19 فروردین ماه 1340

19 فروردین ماه 1340

دانش آموزان در حال افزایش سطح معلومات در حال کاهش !/مذاکرات ایران و آمریکا بر سر کمک های اقتصادی/بانک بین المللی نمی تواند با پرداخت وام به ایران مخالفت کند/دخالت بانک بین المللی در کارهای مهم سازمان برنامه/6500 میلیون دلار خرج کرده ایم و نتیجه ای نگرفته ایم/جلساتی که کارشناسان خارجی برای دخالت در فرهنگ کشور در اتاق وزیر تشکیل می دهند!/تاسیس انستیتوی بین المللی نفت در ایران قطعی شد

دانش آموزان در حال افزایش سطح معلومات در حال کاهش !

روزنامه اطلاعات در سرمقاله امروز خود نوشت : در این که در سال های اخیر سطح معلومات و اطلاعات در مدارس ما پائین آمده تصور می کنم جای هیچ گونه بحثی نیست . توسعه فرهنگ ما مخصوصا در چند سال اخیر در جهت کمی بوده و از حیث کیفی چندان پیشرفت و موفقیتی نصیب ما نگردیده است .

نویسنده افزوده است : در حالی که هر سال بر تعداد محصلین افزوده می شود و فرزندان ما با ذوق و اشتیاق فراوان خود را برای تحصیل آماده می سازند اگر نتوانیم این نیروهای خلاق و با ارزش را بنحو صحیح پرورش دهیم و آن ها را برای زندگی در دنیای امروز آماده سازیم نمی توان پیشرفت اطمینان بخشی حاصل کرد .

نویسنده نتیجه گرفته است : علت توقف سطح معلومات ، بوجود آمدن هدف های غیر اصولی در فکر جوانان و آماده نشدن آن ها برای زندگی واقعی در دنیای نو را باید در فرهنگ کشور و مخصوصا در روش و وسائل آموزش و پرورش جست و جو کرد .

 

مذاکرات ایران و آمریکا بر سر کمک های اقتصادی

پیش از ظهر امروز جلسه ای با شرکت نمایندگان ایران و آمریکا ، برای رسیدگی به بودجه عملیات مخصوص آمریکا و همچنین نحوه کمک های اقتصادی آمریکا به ایران در سال 1340 در کاخ نخست وزیری تشکیل شد .

در این جلسه نخست وزیر و جند تن از وزیران به نمایندگی از طرف ایران و هری برن رئیس اداره عملیات اقتصادی و فنی آمریکا در ایران و چند تن از روسای اداره عملیات اقتصادی آمریکا در ایران شرکت داشتند.

 

بانک بین المللی نمی تواند با پرداخت وام به ایران مخالفت کند

آرامش وزیر مشاور و قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه در باره خبر مخالفت بانک بین المللی پول با اعطای وام 12 میلیون دلاری به ایران اظهار داشت : این موضوع صحیح است که صندوق وام های عمرانی آمریکا قرار است که 12 میلیون دلار برای اجرای پروژه ساختمان اسکله بندر عباس به ما قرض دهد و بانک بین المللی در این مورد اظهار نظر نامساعد کرده است ولی این اظهار نظر جنبه مخالفت ندارد و نمی تواند همه داشته باشد.

وی ادامه داد : زیرا بانک بین المللی در این میان سمت و عنوانی ندارد که مخالف پرداخت وامی باشد که دیگری به ما بدهد.

 

دخالت بانک بین المللی در کارهای مهم سازمان برنامه

آرامش درباره نقش بانک بین المللی در این جریان اضافه کرد : متاسفانه در گذشته ضمن یکی از قراردادهای قرضه ما از بانک بین المللی ماده ای گنجانده شده است که طبق آن سازمان برنامه متعهد است برای تحصیل هر نوع اعتباری از خارج با بانک بین المللی مشورت کند ، البته این موضوع صرفا جنبه مشورتی دارد ولی بدین طریق بانک بین المللی در تصمیمات سازمان برنامه ذیمدخل شده است که نمی توان هم گفت همواره نظریات او در این موارد با حسن نظر کامل همراه می باشد.

سرپرست سازمان برنامه سپس گفت : در ظرف 6 سال گذشته بانک بین المللی در کارهای مهم سازمان برنامه غالبا صاحب نظر بوده است یعنی پروژه های مهم ما با نظر این بانک تنظیم شده و بسیاری از مهندسین مشاور و مقاطعه کاران خارجی از مجرای بانک بین المللی به سازمان برنامه راه یافته اند. مجموع این اوضاع و احوال باعث شده است که فعلا سازمان برنامه از لحاظ مالی بحد اعلا در مضیقه باشد بدون آن که توانسته باشد اعتقاد و اطمینان مردم را نسبت به خود جلب نماید.

وزیر مشاور و قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه اضافه کرد : برای رفع این مضیقه مالی مطالعاتی در جریان است که اگر نتوانیم اعتبارات تازه ای از خارج کسب کنیم بعضی از پروژه های خود را که در درجه کمتری از اهمیت قرار دارند موقتا متوقف گذارده و یا در اتمام آن چندان عجله ای بکار نبریم.بعضی از طرح هایی که در گذشته سازمان برنامه بدان دست زده نه فوریت چندانی داشته و نه در درجه اول اهمیت بوده است.

 

6500 میلیون دلار خرج کرده ایم و نتیجه ای نگرفته ایم

وی گفت : اگر ساختمان سد دز و پروژه های وابسته به آن تا ده سال دیگر هم شروع نمی شد هیچ ترک اولایی نشده بود و چه بسا با 150 میلیون دلاری که برای اجرای این طرح ها پیش بینی شده و تا به حال مبلغ 90 میلیون دلار آن نیز پرداخت گردیده ممکن بود پروژه های کوتاه مدت و کوچک دیگری را که به مراتب بیشتر در زندگی مردم موثر واقع می شد اجرا کرد و در نتیجه به درآمد سرانه مردم افزود ولی متاسفانه باز هم باید اعتراف کنم که بعضی از پروژه هایی که در گذشته طرح ریزی شده مبتنی بر مطالعه کافی و مصلحت ملی ما نبوده است و در نتیجه از سال 1334 تاکنون بیش از 6500 میلیون دلار در سازمان برنامه خرج شده و نتایجی که از آن حاصل شده متناسب با این مبلغ گزاف نیست.

 

جلساتی که کارشناسان خارجی برای دخالت در فرهنگ کشور در اتاق وزیر تشکیل می دهند!

کیهان امروز نوشت : بمنظور ایجاد هماهنگی در امور فرهنگی مربوط به کارشناسان خارجی هر ماه یکبار جلسه ای با شرکت کارشناسان خارجی فرهنگ در دفتر وزیر فرهنگ تشکیل می شود و همچنین نظر به این که در بعضی از فعالیت ها و برنامه های وزارت فرهنگ کارشناسان خارجی مختلف دخالت دارند به این جهت از کارشناسان یونسکو ، اصل چهار ، بنیاد فورد ، بنگاه خاور نزدیک و کارشناسان آلمانی و فرانسوی دعوت شده است که در این جلسات ماهانه شرکت کنند تا در مورد خط مشی کلی برنامه ها و فعالیت های فرهنگی بحث و مذاکره به عمل آید و در مورد هر یک از فعالیت ها کارشناسان خارجی برنامه واحدی تنظیم نمایند.

 

تاسیس انستیتوی بین المللی نفت در ایران قطعی شد

حسنعلی منصور دبیر کل شورای عالی اقتصاد و رئیس هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس اقتصادی آسیا و خاور دور در مصاحبه ای گفت : در جلسات اخیر کنفرانس اقتصادی آسیا و شرق دور هیئت نمایندگی ایران موفق شد اقدامات قبلی را که به منظور تشکیل سمپوزیوم بین المللی نفت در تهران و تاسیس انستیتوی بین المللی نفت در ایران به عمل آمده بود تعقیب کند و به نتیجه برساند.

وی گفت : بدین ترتیب سمپوزیوم بین المللی نفت در سال 1962 میلادی در تهران تشکیل خواهد شد و برای تشکیل انستیتوی نفت دبیرخانه سازمان ملل با ایران وارد مذاکره خواهد شد و کمک های لازم را به ایران خواهد نمود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.