20 اسفندماه 1339

20 اسفندماه 1339

دولت استعفا داد و دوباره شریف امامی مامور به تشکیل کابینه شد/پیش بینی نشریات درباره کابینه جدید پیش از استعفای دولت/سکوت معلمین بدترین نوع اعتراض شد !/آقای اقبال ! وای بر شما !/اساتید دانشگاه را نیز تصفیه کنید !/مراجعت تیمسار بختیار از سفر اروپا و آمریکا!

دولت استعفا داد و دوباره شریف امامی مامور به تشکیل کابینه شد

صبح روز شنبه پس از شرفیابی هیئت رئیسه مجلس شورای ملی بحضور شاه و اعلام آمادگی مجلس دولت استعفا داد و مهندس شریف امامی بار دیگر به فرمان شاه مامور تشکیل کابینه شد .

کابینه جدید ساعت 4 بعد از ظهر روز شنبه بحضور شاه معرفی گردید و هیئت دولت جدید عصر شنبه اولین جلسه خود را تشکیل داد .

سرعتی که در تشکیل کابینه جدید به کار رفت در تاریخ 20 ساله اخیر بی سابقه بود . از وزرای کابینه قبلی مهندس شریف امامی سپهبد علوی مقدم ، دکتر عیسی صدیق ، سپهبد وثوق ، سرلشکر ضرغام و یدالله عضدی در این کابینه شرکت ندارند و به جای آن ها سپهبد عزیزی به وزارت کشور ، دکتر جهانشاه صالح به وزارت فرهنگ و سپهبد نقدی به وزارت جنگ ، قدس نخعی به وزارت خارجه و عبدالباقی شعاعی به وزارت دارایی منصوب شده اند .

 

پیش بینی نشریات درباره کابینه جدید پیش از استعفای دولت

خواندنی ها در شماره امروز خود نوشت : در هفته گذشته کار تصویب اعتبارنامه ها و انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای ملی انجام پذیرفت و طبق سنن پارلمانی هیئت رئیسه مجلس ضمن تقدیم عریضه جوابیه مجلس شورای ملی به خطاب افتتاحیه شاه آمادگی خود را به کار اعلام می دارد .

بر اساس این گزارش شرفیابی هیئت رئیسه مجلس شورای ملی و تشریفات مربوطه بتقدیم عریضه جوابیه بحضور شاه امروز یا فردا انجام خواهد شد و به دنبال آن دولت استعفا خواهد داد .

با این که در هفته های اخیر در باره کاندیداهای مقام نخست وزیری شایعاتی منتشر شده و از آقایان علی امینی و مهندس طالقانی برای این مقام نام برده می شد هفته گذشته تجدید زمامداری مهندس شریف امامی قطعی شد و نخست وزیر فعلی فردا یا پس فردا پس از تقدیم استعفای کابینه مجددا مامور تشکیل دولت خواهد شد.

در هفته های اخیر پیش بینی می شد که نخستین کابینه ای که به مجلس بیستم معرفی می شود کابینه ائتلافی خواهد بود و از هر دو حزب ملیون و مردم وزیران در آن شرکت خواهند کرد ولی در هفته گذشته شایعه تشکیل یک کابینه غیرحزبی قوت یافت و گفته می شود که کابینه آینده با تغییر دو یا سه نفر از وزرا و جابجا شدن یکی دو تای آن ها تقریبا قیافه کابینه فعلی را خواهد داشت .

وزیرانی که صحبت تغییر آن ها در میان است بیشتر وزرای خارجه ، کشور ، فرهنگ و پست و تلگراف می باشند .

اگر عضدی [وزیر خارجه ] تغییر پست دهند به احتمال قوی قدس نخعی سفیر کبیر ایران در لندن و به احتمال ضعیف جهانگیر تفضلی سرپرست دانشجویان ایرانی در اروپا به جای وی تعیین خواهند شد.

دکتر صدیق وزیر فرهنگ شخصا مایل به کناره گیری از این مقام است و برای جانشینی وی فعلا از دکتر علی آبادی معاون فعلی نخست وزیر نام برده می شود . قبلا صحبت وزارت فرهنگ آقایان دکتر عمید و محمد عبدالله گرجی در میان بود که هر دو از تهران به مجلس رفته اند و چون هر دو حزبی هستند در کابینه غیر حزبی آینده شرکت نمی کنند .

موضوع وزارت فرهنگ دکتر عمید با انتخاب وی به نیابت ریاست مجلس تقریبا منتفی شده و اگر در آینده یک کابینه ائتلافی تشکیل شود گرجی که از محبوبیت خاصی در میان فرهنگیان برخوردار است بیش از همه شانس انتخاب شدن به مقام وزارت فرهنگ را دارد .

پیش بینی می شود کار معرفی کابینه جدید به شاه و مجلسین و اخذ رای اعتماد بیش از یک هفته به طول نیانجامد و قبل از فرا رسیدن تعطیلات عید نوروز کابینه جدید از هر دو مجلس رای اعتماد بگیرد .

مهم ترین کاری که دولت جدید پس از گرفتن رای اعتماد از مجلسین دارد مذاکره برای حل اختلاف با دولت شوروی است . نخست وزیر در نیمه اول فروردین ماه در راس یک هیئت حسن نیت به مسکو خواهد رفت و در محافل سیاسی تهران پیش بینی می شود که این سفر مبدا تحول تازه و مهمی در روابط ایران و شوروی و سیاست خارجی ایران خواهد بود .

 

سکوت معلمین بدترین نوع اعتراض شد !

علی اصغر امیرانی در سرمقاله امروز خواندنی ها نوشت : مدت ها است مهندسین و متخصصین کارخانجات آدم سازی کشور یعنی معلمین به زبان های مختلف از زبان خوش و تقاضا و خواهش گرفته تا التماس سعی کرده اند مشروع ترین و طبیعی ترین خواست خود را که تامین حداقل زندگی است به گوش اولیای امور برسانند و چون اکنون به تجربه دریافته اند « آن که البته به جایی نرسد فریاد است » ناچار به زبان بی زبانی یعنی سلاح سکوت که غالبا برنده تر از شمشیر است دست برده اند .

در ادامه این مقاله به نقل از روزنامه اطلاعات آمده است : اعلامیه ای به نام اعلامیه معلمین پایتخت منتشر شده و در آن یک روز را به عنوان روز اعتراض معلم اعلام کرده اند ، در این روز کلیه معلمین در کنار دانش آموزان خویش حضور خواهند یافت ولی درس و بحثی نخواهند داشت و با سکوت خویش اعتراض عمیق و دیرین خود را به گوش ملت ایران خواهند رسانید .

امیرانی در ادامه این نوع اعتراض را بدترین نوع اعتراض خوانده و آورده است : نه تنها ما بلکه خود معلمین هم قطعا در این مورد با همکار محترم هم عقیده هستند و قبول دارند که این طرز اعتراض و اصولا هر نوع اعتراضی نه تنها خوب و پسندیده نیست بلکه در شان و مقام شامخ معلم و محیط آموزشگاه هم نمی باشد.

امیرانی در عین حال نوشته است : این که می گویند ترمیم حقوق معلمین و تامین رفاه حال آنان نیازمند بودجه بیشتری است که ما فاقد آن هستیم صحیح نیست با همین بودجه فعلی همین بودجه ای که پارسال و پیرارسال داشته و امسال هم داریم می توان حتی صدی صد ، یعنی دو برابر مقدار فعلی حقوق و مزایای معلمین را بالا برد بدون این که ناچار به اخذ دیناری مالیات جدید از کسی بشویم .

 

آقای اقبال ! وای بر شما !

اسماعیل پوروالی در مقاله ای خطاب به دکتر اقبال نوشت : وای بر شما که نمی دانید کجا دارید می روید ...من این مقاله را برای شما می نویسم شمایی که باید امروز در آغوش گرم و پرشور ملت جای می داشتید و در دریای احساسات پرجوش و خروش محبت آمیز مردم غوطه می زدید و حالا در دانشگاه اتومبیلتان را آتش می زنند ...جوانان دانشجو به شما توهین روا می دارند و در مجلس با اعتبارنامه تان مخالفت می کنند راستی که وای بر شما و وای بر من !

پوروالی ادامه داد : شما که به هر مقام برجسته ای که در این مملکت وجود داشته رسیده اید سال ها استاد بوده اید ، به مقام نخست وزیری نائل شده اید و بیشتر از همه زمامداری کرده اید و عالی ترین نشان های این کشور را دریافت داشته اید و به شهرت و معروفیت بین المللی رسیده اید و از عالی ترین مراکز علمی جهان درجات افتخاری گرفته اید شما که خودتان بارها به من گفته اید « اگر هوس بود ...دیگر بس بود » چه می شد که پس از این همه خدمت شرافتمندانه وقتی از نخست وزیری مستعفی شدید می رفتید و در خانه خود می نشستید ؟ و مدتی تماشاگر می شدید ؟

 

اساتید دانشگاه را نیز تصفیه کنید !

صدای مردم نوشت : قریب یک ماه و نیم است که درس و بحث در دانشگاه تعطیل شده و این تعطیل تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت و با این که نام نویسی آغاز شده ولی درس ها تا 15 فروردین آینده همچنان تعطیل خواهد بود ، به هر حال اکنون که تصمیم گرفته اید دانشگاه را تا 15 فروردین تعطیل کنید و نام نویسی دانشجویان را به عنوان تعویض کارت ها تجدید کنند چه بهتر که در این آخر سال یک تکانی حقیقی در دانشگاه بنمایند و استادان سیاست مدار سه چهار کاره را از خدمت در دانشگاه معاف نمایند و نام نویسی استادان را هم تجدید کنند .

 

مراجعت تیمسار بختیار از سفر اروپا و آمریکا!

مراجعت تیمسار بختیار از سفر اروپا و آمریکا به دنبال ملاقات اخیر وی با کندی رئیس جمهور آمریکا و مذاکره در کاخ سفید کاملا جلب نظر همه محافل داخلی و خارجی را کرده است مخصوصا آن که خبرگزاری های خارجی از آن جمله خبرگزاری فرانسه خبر مفصلی هم در این باره به سراسر دنیا مخابره کرده اند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.