23 اسفندماه 1339

23 اسفندماه 1339

تغییر دولت و تحولاتی که روی خواهد داد/ماجرای اعتبارنامه ها !/انتخابات مجلس در شهرستان ها/روابط ایران و شوروی ؛ مهم ترین کار دولت پس از اخذ رای اعتماد و نظر متفاوت مطبوعات

تغییر دولت و تحولاتی که روی خواهد داد

تغییر دولت و تحولاتی که ممکن است در روزهای آینده در سیاست خارجی ایران روی دهد مهم ترین موضوع مورد بحث این هفته مطبوعات و محافل سیاسی تهران است .

ترکیب کابینه جدید روی هم رفته در مطبوعات تهران با خوش بینی تلقی شده و با این که در اکثر محافل عمر این کابینه را طولانی نمی دانند در بعضی محافل گفته می شود که دولت دوم مهندس شریف امامی ممکن است بیش از دولت اول وی سر کار بماند .

درباره تغییر و تحولی که پس از تشکیل کابینه جدید به عمل خواهد آمد و جریانات مجلس و سیاست خارجی روزنامه بامشاد خبرهای جالبی دارد و از آن جمله می نویسد : به دنبال استعفا و تشکیل مجدد کابینه در محافل سیاسی تهران گفته می شود تغییرات و انتصابات جدید دیگری در بعضی از مقامات صورت خواهد گرفت . این تغییرات ممکن است تا پایان هفته جاری انجام شود .

گفته می شود ضمن انتصابات تازه سپهبد علوی مقدم وزیر سابق کشور ممکن است به سفارت کبرای ایران در آلمان غربی و یا احتمالا ترکیه تعیین شود .

در این هفته پس از مجلس شورای ملی مجلس سنا جلسه علنی خواهد داشت ، جلسه علنی مجلس سنا به خاطر طرح و تصویب برنامه دولت جدید است .

در محافل پارلمانی گفته می شود که در هیچ یک از دو مجلس با کابینه جدید مخالفت نخواهد شد .

مهندس اردشیر زاهدی سفیر کبیر ایران در آمریکا که برای تقدیم گزارش حضوری در تهران به سر می برد همه روزه برای انجام کارهای حوزه ماموریت با مقامات وزارت امور خارجه در تماس است .

شایعه تغییر محل ماموریت اردشیر زاهدی از واشنگتن به لندن تاکنون مورد تائید مقامات رسمی قرار نگرفته است. سفیر کبیر ایران هنگام ورود هاریمن سفیر فوق العاده و سیار رئیس جمهور آمریکا به تهران برای استقبال به فرودگاه رفت و در قسمتی از مذاکرات تهران نیز شرکت داشت .

گفته می شود سفیر کبیر ایران در آمریکا تا پایان هفته آینده به آمریکا مراجعت خواهد کرد .

 

ماجرای اعتبارنامه ها !

یک خبر خصوصی حاکیست که طی این چند روزه برای راضی کردن دریانی و امام مردوخ که بر مخالفت خود با اعتبارنامه سعید مهدوی باقی مانده بودند فعالیت شده است و به احتمال قوی اعتبارنامه سعید مهدوی بدون مخالفت تصویب می شود و به دنبال آن مخالفت با اعتبارنامه سرلشکر همایونی مسترد می گردد و تنها اعتبارنامه ای که به کمیسیون تحقیق خواهد رفت اعتبارنامه جمال اخوی است که در اثر مخالفت اللهیار صالح ارجاع می گردد .

مجله امید ایران نیز می نویسد : با مخالفت با اعتبار نامه جمال اخوی وکیل اول تهران در دوره بیستم از طرف اللهیار صالح وکیل کاشان این فرصت برای اللهیار صالح پیش آمده است که بتواند به مدت دو ساعت در مجلس صحبت کند . اللهیار صالح که دوره نقاهت مریضی را می گذراند و فوق العاده ضعیف هم شده است ، اعلام داشته که مخالفت وی روی انتخابات تهران است و منظورش فقط اخوی نیست و در نظر دارد نسبت به انتخابات تهران مطالبی منتشر نشده بیان کند .

 

انتخابات مجلس در شهرستان ها

روزنامه پیغام امروز نیز نوشت : پس از تغییر دولت انتخابات چند شهرستان که تاکنون انجام شده و در چند حوزه دستور آن نیز از طرف وزارت کشور صادر نگردیده است به بعد از تعطیلات نوروز موکول شد و از طرف وزارت کشور برای توقف انتخابات این حوزه ها دستوری صادر خواهد شد .

گفته می شود انتخابات مجلس شورای ملی در شهرستان ها تا اواخر فروردین سال آینده طول خواهد کشید .

همچنین انتخابات انجمن شهر تهران تا مدتی به تعویق خواهد افتاد و اردیبهشت ماه سال آینده انتخابات انجمن شهر از طرف عده زیادی از کاندیداها اعتراض شده انتخابات از روزی که متوقف شده است آغاز و انجام خواهد شد . مقامات مطلع عقیده دارند به طور قطع انتخابات انجمن شهر را فرماندار جدید تهران انجام خواهد داد.

 

روابط ایران و شوروی ؛ مهم ترین کار دولت پس از اخذ رای اعتماد و نظر متفاوت مطبوعات

سپید و سیاه نیز نوشت : مهم ترین کاری که دولت جدید پس از معرفی به مجلس و اخذ رای اعتماد دارد تقدیم لایحه بودجه کل کشور به مجلس و مذاکرات با شوروی است .

مهندس شریف امامی به احتمال قوی در نیمه اول فروردین ماه در راس یک هیئت حسن نیت به شوروی خواهد رفت و مذاکرات این هیئت ممکن است به تحول مهمی در سیاست خارجی ایران منتهی شود .

در حال حاضر زمینه برای رفع اختلافات ایران و شوروی کاملا آماده است و اگر تحول غیر منتظره و پیش بینی نشده ای روی ندهد بین ایران و وشوری مناسبات دوستانه و همکاری نزدیکی به وجود خواهد آمد .

فرمان بالعکس خبر داد : با تمام شایعاتی که پیرامون مذاکره با مقامات شوروی وجود دارد و می گویند در فروردین ماه نخست وزیر در راس هیئتی به مسکو خواهد رفت. هنوز نمی توان این شایعات را قطعی دانست و تغییر وزیر خارجه را می توان یکی از قوی ترین دلایل این موضوع دانست چون به قرار اطلاع هنوز هم مقامات شوروی می گویند با عضویت ایران در قراردادهای تدافعی مخالفیم و هنوز هم گاهگاه از ناحیه رادیوها و سایر دستگاه های تبلیغاتی اقمار شوروی علیه ایران تحریکاتی صورت می گیرد ، خبرنگاران با توجه به این مسائل عزیمت نخست وزیر را به مسکو آن هم در فروردین ماه بسیار بعید می دانند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.