19 اسفندماه 1339

19 اسفندماه 1339

یک هیئت مراکشی به ایران می آید/ایران به سیلان مواد نفتی می فروشد/سیرک بازار شوروی به تهران می آیند/شریف امامی نرفته خروشچف به ایران می آید؟!/همکاری ایران با بلوک بی طرف در سازمان ملل/تغییر سفیر آمریکا در ایران

یک هیئت مراکشی به ایران می آید

تهران مصور نوشت : به احتمال قوی در فروردین ماه یک هیئت مراکشی مرکب از نمایندگان وزارتخانه های دربار و خارجه و اقتصاد آن کشور به ایران مسافرت خواهند کرد .

قرار بود سلطان محمد پنجم پادشاه مراکش از ایران دیدن کند که بعد از عمل بینی و به دلیل سکته قلبی درگذشت .

هیئت مذکور در ایران با مقامات مسئول قراردادهای فرهنگی و اقتصادی امضا خواهد کرد .

 

ایران به سیلان مواد نفتی می فروشد

مذاکرات هیئت اقتصادی سیلان با مقامات اقتصادی ایران ادامه دارد.

بنا به گزارش رسیده هیئت سیلانی از ایران تقاضای صدور مواد نفتی کرده است که پیشنهاد آنان تحت بررسی است .

ایران چندی پیش برای نخستین بار با افغانستان یک قرارداد نفتی امضا کرد که به موجب آن سالیانه 18 میلیون تن مواد نفتی و بنزین به این کشور صادر می شود .

 

سیرک بازار شوروی به تهران می آیند

یک گزارش خصوصی حاکیست که ممکن است در سال آینده عده ای از سیرک بازان شوروی به دعوت یکی از شرکت های پخش فیلم برای دادن نمایش هایی به تهران بیایند .

گفته می شود پس از مسافرت کشتی گیران ایران به شوروی مذاکرات لازم در این زمینه به عمل خواهد آمد.

 

شریف امامی نرفته خروشچف به ایران می آید؟!

به دنبال اخباری که از ورشو درباره بهبود روابط ایران و شوروی به تهران رسیده است در این هفته گزارش دیگری منتشر شد که بر اساس آن خروشچف نخست وزیر شوروی اظهار تمایل کرده است که به ایران مسافرت کند .

همین گزارش حاکیست که در مسافرت نخست وزیر ایران و هیئت حسن نیت این کشور به شوروی مسئله دعوت از صدر هیئت رئیسه اتحاد شوروی و نخست وزیر آن کشور به ایران مطرح خواهد شد .

هنوز تاریخ قطعی مسافرت خروشچف به ایران معلوم نیست ولی به طوری که شنیده می شود ممکن است مشارالیه در ماه مه آینده به ایران مسافرت کند .

 

همکاری ایران با بلوک بی طرف در سازمان ملل

از روز 7 مارس در سازمان ملل متحد وضع ممالک عضو سازمان که از کشورهای بی طرف و بلوک های شرق و غرب تشکیل شده است روشن خواهد شد . در دستور جلسات مجمع عمومی چند موضوع مهم وجود دارد که موجب تقویت کشورهای بی طرف و تز مخالفت با هر نوع استعمار خواهد شد .

در دستور مجموع عمومی 23 مسئله مهم مطرح است که در راس آن ها مسئله استعمار جلب توجه می کند.

در باره استعمار کلیه دول آسیایی و آفریقایی و بی طرف ها جبهه واحدی تشکیل داده اند.

تهران مصور مدعی شد : دولت ایران نیز در این جبهه نقش مهمی دارد و با طرح هایی که در زمینه های طرد استعمار تهیه شده شرکت کرده است .

آمریکا برای این که به شوروی و انگلیس و سایر دول استعماری ملحق نشود هرگونه استعمار را محکوم کرده و علاوه بر اظهارات کندی رئیس جمهور آمریکا ، استیونسن نیز نطقی درباره استعمار سرخ و سیاه ایراد خواهد کرد .

 

تغییر سفیر آمریکا در ایران

در این هفته در آمریکا اعلام شد که ادوارد ولز سیاستمدار 58 ساله آمریکا که در سال 1929 وارد خدمت وزارت خارجه آن کشور گردید به زودی بازنشسته می شود .

ادوارد ولز سفیر کنونی آمریکا در تهران که از دیپلمات های برجسته آن کشور است قبل از این که به ایران بیاید سفیر کبیر آمریکا در بوداپست بوده است ، پس از انقلاب اخیر مجارستان و اعدام ایمرناکی ، تغییر ماموریت داد و به ایران آمد .

او از سال 1958 تاکنون سفیر کبیر آمریکا در ایران است و در دوران سفارت وی روابط دوستانه آمریکا  با رژیم شاه بیش از پیش تحکیم یافت به طوری که به نوشته «تهران مصور » نظیر این دوستی صمیمانه فقط در دوران سفارت جرج آلن وجود داشت .

ولز پس از روی کار آمدن جان کندی رئیس جمهور جدید آمریکا ، بار دیگر در پست سفارت کبرای آمریکا در ایران ابقا شد ولی چند هفته قبل ناگهان نیویورک تایمز خبر انتصاب ژنرال هانری بایرود به سمت سفیر کبیر آمریکا در ایران را منتشر کرد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.