15 اسفندماه 1339

15 اسفندماه 1339

پایان سفر ملکه انگلیس به ایران

پایان سفر ملکه انگلیس به ایران

سفر رسمی ملکه انگلیس و همسرش به ایران که از روز پنجشنبه آغاز شده بود روز دوشنبه 15 اسفند پایان یافت و این سفر با وجودی که مدت آن کوتاه بود از مهم ترین وقایع تاریخ اخیر ایران به شمار می رود !

ملکه انگلیس و همسرش از بدو ورود به تهران برنامه مفصلی که برای پذیرایی و بازدیدهای میهمانان تنظیم شده بود به طور دقیق و منظم اجرا کردند . ملکه انگلیس و همسرش در فرودگاه از طرف شاه و ملکه ایران مورد استقبال قرار گرفتند و پس از تقدیم کلید طلایی شهر در میدان 24 اسفند با کالسکه های مخصوص و تشریفاتی که در هیچ یک از پذیرایی های رسمی از شخصیت های خارجی نظیر نداشته به کاخ گلستان محل اقامت ملکه الیزابت و همسرشان در تهران رفتند .

در اولین کالسکه شاه و ملکه الیزابت و در کالسکه دوم فرح پهلوی ملکه ایران و همسر ملکه الیزابت نشسته بودند .

در ضیافت باشکوهی که به افتخار ملکه انگلیس در کاخ گلستان داده شد نطق هایی از طرف شاه و ملکه الیزابت دوم درباره روابط دو کشور ایراد گردید .

روز جمعه برنامه اقامت میهمانان عالی مقام شاه با نثار تاج گل بر مزار رضا شاه آغاز گردید .

بعد از ظهر روز جمعه نیز برنامه ورزشی در میدان امجدیه در حضور اعلیحضرتین اجرا شد و مورد توجه قرار گرفت .

از جالب ترین قسمت های برنامه ملکه انگلیس در ایران بازدید از جواهرات سلطنتی بود . جواهرات گرانبهای سلطنتی مورد توجه خاص قرار گرفت و بخصوص الماس بزرگ دریای نور و شباهت این قطعه الماس به کوه نور که در خزانه جواهرات سلطنتی انگلیس است نظر ملکه را جلب کرده بود .

قبل از ظهر شنبه شاه و فرح به اتفاق ملکه انگلیس و پرنس فیلیپ برای بازدید از آثار تاریخی استان های دهم و هفتم به اصفهان و شیراز عزیمت کردند .

بر خلاف تهران که طاق نصرت برپا شده بود در اصفهان بین فرودگاه تا چهل ستون که برای صرف ناهار آماده شده بود طاق نصرت های بسیار زیبایی برپا کرده بودند که جلال و شکوه خاصی داشت.

جمعیت استقبال کنندگان در اصفهان نیز طبق گزارش خبرگزاری های خارجی حدود 500 هزار نفر یعنی تمام جمعیت شهر بوده است !

شاه و ملکه و میهمانان پس از بازدید از آثار تاریخی اصفهان عصر روز شنبه عازم شیراز شدند و شب را در شیراز به سر بردند . بازدید از تخت جمشید صبح یکشنبه انجام شد و موکب شاهانه عصر یکشنبه به تهران بازگشت .

در این سفر هدایای جالبی نیز به میهمانان تقدیم شد که از آن جمله یک جعبه خاتم بسیار بزرگ و نفیس است ، این جعبه که در روی آن پرچم سلطنتی انگلیس نقش شده مورد توجه و تحسین خاص ملکه انگلیس قرار گرفت .

از طرف اداره هنرهای زیبا نیز یک تخته قالی بسیار زیبای کاشان به ملکه الیزابت تقدیم شد که مورد توجه قرار گرفت .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.