر مردم و ملت ایران این سازمان یک سازمان مشکوکى است که نمى دانند عایدات آن از کجا مى آید و چه مى شود و به کجا مى رود و احیاناً مایه تأسف است که گاهى مردم تصور مى کنند که این سازمان وظیفه دار است که عایداتى که براى این مملکت مى آید به وسیله این سازمان به مراجع اولیه برگردد.
وی به یک نمونه تخلف اشاره کرد و گفت : در حدود شش هزار و پانصد میلیون تومان، ۶۵ هزار میلیون ریال که گفتنش براى من ثقیل است من نمى توانم نظم فکرى خودم را آن چنان بکنم که این مبلغ را این جا بتوانم بیان کنم. گفته اند که در زمان سابق در سازمان برنامه این مبلغ گیج کننده در کجا خرج شده. در مملکتى که بودجه خود آن نصف این مبلغ است بودجه خود ما که الان داده اند کل مخارج سالیانه ما تقریباً نصف این رقم است مبلغى خرج شده است که براى اداره دو سال تمام امور مملکت از قشون ، دادگسترى ، دارایى ، معادن ، کشاورزى حقوق کارمندان و غیره کافى بوده که این مملکت بیست میلیون نفرى را به حال عادى و شاید بهتر اداره بکند. یک مقایسه مختصر اهمیت این رقم را نشان مى دهد.2
 

معامله به مثل دو نماینده !
در جلسه علنی امروز مجلس شورای ملی دو نفر از نمایندگان مخالفت خود را با اعتبارنامه های یکدیگر پس گرفتند. سعید مهدوی نماینده قوچان مخالفت خود را با اعتبارنامه سرلشکر همایونی وکیل تهران مسترد داشت و سرلشکر همایونی نیز معامله به مثل کرد و از مخالفت با اعتبارنامه سعید مهدوی صرف نظر نمود.
با تصویب اعتبارنامه سعید مهدوی در حال حاضر ، اعتبارنامه کلیه نمایندگان منتخب دوره بیستم بجز یک نماینده تصویب شده است.
تنها اعتبارنامه جمال اخوی نماینده اول تهران است که به علت مخالفت اللهیار صالح در گیر و دار کمیسیون تحقیق است.

 

سود و زیان مردم یا حکومت؟!
غلامحسین صدرایی شاملو طی مقاله ای با اشاره به اظهارات اخیر وزیر بازرگانی نوشت : دکتر همایون وزیر بازرگانی در پاسخ به این سوال که چرا سود بازرگانی اتومبیل های سواری تقلیل نیافته است در حالی که این کالا جزو ضروریات مردم است می گوید «باید دید این کالا برای چه طبقه ای ضروری است»
در ادامه این نوشتار آمده است : مسئله ضروری و غیر ضروری هم خودش بحث جالبی است ، یک روز می آیند در و دروازه را بر روی کالایی به اسم رعایت منافع مصرف کننده و ضروریات درجه اول مردم باز می گذارند و روز دیگر ناچار می شوند بر اثر گشادبازی های ارزی واردات بسیاری از کالاهای ضروری مردم را محدود می کنند .
نویسنده افزوده است : آن چه مسلم است وضع هر کشور از لحاظ اقتصادی ظرف یک مدت کوتاه یعنی حداقل دو سه سال آنقدر فرق نمی کند که ضروریات و غیر ضروریات آن تا این حد متغیر باشد.

 

ادعای روزنامه حکومتی ؛ سیستان و بلوچستان عظمت دیرین خود را باز می یابد
روزنامه اطلاعات در شماره امروز خود طی گزارشی به برنامه های دولت برای رسیدگی به امور سیستان و بلوچستان پرداخته و نوشت : استان سیستان و بلوچستان عظمت و آبادی دیرین خود را باز می یابد و با شتاب بی سر و صدایی به سوی آینده مطمئن و درخشان پیش می رود .
این روزنامه ادامه داد : تا مدت های درازی هیچ شور و شوق و فعالیت های موثری خواب گران این استان نگون بخت را بر هم نمی زد و مردم آن که از اصیل ترین نژاد هوشمند و پاک ایرانی هستند موفقیت هایی را که امروز این استان به دست آمده است حتی در خواب هم مشکل باور می کردند .
در این گزارش همچنین آمده است : امروز دوره سکون و رکود سیستان و بلوچستان سپری شده و عموم مردم سرشار از شور و شادی می کوشند عقب ماندگی های گذشته را جبران کرده و زندگی آسوده ای را برای خود فراهم کنند .3

 

محمود صلاحی امیرالحاج شد
بنا به پیشنهاد دولت و تصویب شاه محمود صلاحی ملقب به صلاح السلطنه کفیل اسبق وزارت امور خارجه به سمت امیرالحاج در سال جاری انتخاب شد .
هیچ یک از شرکت های تعاونی کشور برای اخذ کمک مالی واجد شرایط نیستند
دکتر جلالی مدیرعامل بانک جدید التاسیس رفاه کارگران گفت : هدف از تشکیل بانک رفاه کارگران کمک به پیشرفت سطح زندگی کارگر و مساعدت در هر مورد به زندگی این گروه می باشد ، در اساسنامه بانک رفاه کارگران ذکر شده است که شرکت های تعاونی و مصرف کارگران می توانند از پشتیبانی و کمک های مالی بانک رفاه کارگران برخوردار گردند بدین ترتیب هرگاه شرکت تعاونی و مصرف کارگران تشکیل شد و کلیه سهام آن را کارگران خریداری کردند بانک رفاه کارگران برای پیشرفت این گونه شرکت ها کمک مالی خواهد نمود.
جلالی افزود : شرکت های تعاونی که تاکنون تشکیل گردیده است مشمول این مقررات قرار نخواهند گرفت زیرا تقریبا اکثر سهام این گونه شرکت ها متعلق به کارمندان است در حالی که در اساسنامه بانک رفاه کارگران قید شده است که بانک می تواند به شرکت های تعاونی و مصرف کارگران مساعدت نماید.
 

مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی این هفته پایان می یابد
مذاکرات نمایندگان بازرگانی ایران و شوروی پیرامون تهیه و تنظیم لیست کالاهای صادراتی دو کشور در وزارت بازرگانی همچنان ادامه دارد .
امروز دکتر غفاری معاون فنی وزارت بازرگانی و رئیس کمیسیون مامور مذاکره با مقامات بازرگانی شوروی گفت: لیست کالاهای صادراتی سال جاری دو کشور بر اساس موافقتنامه پایاپای ایران و شوروی تا آخر همین هفته برای امضا آماده خواهد شد.
کیهان نوشت : در تهیه و تنظیم لیست های کالاهای صادراتی ایران و شوروی سیاست بازرگانی دولت ایران مورد توجه کامل قرار گرفته است ، لیست های تنظیمی کالاهای صادراتی ایران و شوروی منضم بموافقتنامه پایاپای بازرگانی دو کشور نسبت به فهرست اجناس صادراتی سال گذشته تفاوت فراوانی ندارد و تغییرات اساسی مربوط به سیاست جدید بازرگانی دولت ایران است.
 

اختلاف شدید قاسم با کمپانی نفت عراق 
مذاکرات دولت عراق با شرکت نفت عراق که از دو روز پیش آغاز شده بود دیروز بدون اخذ نتیجه قطع گردید ، دولت عراق از شرکت نفت عراق درخواست استفاده بیشتر از سهم نفت و گاز طبیعی را کرده است.
خبرگزاری عراق اطلاع می دهد مخصوصا بر سر مسئله دادن امتیاز و حفاری چاه های نفت اختلاف شدیدی بین طرفین روی داده است ، عبدالکریم قاسم رئیس جمهور عراق اعلام کرد که ارتش عراق قادر است کنترل عملیات اکتشافی و حفاری را در دست گیرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.