28 بهمن ماه 1339

28 بهمن ماه 1339

با تشکیل مجلس دولت استعفا خواهد کرد/انتخاب سردار فاخر به ریاست مجلس قطعی است/تصمیم شهرداری تهران قیمت ها را افزایش خواهد داد !/گمانه زنی ها درباره سفیر جدید آمریکا در ایران

با تشکیل مجلس دولت استعفا خواهد کرد

تهران مصور در شماره امروز خود نوشت : در محافل سیاسی تهران گفته می شود پس از افتتاح مجلس شورای ملی دولت طبق سنن پارلمانی استعفا خواهد داد و نخست وزیر جدید از طرف شاه مامور تشکیل کابینه خواهد گردید .

در محافل مزبور همچنین گفته می شود ممکن است مهندس شریف امامی مجددا مامور تشکیل کابینه شود ولی چون مشارالیه تاکنون چند بار اظهار خستگی کرده است در صورتی که مایل به ادامه کار نباشد انتظار می رود که شخص دیگری دولت جدید را تشکیل دهد .

تهران مصور به نقل از ناظران سیاسی مدعی شده است : ناظران سیاسی معتقدند در حال حاضر کسی که بیش از همه قادر است منویات شاهانه را بمورد اجرا گذارد دکتر علی امینی است ، مشارالیه چون بارها در کابینه های مختلف مصدر کار بوده و یکی از بهترین کارشناسان اقتصادی کشور است و در امور دیپلماسی و سیاست خارجی ، همچنین در مورد مسائل داخلی تسلط و تجربه کافی دارد بخوبی خواهد توانست دولت نیرومندی تشکیل دهد و وظایف مهمی را که به عهده وی محول خواهد شد را انجام دهد .

 

انتخاب سردار فاخر به ریاست مجلس قطعی است

تهران مصور نوشت : با انتخاب سردار فاخر حکمت به نمایندگی دوره بیستم مجلس شورای ملی انتخاب وی به ریاست مجلس شورای ملی قطعی شده است ، سردار فاخر حکمت در دوره فترت ریاست هیئت مدیره مجلس شورای ملی را به عهده داشت در مورد تاریخ گشایش مجلس بیستم به خبرنگاران گفت : در هفته اول اسفند ماه ( دوم یا سوم اسفند ) شاهنشاه طی تشریفات رسمی مجلس را افتتاح خواهد کرد .

 

تصمیم شهرداری تهران قیمت ها را افزایش خواهد داد !

به قراری که کسب اطلاع شده است شهرداری تهران برای تهیه پول های جدیدی به فکر وضع عوارض تازه برآمده است به عقیده محافل اقتصادی در صورتی که این تصمیم شهرداری عملی گردد قیمت اجناس و هزینه زندگی به وضع سرسام آوری بالا  رفته و حتی تا یک برابر و نیم ترقی خواهد کرد .

به قرار اطلاع شهرداری پیشنهاد کرده است که عوارض دریافتی از هر اتومبیل نزدیک به دو برابر در ماه افزایش یابد تا شهرداری بتواند با این پول خیابان های تهران را آسفالت نماید .

 

گمانه زنی ها درباره سفیر جدید آمریکا در ایران

هفته گذشته  خبرگزاری آسوشیتدپرس مقاله ای را که نیویورک تایمز درباره تغییر عده ای از سفرای آمریکا در جهان منتشر کرده بود به سراسر گیتی پخش کرد .

در خبر مزبور گفته شده بود که ژنرال هانری بایرود جوان ترین ژنرال و سیاستمدار آمریکای به سمت سفیر آمریکا در تهران تعیین شده است .

این خبر در محافل تهران با تعجب تلقی شد زیرا تا آن روز از طرف وزارت خارجه آمریکا برای بایرود یا شخص دیگری پذیرش خواسته نشده بود و طبق قواعد و رسوم و آداب دیپلماسی در جهان تا زمانی که پذیرش سفیری مراحل خود را طی نکرده باشد خبر آن منتشر نمی شود .

از طرفی چون روزنامه نیویورک تایمز از جراید معتبر و با نفوذ آمریکا است و سردبیران اخبار خارجی آن مستقیما با وزارت خارجه آمریکا و سخنگویان کاخ سفید ارتباط دارند این خبر در بسیاری از محافل جدی تلقی شد بخصوص که یک ماه قبل بایرود به تهران آمده و مذاکراتی با او شده بود .

از طرفی طبق رسوم جاریه وزارت خارجه آمریکا پس از انتخاب رئیس جمهوری جدید کلیه روسا نمایندگی آمریکا در کشورهای جهان مستعفی شناخته می شوند و اگر رئیس جمهوری جدید تمایل به ادامه کار هر یک از مستعفیان داشته باشد مجددا آن ها را ابقا و با نامه های جدیدی به دولت های جهان معرفی می کند .

ویلر بیستمین رئیس هیئت نمایندگی آمریکا و هشتمین سفیر کبیر آن دولت در ایران دو هفته قبل به تهران آمد و پس از تسلیم نامه هایی که همراه داشت فعالیت سیاسی خود را با نخستین دیدار از وزیر دربار از سرگرفت بنا بر این تناقض و تضادی که در این اخبار و جریانات مشاهده می شود حالت ابهامی در محافل سیاسی بوجود آورده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.