28 دی ماه 1339

28 دی ماه 1339

انتخاب شهرداری ها به زودی انجام می شود/تلاش حکومت برای تعدیل قیمت ها !/مقررات و شرایط کار دانشجویان ایرانی در آمریکا !/تا ظهر امروز 29 نماینده انتخاب شدند/منفردین جلسه عمومی تشکیل دادند/تشکیل صندوق مشترک توسعه امور صنعتی

انتخاب شهرداری ها به زودی انجام می شود

به دنبال ابراز علاقه شاه نسبت به انجام انتخابات شهرداری ها [انجمن های شهر ] امروز اعلام شد که بمحض پایان یافتن انتخابات مجلس شورای ملی انتخابات انجمن های شهر در کلیه شهرستان ها جریان خواهد یافت .

گفتنی است قبل از مطرح شدن موضوع شروع مجدد انتخابات مجلس شورای ملی ، انتخابات انجمن شهر جریان داشت و در بسیاری از شهرستان ها امور مقدماتی آن انجام یافته بود و به مرحله اخذ رای رسیده بود .

ولی در جریان انتخابات انجمن شهر موضوع انتخابات مجلس شورای ملی پیش آمد و شاه گفت انجام انتخابات پارلمانی و لزوم افتتاح مجلس و پایان دادن به دوره فترت ضرورت دارد و از این رو وزارت کشور در برابر دو انتخابات قرار گرفت و چون انجام دو انتخابات در آن واحد میسر نبود پس از مطالعات و تبادل نظرهای زیاد قرار بر این شد که انتخابات مجلس مقدم گردد و به این دلیل انتخابات شهرداری ها نیمه تمام ماند .

 

تلاش حکومت برای تعدیل قیمت ها !

اطلاعات در شماره امروز طی تحلیلی نوشت : موضوع وضع قیمت ها و لزوم تعدیل آن ها با مطرح شدن گزارش بانک مرکزی در جلسه اخیر هیئت دولت مجددا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مدتی در اطراف آن مذاکره شد به طوری که یک مقام دولتی اظهار داشت به نظر دولت برای تعدیل قیمت ها باید شرکت ها و موسسات تعاونی توسعه یابد و دامنه عملیات شرکت های تعاونی مصرف کنونی گسترش یابد .

اطلاعات در گزارش خود آورده است : بررسی هایی که شده این نتیجه را داده است که در سال های اخیر تولید بخصوص تولید کالاهای کشاورزی همراه با ازدیاد قوه خرید مردم بالا نرفته است بالا نرفتن تولید کشاورزی قسمتی مربوط به نداشتن برنامه های صحیح کشاورزی و عدم اجرای برنامه های کوتاه مدت و کوچک کشاورزی و قسمتی هم به علت عوامل طبیعی نظیر کمی بارندگی و ... بوده است .

مقامات دولتی در توجیه گرانی قیمت ها می گویند : قسمت زیادی از ترقی قیمت ها مصنوعی و غیر واقعی است به عبارت دیگر آن چه فعلا وجود دارد گرانفروشی است نه گرانی !

 

مقررات و شرایط کار دانشجویان ایرانی در آمریکا !

روزنامه اطلاعات در شماره امروز خود در گزارشی به درآمد و هزینه های دانشجویان ایرانی در آمریکا پرداخت و نوشت : حدمتوسط مخارج سالیانه یک دانشجو در آمریکا 1550 دلار می باشد ولی درآمد سالیانه دانشجویانی که حین تحصیل کار نیز می کنند بر اساس قانون این کشور حداقل 500 و حداکثر 1500 دلار بیشتر نخواهد بود !

بر اساس این گزارش با وجودی که نصف دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می کنند برای تامین هزینه های خود کار می کنند تنها معدودی می توانند کلیه مخارج خود را تامین کرده و در اغلب موارد خانواده های دانشجویان متحمل هزینه های سنگین فرزندان خود در این کشور می شوند .

 

تا ظهر امروز 29 نماینده انتخاب شدند

تا ظهر امروز 29 نماینده از شهرستان ها به مجلس راه یافته اند و مجموع نمایندگان مردم و منفردین در مقایسه با وکلای ملیون جلو افتاده است .

ظهر امروز نیز عیسی بهزادی سخنگوی انجمن نظارت انتخابات گفت : انجمن تصمیم گرفت که اخذ رای و قرائت آرا در یک جا انجام شود به این معنی که در هر حوزه ای اخذ رای می شود قرائت آرا نیز در آن حوزه صورت گیرد .

 

منفردین جلسه عمومی تشکیل دادند

جلسه عمومی انتخاباتی منفردین از ساعت 5 بعد از ظهر دیروز در منزل دکتر جزایری تشکیل گردید .

در این جلسه سید جعفر بهبهانی ، اشتری و عده ای از طبقات مختلف مردم شرکت داشتند .

اشتری در این مراسم گفت : برای وکالت مجلس حاضر به دروغ گویی و بند و بست نیستیم !

 

تشکیل صندوق مشترک توسعه امور صنعتی

هیئت عملیات اقتصادی آمریکا در ایران و دولت ایران موافقت کردند که یک صندوق ضمانت صنعتی به نام صندوق مشترک توسعه امور صنعتی تاسیس کنند .

هدف این صندوق توسعه امور صنعتی در ایران و کمک به تاسیس موسسات صنعتی متوسطه و کوچک در کشور است .

این صندوق وام هایی با نرخ بهره عادلانه [!] در اختیار صاحبان صنایع کوچک می گذارد . این گونه وام ها از طریق چند بانک مختلف منجمله بانک اعتبارات صنعتی ، سازمان برنامه ، بانک اصناف ، بانک ایرانیان و بانک رفاه کارگران صورت خواهد گرفت .

سرمایه اصلی صندوق ضمانت صنعتی ایران و آمریکا توسط دولت آمریکا تامین گردیده است .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.