22 بهمن ماه 1339

22 بهمن ماه 1339

یک جایزه ویژه به قهرمان ؛ عکس شاه و فرح !/وضعیت بحرانی آمار در کشور !/پس از ملکه الیزابت، پادشاه و ملکه بلژیک به ایران مسافرت می کنند/مردم را بیش از این ناراضی نکنید

یک جایزه ویژه به قهرمان ؛ عکس شاه و فرح !

ساعت 3 بعد از ظهر امروز شاهپور غلامرضا پهلوی برای برگزاری روز ورزش باستانی و همچنین مراسم جشنی به مناسبت نود و دومین سال تولد خاتم زاده پیشکسوت معروف که مدت 30 سال صاحب بازوبند و یکی از مفاخر ورزشی ایران بوده است به باشگاه بانک ملی ایران رفت .

قبل از آغاز ورزش باستانی کاظمینی رئیس باشگاه بانک ملی ایران ضمن خیر مقدم بیانات مبسوطی درباره شاه دوستی و میهن پرستی ورزشکاران و نیز در مورد سیرتاریخ و تحول ورزش های باستانی ایران ایراد کرد .

در پایان غلامرضا پهلوی تمثال شاه و فرح را که در قاب خاتم قرار داده شده بود به نام خاتم زاده پهلوان کهنسال و سمبل ورزش باستانی کشور اهدا کرد !

 

وضعیت بحرانی آمار در کشور !

روزنامه اقتصادی فرمان بازار در گزارشی نوشت : متاسفانه در کشور ما تا این اواخر به مسئله آمار توجهی نمی شد و آن را کاری عبث و بی فایده می دانستند ، تا حدی که در هیچ کتاب و نشریه ای امکان نداشت به طور دقیق معلوم نمود که تعداد جمعیت کشور که ابتدایی ترین آمار هر مملکتی به شمار می رود چقدر است.

نویسنده افزوده است : ما تعداد هم وطنان خود را به اقتضای وضع از نه میلیون تا 20 میلیون ذکر می کردیم و تازه برای هیچ کدام از ارقام نیز دلیل قاطعی نداشتیم اگر منظورمان تعریف بود بحداکثر چنگ می افکندیم و اگر هدف عیب جویی بود قسم می خوردیم که مردم این آب و خاک نه میلیون بیشتر نیست .

این گزارش می افزاید : دولت علاقه داشت برای مردم کشور از خارج گندم تهیه کند نه مقدار گندم مملکت ما ، مقدار زمین قابل کشت ، مقدار زمین کشت روشن نبود و نه تنها احتیاجات کلی کشور به صورت دقیق و مسلم جایی وجود نداشت حتی معلوم نبود در چهار دیواری این آب و خاک چند نان خور وجود دارد که لا اقل با حساب نفری یک کیلو در روز مقدار احتیاج کشور را تعیین نمایند .

 

پس از ملکه الیزابت، پادشاه و ملکه بلژیک به ایران مسافرت می کنند

هفته گذشته اطلاع حاصل شد که به دنبال سفر ملکه انگلیس به ایران از بودوئن پادشاه بلژیک و ملکه این کشور نیز برای مسافرت رسمی به ایران در بهار آینده دعوت به عمل خواهد آمد .

خسرو هدایت سفیر ایران در بلژیک که قرار است پس از شرفیابی بحضور شاه در این هفته رهسپار بروکسل شود حامل یک پیام خصوصی از طرف شاه برای بودوئن خواهد بود .

شاه در مسافرتی که چندی پیش به کشور بلژیک داشت مورد پذیرایی دربار این کشور قرار گرفت .

 

مردم را بیش از این ناراضی نکنید

علی اصغر امیرانی در سرمقاله شماره امروز خواندنی ها نوشت : احساس عدم رضایت اگر مربوط به یک یا دو طبقه از مردم و منحصر به یک یا چند موضوع بود اهمیتی نداشت ناراضی های موقتی و موسمی و طبیعی همه وقت همه جا بوده و هست و خواهد بود زندگی به مراد همه کس هیچ وقت برای هیچ کس مقدور نیست ولی عیب مهم نارضایتی های مردم ما که در عین حال حسن آن هم هست و مانند بسیاری چیزهای دیگر خاص خودمان می باشد و با سایر ملل فرق دارد این است که در این جا مردم در امنیتند و ناراضی هستند مشغولند و ناراضی می باشند حتی طبقه چیزدار و مرفه هم ناراضی هستند تا جایی که بجرات می توان گفت در راس ناراضی ها شخص اعلیحضرت شاه قرار دارند!

نویسنده افزوده است : افراشتن کاخ صد میلیونی برای سنا و شورا جلوی چشم هزارها مردم یک لاقبا و ساکن کاروانسرا ، آن هم از خزانه دولت و با پول خود آن ها به صورت دژی برای پناه دادن ناراضی درست کن ها از کارهایی است که از شاه تا گدا همه حتی خود بانیان از خود راضی آن را ناراضی کرده است .

امیرانی نوشته است : تهیه برنامه برای تثبیت اقتصادی بعد از تفریط آن جلوگیری از تعلیم بی مورد زبان خارجی در مدارس ابتدایی به کودکان به دنبال اعزام بی مورد تر خواهران و برادران کوچک تر آن ها از کودکستان به کشورهای مختلف فرنگ و آشنایی آن ها به تعلیم و تربیت گوناگون و سیاست های رنگارنگ جز درست کردن یک عده والدین ناراضی نسبت به فرهنگ و پدید آوردن نسلی با سیاست و روشی چون روش شتر گاو پلنگ چه سودی دارد ؟!

امیرانی افزوده است : به نظر من ایرادی که به این انتخابات وارد است بیشتر به خاطر عدم آزادی آن نیست ، کی انتخابات آزاد بوده که حالا باشد ؟ اگر ایراد و اعتراضی هست به خاطر انتخاب و انتصاب اقبح است و لاغیر . نمی فهمم آن هایی که اختیار بیرون آوردن گوی از گردونه به دستشان سپرده شده چرا بد و بدنامش را بیرون می آورند ؟ خوشنام ها به کنار ، مگر گمنام چه عیبی دارد که بدنام را به آن ترجیح می دهید ؟ گویا در این انتخابات اشتهار بفسق و بدنام بودن اصل بوده است و باقی فرع !

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.