23 بهمن ماه 1339

23 بهمن ماه 1339

امید روزنامه های حکومتی به روابط اقتصادی ایران و آلمان !/دانشگاه ها باز شد/مقایسه ای میان دو انتخابات ؛ انتخابات گرم و انتخابات سرد !

امید روزنامه های حکومتی به روابط اقتصادی ایران و آلمان !

روزنامه مهر ایران با اشاره به روابط اقتصادی ایران و آلمان غربی نوشت : ورود هیئت اقتصادی آلمان غربی به تهران و تبادل نظر آن ها با مسئولین امور اقتصادی کشور از جمله اخبار مهمی است که جا دارد از لحاظ روابط اقتصادی و فنی دو کشور دوست مورد توجه قرار گیرد .

نویسنده افزوده است : تا صحبت از صنعت و تجدید و توسعه حیات صنعتی ایران پیش آید این حقیقت جلوی چشم همه مجسم می گردد که آلمان از این لحاظ خدمت بسیار بزرگی به ایران کرده و خاطره بسیار خوبی بدین لحاظ همه مردم کشور ما از حکومت و ملت  آلمان دارند !

مهر ایران افزوده است : اکنون هم با ورود هیئت اقتصادی آلمان به تهران این خاطره خوب و ریشه دار تجدید گردیده و مردم کشور ما امید فراوان دارند که همکاری اقتصادی دو کشور به همان عمق و ریشه ای که قبل از جنگ دوم بین المللی داشت تجدید گشته و آلمان غربی مثل سابق یک عامل موثر در تجدید حیات صنعتی ایران گردد .

 

دانشگاه ها باز شد

بالاخره پس از یک هفته تعطیل اجباری دیروز دانشگاه افتتاح یافت و کلاس ها تشکیل شد استادان در سر کلاس حضور یافتند و به طور کلی وضع عادی دوباره برقرار گردید .

 

مقایسه ای میان دو انتخابات ؛ انتخابات گرم و انتخابات سرد !

بالاخره انتخابات تهران پایان یافت و فرمانداری تهران طی آگهی پایان انتخابات اسامی 15 نفر از وکلای دوره بیستم مجلس شورای ملی تهران را اعلام داشت :

15 نفر از وکلای تهران به ترتیب عبارتند از آقایان : اخوی ، عمید ، امامی ، گرجی ، مسعودی ، رشیدیان ، نفیسی ، بهبهانی ، هدایت ، جهانشاهی ، کاظم کورس ، باقر زاده ، معرفت ، مظاهر و سرلشکر همایونی.

روزنامه ها در شماره امروز به تفاوت های دو انتخابات با هم پرداخته و نوشتند : در انتخابات گذشته بین احزاب مردم و ملیون و منفردین مبارزات بسیار شدیدی صورت گرفت و تیتر بزرگ روزنامه ها هر روز جملاتی را که رهبران هر یک از دستجات بر علیه دیگری گفته بودند نشان می داد ، در حالی که انتخابات اخیر با آرامش برگزار شد ، اگر چه فعالیت احزاب و دستجات در تمام مدت انتخابات ادامه داشت ، ولی مبارزات آن ها هرگز به شدت انتخابات گذشته که حتی خصوصیات فردی رهبران و کاندیداها نیز مورد حمله قرار می گرفت نبود .

بر اساس این گزارش « می توان دو انتخابات را که اولی در تابستان و دومی در زمستان انجام شد انتخابات گرم و سرد نامید ».

نکته دومی که در بررسی دو انتخابات به چشم می خورد میزان و تعداد مجموع آرای اخذ شده نسبت به یکدیگر است ، در انتخابات گذشته مجموعا بیش از 100 هزار رای اخذ شد که پس از باطل کردن بیش از 500 رای مخدوش و مشکوک ، مجموع آرای اخذ شده در تهران 97 هزار و 37 رای اعلام شد در حالی که در انتخابات اخیر جمعا 65 هزار و 451 رای اخذ گردید که اگر آرای صندوق های باطل شده و مخدوش از آن کسر گردد تعداد آرای انتخابات اخیر کمی بیشتر از نصف آرای انتخابات گذشته می شود .

از 15 نفر نمایندگان فعلی 5 نفر مسعودی ، گرجی ، امامی ، رشیدیان و دکتر نفیسی در انتخابات باطل شده قبلی نیز انتخاب شده بودند !

دکتر شاهکار نفر چهارم در انتخابات گذشته در این انتخابات نامزد نشده بود ولی 923 رای آورده و نفر چهل و هشتم شده بود !

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.