آدم زنده که وکیل و وصی نمی‌خواهد

آدم زنده که وکیل و وصی نمی‌خواهد

در روز دهم آذرماه، اعلیحضرت با دکتر احسان نراقی، نظریه‌پرداز و جامعه‌شناس ملاقات کردند. دکتر نراقی پیشنهادی به اعلیحضرت داده بود مبنی بر تشکیل شورای سلطنت. اعلیحضرت گفته بودند آدم زنده که وکیل و وصی نمی‌خواهد. نراقی گفت: «به هر حال، شما باید خودتان را مدتی کنار بکشید.

آدم زنده که وکیل و وصی نمی‌خواهد

نظریه دکتر احسان نراقی

در روز دهم آذرماه، اعلیحضرت با دکتر احسان نراقی، نظریه‌پرداز و جامعه‌شناس ملاقات کردند. دکتر نراقی پیشنهادی به اعلیحضرت داده بود مبنی بر تشکیل شورای سلطنت. اعلیحضرت گفته بودند آدم زنده که وکیل و وصی نمی‌خواهد. نراقی گفت: «به هر حال، شما باید خودتان را مدتی کنار بکشید. تا وقتی که جنابعالی در ایران تشریف دارید، مردم آرام نخواهند نشست؛ زیرا در این دوران 25 ساله رنج فراوان کشیده‌اند و حاضر نیستند دوباره ناظر فساد و تباهی بر سر کار بودن حکومت‌های غیر مردمی باشند».

اعلیحضرت گفتند: «شما هم که حرف‌های دیگران را می‌زنید. به قدری از این حرف‌ها شنیده‌ام که خسته شده‌ام».

احسان نراقی در پاسخ گفته بود: «وضع سلطنت همانند شرکت ورشکسته است که باید مدیر آن برای رفع خستگی مدتی از مدیریت شرکت کنار برود و فرد یا گروهی را برای مدتی معین عهده‌دار وظایف آن کند».

پس از رفتن دکتر احسان نراقی، اعلیحضرت به من رو کردند و فرمودند: «این هم چیزی در چنته ندارد. فقط ادای فیلسوف‌ها و نظریه‌پردازها را در می‌آورد».1

 

احسان نراقی

شماره آرشیو: 869-8ع

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.