21 اسفندماه 1339

21 اسفندماه 1339

برنامه جدید دولت تقدیم مجلس شد / تثبیت اقتصادی اصل اول برنامه دولت/شریف امامی کابینه را به شاه و مجلس معرفی کرد/مجلس حتما به دولت رای اعتماد خواهد داد !/چرا وزیر کشور کنار رفت ؟!/چرا وزیر خارجه تغییر کرد ؟! این بار هم به دلیل شوروی!/لایحه دولت برای وزارتخانه های جدید

برنامه جدید دولت تقدیم مجلس شد / تثبیت اقتصادی اصل اول برنامه دولت

در جلسه امروز مجلس شورای ملی مهندس شریف امامی نخست وزیر پس از معرفی اعضای دولت جدید برنامه کار دولت را تقدیم مجلس شورای ملی کرد .

در این برنامه سیاست داخلی دولت در یازده اصل تشریح شده بود که اصل اول آن تعقیب برنامه تثبیت اقتصادی از طریق موازنه جمع و خرج مملکت ، افزایش درآمد ، حذف هزینه های زائد ، اقدام به تکثیر تولید ، تاسیس شرکت های تعاونی ، تامین موازنه پرداخت های ارزی ، مراقبت در تقسیم صحیح اعتبارات بانک ها ، توجه خاص به افزایش حجم صادرات کشور ، افزایش اعتبار کالاهای تولیدی و ایجاد محدودیت برای کالاهای تجملی و غیر ضروری است . 

 

شریف امامی کابینه را به شاه و مجلس معرفی کرد

چنان چه ذکر آن رفت پس از استعفای دولت مهندس شریف امامی مجددا از طرف شاه مامور تشکیل کابینه شد و وی عصر دیروز با حضور در کاخ اختصاصی اعضای کابینه جدید را به وی معرفی کرد .

اعضای دولت جدید عبارتند از : دکتر محمد سجادی نائب نخست وزیر و سرپرست امور اقتصادی ، آرامش وزیر مشاور و قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه ، دکتر جهانشاه صالح وزیر فرهنگ ، مهدوی وزیر کشاورزی ، سپهبد نقدی وزیر جنگ ، دکتر پورهمایون وزیر بازرگانی ، اعتبار وزیر پست و تلگراف و تلفن ، اشرف احمدی وزیر مشاور و معاون نخست وزیر ، دکتر طاهر ضیائی وزیر صنایع و معادن ، احمد علی بهرامی وزیر کار ، ویشکائی وزیر گمرکات و انحصارات ، مهندس بهنیا وزیر راه ، عبدالباقی شعاعی وزیر دارایی ، ممتاز وزیر دادگستری ، قدس نخعی وزیر امور خارجه ، آشتیانی وزیر بهداری ، سپهبد عزیزی وزیر کشور .

در جلسه علنی امروز نیز شریف امامی کابینه را به مجلس معرفی کرد .

 

مجلس حتما به دولت رای اعتماد خواهد داد !

فرمان نوشت : به احتمال قوی پس از معرفی دولت جدید به مجلس شورای ملی دولت از مجلس رای اعتماد خواهد خواست . به قرار اطلاع فراکسیون پارلمانی حزب ملیون که در مجلس بیستم دارای اکثریت است ، به دولت رای اعتماد خواهد داد و حتی شنیده می شود که دفاع از دولت جدید را نیز فراکسیون پارلمانی حزب ملیون به عهده خواهد گرفت .

بر اساس این گزارش « بدین ترتیب انتظار می رود که دولت جدید با اکثریت قابل توجهی از مجلس رای اعتماد بگیرد ».

درباره این موضوع که در کابینه جدید تمایلات حزبی در نظر گرفته نشده گفته می شود که این امر به خاطر ادامه مذاکرات ایران و شوروی است و صلاح دانسته اند که این مذاکرات را یک دولت کاملا غیر حزبی انجام دهد !.

 

چرا وزیر کشور کنار رفت ؟!

روزنامه فرمان در تحلیلی نوشت : چون می خواهند مجلس بیستم را به زودی منحل کنند وزیر کشور تغییر کرد چرا که او عامل برگزاری انتخابات بود و کنار گذاشتن علوی مقدم نشانه ای است که دولت اعتراضات منتقدین درباره انتخابات را قبول دارد .

 

چرا وزیر خارجه تغییر کرد ؟! این بار هم به دلیل شوروی!

فرمان در تحلیلی دلیل تغییر وزیر خارجه را تمایل شوروی دانست !

این روزنامه نوشت : با تمام شایعاتی که پیرامون مذاکره با مقامات شوروی وجود دارد و می گویند در فروردین ماه نخست وزیر در راس هیئتی به مسکو خواهد رفت هنوز نمی توان این شایعات را قطعی دانست و تغییر وزیر خارجه را می توان یکی از قوی ترین دلایل این موضوع دانست ؛ چون به قرار اطلاع هنوز هم مقامات شوروی می گویند با عضویت ایران در قرارداد های تدافعی مخالفیم !

فرمان نوشت با توجه به این مسائل عزیمت نخست وزیر به شوروی بسیار بعید به نظر می رسد .

 

لایحه دولت برای وزارتخانه های جدید

گفته می شود ممکن است دولت ضمن یک لایحه که تقدیم مجلس می کند اجازه تشکیل دو وزارتخانه جدید مسکن و تبلیغات را تحصیل نماید .

برای وزارت تبلیغات از هم اکنون نام آقایان حمزاوی و معینیان بر سر زبان ها است و برای وزارت مسکن از ضرغام نام برده می شود .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.