22 دی ماه 1339

22 دی ماه 1339

حکومت یمن در معرض سقوط است/کاسترو حالت آماده باش را تعطیل می کند/دوگل مقدمات صلح با ملیون و استقلال الجزایر را فراهم می کند !/مصرف سالانه سیمان در کشور در سال 1339 /سیاست اعتبارات سال 40 معین می شود/واردات 30 هزار تن گندم از آمریکا !/عامل اصلی خاموشی تهران مشخص شد ؛ یک گربه !/ایران در نمایشگاه نیویورک شرکت می کند/دستور اجرای قانون اصلاحات ارضی در کردستان صادر شد/فواید تبدیل دبیرستان های دولتی به غیر دولتی برای فرهنگ شاهنشاهی !/تصمیم نهایی در مورد تدریس زبان های خارجی

حکومت یمن در معرض سقوط است

آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد : موجی از حوادث ناگوار و از جمله انفجار بمب سراسر کشور یمن را فرا گرفته و هدف قسمتی از این حملات شخص امام احمد سلطان این کشور است .

احمد بن یحیی که بر جان خود بیمناک شده از دولت انگلیس تقاضای کمک کرده است . این پیشنهاد مورد توجه دولت انگلیس قرار گرفته و احتمال دارد در حال حاضر عده ای از پناهندگان سیاسی یمن را به سرزمین های مجاور این کشور اخراج کرده باشند . این سرزمین ها تحت الحمایه دولت انگیس است .

عده ای از کارشناسان انگلیسی اظهار می دارند که ممکن است عوامل عبدالناصر نیز در ایجاد این حوادث دخالت داشته باشند و در واقع ترتیب دهندگان اصلی این توطئه ها به شمار روند .

تابستان گذشته دادستان کل یمن قاضی الجبری به دست مهاجم ناشناسی به قتل رسید . به دنبال این حادثه عده ای از مقامات رسمی و از جمله رئیس پلیس را به اتهام غفلت در انجام وظیفه دستگیر کردند .

گروهی از اعضای دسته های سیاسی یمن که برای انجام اصلاحات سیاسی و اجتماعی پافشاری می کردند به دنبال این حادثه به عدن گریختند و چند تن از آنان تقاضای پناهندگی سیاسی کردند .

اما فرار این عده به مقاومت در برابر امام احمد پایان نداده است و از ماه اوت گذشته تاکنون مرتبا حوادثی نظیر انفجار بمب در نقاط مختلف کشور روی داده است . آخرین این انفجارها در پایتخت روی داد و چند بمب در قصر حاکم یمن منفجر شد . هیچ کس به درستی نمی داند که در این حوادث چند نفر کشته شده اند .

 

کاسترو حالت آماده باش را تعطیل می کند

آسوشیتدپرس گزارش داد « فیدل کاسترو ممکن است به زودی پیروزمندانه به مردم کوبا اعلام کند که قدرت ارتش ملی او متجاوزین آمریکایی را که می خواستند روز 20 ژانویه کوبا را تسخیر کنند ترسانیده سرجای خود نشانده است ».

رادیو و تلویزیون کوبا در روزهای گذشته گزارش هایی درباره تصمیم دولت جدید آمریکا پس از روی کار آمدن کندی برای حمله به کوبا را منتشر می کنند .

آسوشیتدپرس حمله آمریکا به کوبا را توهم سران این کشور خواند !

 

دوگل مقدمات صلح با ملیون و استقلال الجزایر را فراهم می کند !

خبرگزاری فرانسه گزارش داد در اعلامیه ای که امروز در پایان مذاکرات شورای وزیران فرانسه صادر گردید خاطرنشان شده است که ژنرال دوگل رئیس جمهوری فرانسه از پاسخ مثبت و پشتیبانی ملت فرانسه در مورد الجزایر اطلاع حاصل کرد .

در اعلامیه اضافه شده است که ژنرال دوگل معتقد است قانونی که ملت فرانسه تصویب کرده است باید بدون هیچ گونه شرطی به مورد اجرا در آید .

در اعلامیه دولت گفته شده که حکومت فرانسه طرح های خود را برای دادن سهم بزرگتری به مسلمانان الجزایر به عنوان قدم اول در جهت استقلال به سرعت به مورد اجرا خواهد گذاشت .

گفتنی است به دنبال تظاهراتی که در روزهای اخیر در شهر اُران در الجزایر روی داد امروز مقامات نظامی هویت تمام مسلمانان را مورد کنترل قرار دادند .

در مدت دو روز 40 هزار نفر از مسلمانان اُران تحت کنترل قرار گرفتند و خانه هایشان بازرسی شد .

 

مصرف سالانه سیمان در کشور در سال 1339 

امروز روزنامه اطلاعات در گزارشی نوشت : طبق برآوردی که شده مصرف سالیانه سیمان در ایران به طور متوسط بالغ بر 1/1 میلیون تن می شود و چون احتیاجات سیمانی در کشور رو به توسعه است لذا رقم مذکور رو به افزایش است . از این مقدار بالغ بر 800 هزار تن آن را سالیانه کارخانجات سیمان دولتی و خصوصی فعلی تولید می کنند و 300 هزار تن بقیه سیمان مورد نیاز کشور است که مقداری از آن از خارج وارد می شود.

 

سیاست اعتبارات سال 40 معین می شود

امروز اطلاع حاصل شد که تا آخر همین ماه شورای پول و اعتبار سیاست کامل اعتباری بانک ها را در سال 1340 معین خواهد کرد . این سیاست با توجه کامل به برنامه تثبیت اقتصادی است که اجرای آن چندی است آغاز شده است .

بر اساس این گزارش بانک ملی نیز پس از ابلاغ نظریات شورای پول و اعتبار شورای عالی خود را برای بحث پیرامون سیاست اعتباری خود در سال 1340 تشکیل خواهد داد ، اگر اوضاع اقتصادی کشور ایجاب کند ممکن است با رعایت بعضی احتیاط ها اجازه پرداخت اعتبارات بیشتری داده شود ولی تنها این امر در صورتی عملی خواهد شد که میزان بدهی های دولت به بانک کاهش یابد و دادن اعتبار به موسسات خصوصی و مردم میسر گردد .

 

واردات 30 هزار تن گندم از آمریکا !

در دو روز گذشته ده هزار تن از گندم های خریداری شده از آمریکا وارد بنادر جنوب شد و تا آخر هفته دو پارتی ده هزار تنی دیگر هم وارد خواهد شد به این ترتیب 30 هزار تن از گندم های خریداری شده به ایران می رسد .

گندم های خریداری شده از آمریکا برای رفع احتیاجات تهران است .

 

عامل اصلی خاموشی تهران مشخص شد ؛ یک گربه !

روزنامه ها امروز گزارش دادند : صبح امروز در کارخانه آلستوم یک اتفاق مهمی روی داد ، مامورین و مهندسین که از 15 روز گذشته به دنبال کشف علت واقعی سوختن کابل حامل فشار قوی کارخانه بودند ضمن آزمایش های خود یک مرتبه در یکی از کانال ها گربه ای را که از دو چشم نابینا شده و دستهایش نیز سوخته است یافتند .

با پیدا شدن این گربه در کانال فشار قوی کارخانه آلستوم علت خاموشی برق تهران که در 15 روز پیش اتفاق افتاد روشن گردید . در ظرف این مدت مهندسین فرانسوی و ایرانی و متخصصین دیگر از علت خاموشی اظهار بی اطلاعی کرده بودند .

 

ایران در نمایشگاه نیویورک شرکت می کند

ساعت ده و نیم صبح امروز چارلز بولتی رئیس هیئت نمایندگی نمایشگاه جهانی نیویورک به اتفاق وابسته بازرگانی سفارت آمریکا با دکتر پور همایون وزیر بازرگانی ملاقات کرد .

در پایان این ملاقات وزیر بازرگانی در اطلاعیه ای اعلام کرد : وزارت بازرگانی با توجه به فواید و اهمیتی که شرکت در این قبیل نمایشگاه ها برای معرفی پیشرفت های حاصله در کلیه شئون اقتصادی و اجتماعی کشور در سال های اخیر و توسعه روابط بازرگانی بین ایران و سایر کشورها دارد این دعوت را قبول کرد .

 

دستور اجرای قانون اصلاحات ارضی در کردستان صادر شد

هیئت عالی اصلاحات ارضی صبح امروز به ریاست شریف امامی نخست وزیر و با حضور وزرای کشاورزی و دارایی و معاون پارلمانی وزارت دادگستری تشکیل جلسه داد.

در این جلسه « اجازه تشکیل کمیسیون اصلاحات ارضی در منطقه فرمانداری کل کردستان صادر و موافقت شد که مقدمات اجرای قانون اصلاحات ارضی را در منطقه کردستان توسط فرماندار کل فراهم نمایند » .

 

فواید تبدیل دبیرستان های دولتی به غیر دولتی برای فرهنگ شاهنشاهی !

اطلاعات امروز در گزارشی با اشاره به دستور اخیر وزارت فرهنگ برای تبدیل دبیرستان های دولتی به غیر دولتی نوشت : تعداد دبیرستان های سراسر کشور اعم از دولتی و نیمه ملی مجموعا 1318 باب است از این تعداد 374 باب دبیرستان ملی است و بقیه که 944 باب است دولتی و نیمه ملی می باشد .

از تعداد 944 باب در حدود دو ثلث آن نیمه ملی است و یک ثلث یعنی در حدود 320 مدرسه دولتی است که دانش آموزان آن ها هر یک در ماه 15 ریال و در یک سال تحصیلی 135 ریال شهریه می پردازند .

یک مقام مطلع فرهنگی به روزنامه اطلاعات در این زمینه گفت : شهریه های جمع آوری شده از سیصد و چند مدرسه دولتی مبالغ هنگفتی می شود ولی تمام این مبالغ به صندوق دارایی تحویل می گردد زیرا در مقابل شهریه ماهانه تمبر دولتی باطل می شود و پول تمبر عینا به صندوق دارایی تحویل می گردد .

اما پس از تبدیل دبیرستان های دولتی به غیر دولتی که منظور نیمه ملی است از دو راه عواید سرشاری نصیب فرهنگ می گردد : اول این که چون تمبر باطل نمی شود به صندوق دارایی چیزی پرداخت نخواهد شد و دوم این که دانش آموزان در ماه 15 ریال نخواهند پرداخت و این مبلغ به تفاوت از 50 تا 150 ریال در ماه برای هر دانش آموز افزایش خواهد یافت و عواید فرهنگ از این راه قابل توجه می شود .

این گزارش می افزاید « هدف اصلی و اساسی وزارت فرهنگ از تبدیل دبیرستان های دولتی به نیمه ملی آن است که اولا عواید فرهنگ افزایش یابد و از این طریق ترتیبی داده شود که دبیرستان ها برای تامین و تهیه نیازمندی های خود از قبیل وسائل آزمایشگاه های فیزیک و شیمی و طبیعی و همچنین تاسیس کتابخانه و ...از بودجه فرهنگ مصرف ننمایند و بر بودجه فرهنگ تحمیل نشوند .

وزارت فرهنگ بر اساس این گزارش معتقد است تعلیمات ابتدایی که برای تمام افراد کشور ضرورت دارد می باید توسعه یابد ولی کسانی که استعداد زیادی ندارند در مدارس حرفه ای به تحصیل پردازند و عمر خود را در دوره های متوسطه و عالی تلف نسازند .

 

تصمیم نهایی در مورد تدریس زبان های خارجی

در جلسه دیشب مدیران مدارس ملی اعلام شد تصمیم نهایی در مورد تدریس زبان های خارجی در کمیسیونی با شرکت 5 تن از مدیران مدارس ملی در وزارت فرهنگ اتخاذ می شود .

وزیر فرهنگ همچنین گفت : جای بسی تاسف است که عده ای به علت کم تجربگی در کار اداره مدرسه راه خطا پیموده و با آن که ایرانی هستند و همه گونه مدیون این آب و خاک می باشند و وظیفه ای جز تحکیم مبانی ملیت فرزندان ایران ندارند مدارسی دایر کرده و به جای تدریس زبان و ادبیات و تاریخ ایران به یکی از زبان های خارجی گرویده و بدون آن که توجهی به تدریس زبان مادری به نوآموزان بکنند کلاس های مدرسه را مختص درس انگلیسی یا زبان دیگری نموده اند در این جا وزارت فرهنگ موظف به جلوگیری از کار این قبیل مدارس است در این جا صحبت از وارد کردن فرهنگ خارجی در ایران به دست ایرانی است و باید وسائل مبارزه با این کار را فراهم کرد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.