27 دی ماه 1339

27 دی ماه 1339

ملیون الجزایر پیشنهاد مذاکره دادند/کاسترو با 4 هزار شورشی مسلح وارد جنگ شد/اقبال هنوز برای استعفا تصمیمی نگرفته است/از تصمیم علم اطلاعی در دست نیست/مذاکرات نفتی ایران و افغانستان آغاز شد/پیشنهاد ویژه ایران به ونزوئلا برای سازمان دادن تاسیسات نفتی این کشور

ملیون الجزایر پیشنهاد مذاکره دادند

اعلامیه ای که پس از 6 روز گفت و گوی رهبران معترض به رهبری فرحات عباس صادر شد می گوید : مسئله الجزایر به مرحله تازه ای وارد شده که اجازه می دهد شخص به امکان یک راه حل مسالمت آمیز و از طرق مذاکره امیدوار باشد . اگر خودمختاری در شرایط منصفانه و آزاد و واقعی صورت گیرد صلح را می توان به الجزایر باز آورد و این امر با کمک ملل متحد یا مذاکره مستقیم با فرانسه امکان دارد .

در ادامه این اعلامیه آمده است : ولی اقدامات فرانسویان برای تحمیل وضع جدیدی در الجزایر راه حل مسالمت آمیز ممکن را به خطر می اندازد و طرح فرانسه برای ایجاد یک قدرت مجریه موقتی در آن سرزمین به اداه جنگ شش ساله خواهد انجامید .

در اعلامیه سپس خاطر نشان گردید که نبرد سیاسی و نظامی شش ساله مردم الجزایر در این اواخر با عمل دسته جمعی و علنی مردم الجزایر تقویت گردید .

گفتنی است مقامات فرانسه نسبت به شروع مذاکرات بین دو طرف اظهار خوشبینی و پیش بینی می کنند که دوگل پیشنهاد شروع مذاکره را خواهد پذیرفت .

 

کاسترو با 4 هزار شورشی مسلح وارد جنگ شد

گزارش های رسیده حاکی است که 30 هزار تن از قوای کوبا به رهبری شخص فیدل کاسترو با شورشیان مسلح در کوهستان های مرکزی آن کشور به نام اسکامبری وارد جنگ شده اند .

گفته می شود شورشیان می خواهند از این کوهستان ها به دو طرف حرکت کرده و ارتباط نیمه شرقی و غربی جزیره کوبا را با یکدیگر قطع کنند.

تعداد شورشیان 4 هزار نفر می باشد که توسط سرگرد امیلودوک رهبری می شوند و قرار است مهاجرین کوبایی نیز در آن کشور پیاده شده به قوای مذکور ملحق شوند .

در زد و خوردهای دیروز دو طرف تلفات سنگینی داده اند ، ناظرین امور معتقدند قوای فیدل کاسترو تاکنون به چنین تمرکز و اقدام دامنه داری دست نزده بود .

 

اقبال هنوز برای استعفا تصمیمی نگرفته است

دکتر امامی دبیرکل حزب ملیون گفت : ما اطلاع داریم که آقای دکتر اقبال رهبر حزب از کاشمر به نمایندگی انتخاب شده اند ، البته نتیجه انتخابات در این شهر از هر جهت به نفع حزب ما تمام شده است و نفر دوم منتخب نیز کاندیدای حزب ما است ، در خصوص این که آیا آقای دکتر اقبال نمایندگی مردم کاشمر را خواهند پذیرفت و یا این که استعفا خواهند داد باید بگویم که هنوز ایشان در این باره تصمیمی نگرفته اند یعنی تاکنون این موضوع مطرح نگردیده است .

 

از تصمیم علم اطلاعی در دست نیست

گفته می شود که انتخابات زاهدان به نفع حزب مردم تمام شده است و طبق لیستی که حزب مردم منتشر کرده بود کاندیدای این حزب در زاهدان فردی به نام امان الله ریگی اعلام شده بود و چون اسدالله علم دبیر کل سابق حزب که پیش از این اعلام کرده بود به هیچ وجه نامزد نمایندگی مجلس نیست در این حوزه بیش از امان الله ریگی رای آورده است جرائد با مهندس سعید هدایت قائم مقام دبیر کل حزب مردم در این باره گفت و گو کردند .

وی اظهار داشت : نامزد حزب مردم در زاهدان امان الله ریگی بوده است ولی اسدالله علم عضو حزب مردم بیشترین رای را در این حوزه کسب کرده است اگر آقای علم از نمایندگی این شهرستان کناره گیری کند امان الله ریگی نامزد حزب مردم نماینده زاهدان خواهد شد به هر ترتیب نتیجه انتخابات زاهدان به نفع حزب مردم تمام شد .

وی گفت : ما هنوز از تصمیم علم در این زمینه اطلاعی نداریم .

 

مذاکرات نفتی ایران و افغانستان آغاز شد

صبح امروز 4 نفر از مقامات عالیرتبه افغانستان که جهت مذاکره پیرامون چگونگی اجرای قرارداد نفتی دو کشور به تهران آمده بودند با منوچهر فرمانفرمائیان سرپرست سازمان پخش شرکت ملی نفت ملاقات و مذاکره کردند .

مقومی مشاور سرپرست سازمان پخش شرکت ملی نفت که در مسافرت مهندس شریف امامی نخست وزیر به کابل جزو هیئت ایرانی بود و در تنظیم قرارداد نفتی شرکت داشت می گوید : کار ما از نظر عقد موافقتنامه تمام شده است و مذاکرات امروز صرفا بمنظور نحوه اجرای مواد موافقتنامه می باشد .

وی افزود : بموجب قرارداد مذکور افغانستان هر سال حداقل 17 هزار تن بنزین و نفت از ایران خریداری خواهد کرد و در مذاکرات امروز نحوه اجرای این قرارداد مورد بحث و مذاکره قرار گرفت .

 

پیشنهاد ویژه ایران به ونزوئلا برای سازمان دادن تاسیسات نفتی این کشور

فواد روحانی نماینده ایران در  کنفرانس کشورهای صادر کننده نفت در کاراکاس ونزوئلا گفت : اگر امیدوار نبودم که دومین جلسه کنفرانس کشورهای صادرکننده نفت به موفقیتی منجر نخواهد شد به این مسافرت نمی آمدم.

احمد سعید رئیس هیئت نمایندگی کویت که دیروز وارد کاراکاس شد نیز به خبرنگاران گفت : من به کنفرانس کنونی اعتماد کامل دارم و امید است که مذاکرات نمایندگان شرکت کننده نتایج سودمندی را در بر داشته باشد .

رئیس جمهور ونزوئلا نیز در نطق افتتاحیه گفت : آن هایی که در صنعت نفت سرمایه گذاری کرده اند نباید منافعشان پایمال شود اوپک مخالف شرکت های نفتی نیست و تثبیت قیمت ها همانقدر که به سود دول صادر کننده می باشد به سود شرکت ها نیز خواهد بود .

رئیس جمهور ونزوئلا با بیان این که به دنبال ملی کردن صنایع نفت خود نیستیم گفت : با این حال حاضر نیستیم امتیاز جدیدی بدهیم .

گفته می شود ایران هفته گذشته به ونزوئلا پیشنهاد کرده است که در سازمان دادن تاسیسات یک شرکت ملی نفت به این کشور کمک کند .

گفتنی است ایران ، عراق ، عربستان ، کویت و ونزوئلا سازمان اوپک را به وجود آورده اند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.