18 دی ماه 1339

18 دی ماه 1339

عراق نیروی دریایی تشکیل می دهد/جای خالی قدرت در ترکیه محسوس است/رفراندوم دوگل به خون آغشته شد/مبارزه جاسوسی و ضد جاسوسی در کوبا و آمریکا/تلاش برای برگزاری سومین کنفرانس نفت در تهران/نمایندگان ایران برای شرکت در کنفرانس کاراکاس تعیین شدند/نصیری : افسران بیشتری برای تکمیل معلومات به خارج اعزام می شوند/انتخابات 100 شهر شروع شد/معافیت دو هزار مشمول دیپلمه/حمله عمومی مامورین ژاندارمری به مراکز فساد شروع شد/نخست وزیر دستور تعقیب مسئولین حادثه شمشک را صادر کرد/با دستور وزیر فرهنگ ؛ تدریس زبان های خارجی در دبستان ها ممنوع شد/حمایت مدیران جراید تهران از یک همکار برای ورود به مجلس !/انتصاب یک مفسد به مقام ریاست اداره رسیدگی به شکایات !/چرا دانشجویان به کشور باز نمی گردند ؟!

عراق نیروی دریایی تشکیل می دهد

ژنرال صالح عبدی رئیس ستاد کل فرمانده نظامی سراسری عراق اعلام کرد که دولت اولین پایگاه دریایی کشور را برای دفاع از سواحل جنوبی خویش ایجاد کرده است .

وی که به مناسبت روز ارتش عراق از رادیو بغداد سخنرانی می کرد خاطرنشان ساخت که ناوگانی مرکب از ناوچه های اژدرانداز جدید و مسلح در این کشور تشکیل شده است .

صالح العبدی اعلام کرد که تمامی ارتش عراق ظرف دو سال گذشته با سلاح های سنگین و مدرن تجدید تجهیزات یافته است .

طبق اظهارات ژنرال العبدی ناوگانی به عنوان پیشاهنگ نیروی دریایی عراق تشکیل شده که از چندین اژدر افکن و انواع دیگر ناوهای جنگی تشکیل شده است .

 

جای خالی قدرت در ترکیه محسوس است

داریوش همایون در مقاله ای نوشت : در ترکیه امروز جای خالی قدرت به شدت محسوس است ، ترک ها در طریق نوین ، پیشرو ملل خاور نزدیک و آسیای غربی بوده اند ، اما اکنون از این نظر تفاوتی با آن ها ندارند که هنوز یک قشر آگاه نیرومند برای اداره کشور تربیت نکرده اند ، جامعه ترک سال ها باید تضادهای ترقی و ارتجاع را حل کند و هیچ کس نمی تواند بگوید در همه کشورهای این منطقه سد سنت ها و رسوم کهنه کی شکسته خواهد شد و راه برای به قدرت رسیدن شایسته ترین عناصر کی حل گشوده خواهد بود .

 

رفراندوم دوگل به خون آغشته شد

تاکنون 63 درصد ساکنین روستاهای الجزایر در رفراندوم شرکت کرده اند . این امر سبب امیدواری مقامات فرانسوی به موفقیت رفراندوم دوگل شده است .

در 570 جامعه روستایی زیر نظر ارتش فرانسه رفراندوم انجام گرفت . به ارتش فرانسه دستور داده شده بود با اقدامات مخالفین رفراندوم مبارزه کند و نگذارد در رای دادن مردم اخلال به عمل آید .

قوای مسلح فرانسه در اوران به سوی متظاهرین ضد رفراندوم که از ملیون الجزایر بودند شلیک کردند و ده ها نفر از مسلمانان را کشتند [به شهادت رساندند ] .

این اولین باری است که در ناحیه مذکور از طرف ملیون الجزایر حملاتی صورت می گیرد .

 

مبارزه جاسوسی و ضد جاسوسی در کوبا و آمریکا

خبرگزاری فرانسه گزارش داد سازمان امنیت کوبا که مستقیما تحت نظر فیدل کاسترو نخست وزیر این کشور کار می کند موفق شد که مقادیر زیادی اسلحه در چند ایالت این کشور کشف کند .

در ناحیه اسکامبرای واقع در ایالت لاس ویلاس نیز مقادیر زیادی اسلحه به دست آمده است .

از طرف دیگر مقامات نظامی 6 نفر را در هاوانا به اتهام فعالیت های تروریستی ضد انقلابی بازداشت کردند . سلاح های مکشوفه ساخت آمریکا بوده است .

ضمنا دادگاه انقلابی هاوانا 7 نفر را به اتهام فعالیت های ضد انقلابی به 12 سال زندان محکوم ساخت.

امروز از سوی دیگر سروان آنجل ساودرای کوریا وابسته سابق نظامی کاسترو در واشنگتن طی یک کنفرانس مطبوعاتی از روی یک شبکه بزرگ جاسوسی کوبا در آمریکا پرده برداشت !

 

تلاش برای برگزاری سومین کنفرانس نفت در تهران

امروز اطلاع حاصل شد که ممکن است نمایندگان ایران در کنفرانس کشورهای تولید کننده نفت در کاراکاس پایتخت ونزوئلا که روز 15 ژانویه 25 دی ماه تشکیل می شود پیشنهاد کنند سومین کنفرانس کشورهای تولید کننده نفت در تهران تشکیل شود .

گفتنی است اولین کنفرانس در بغداد تشکیل شد و دومین آن قرار است در کاراکاس تشکیل گردد . اعضای کنفرانس عبارتند از : ایران ، عراق ، عربستان ، کویت و ونزوئلا.

قرار است در جلسه کاراکاس درباره عضویت قطر نیز بحث شود زیرا قطر نیز تقاضای عضویت کنفرانس را کرده است .

 

نمایندگان ایران برای شرکت در کنفرانس کاراکاس تعیین شدند

نمایندگان ایران برای شرکت در کنفرانس کشورهای صادر کننده نفت که در کاراکاس تشکیل می شود بدین شرح تعیین شده اند .

فواد روحانی قائم مقام هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران رئیس هیئت ، آقایان مهندس فتح الله نفیسی ناظر عالی عملیات نفتی شرکت ملی نفت ایران ، مهندس عطاء الله اتحادیه مشاور هیئت مدیره شرکت ملی نفت ، امیرحسین جهان بگلو و مهندس فرخ نجم آبادی عضویت این هیئت را عهده دارند .

دومین جلسه کنفرانس کشورهای صادرکننده نفت از روز 26 دی ماه در شهر کاراکاس پایتخت ونزوئلا با حضور نمایندگان کشور های ایران  ، عربستان ، عراق ، کویت و ونزوئلا تشکیل خواهد شد .

دستور جلسات این کنفرانس عبارتند از : تصویب طرح نهایی اساسنامه سازمان کشورهای صادر کننده نفت ، تعیین دبیر کل سازمان و محل دائمی دبیرخانه آن و رسیدگی به تقاضای قطر برای عضویت در سازمان کشورهای صادر کننده نفت .

 

نصیری : افسران بیشتری برای تکمیل معلومات به خارج اعزام می شوند

بعد از ظهر روز گذشته ده نفر از افسران شهربانی کل که برای ادامه تحصیل و دیدن دوره های تخصصی پلیس به آمریکا اعزام می شوند به اتفاق سرتیپ خلعتبری معاون و مستشار آمریکایی با تیمسار سرلشکر نصیری رئیس شهربانی کل ملاقات کردند .

نصیری طی سخنانی در این مراسم گفت : بعد از این سعی خواهد شد که افسران بیشتری برای تکمیل معلومات و دیدن دوره های تخصصی نه تنها به آمریکا بلکه سایر کشورهای بزرگ نیز فرستاده شوند تا پس از مراجعت نواقص و مشکلات سازمان پلیس را برطرف سازند .

 

انتخابات 100 شهر شروع شد

ساعت ده صبح امروز تیمسار سپهبد علوی مقدم وزیر کشور در کاخ مرمر بحضور شاه رسید ، این اولین شرفیابی وزیر کشور پس از صدور دستور انتخابات است .

در این شرفیابی که متجاوز از یک ساعت به طول انجامید وزیر کشور گزارشی در خصوص انتخابات تقدیم کرد.

شب گذشته دستور شروع انتخابات شهرستان الیگودرز از طرف وزارت کشور تلگرافی به فرماندار آن شهرستان صادر گردید و به این ترتیب تاکنون انتخابات در صد حوزه انتخابیه آغاز گردیده است .

دستور 74 حوزه انتخابیه روز چهارشنبه گذشته صادر شده بود و به دنبال آن تا امروز دستور آغاز انتخابات 26 شهرستان دیگر که آمادگی خود را به وزارت کشور اعلام داشته بودند از طرف وزیر کشور صادر شد .

به احتمال قریب به یقین دستور شروع انتخابات تهران ظرف همین هفته از طرف وزارت کشور صادر خواهد گردید و به این ترتیب از هفته آینده فعالیت های انتخاباتی تهران وارد مرحله عملی خود خواهد شد .

در تهران اینک مانند بیشتر نقاط کشور سه گروه مشخص انتخاباتی در مقابل یکدیگر صف آرایی کرده اند . حزب ملیون ، حزب مردم و منفردین .

کاندیداهای احزاب ظاهرا با یکدیگر همکاری و همراهی دارند اما کاندیداهای منفرد تهران نیز به چند دسته تقسیم می شوند .

در مورد کاندیداهای احزاب در تهران هنوز هیچ گونه اطلاع رسمی انتشار نیافته و در تماسی که با احزاب گرفته شد گفتند هنوز تصمیم نهایی در این باره اتخاذ نشده است اما به هر صورت به احتمال زیاد می توان گفت که از حزب ملیون آقایان دکتر احمد امامی ، محمد علی مسعودی ، دکتر عباس نفیسی ، عبدالله گرجی و دکتر شاهکار کاندیدا می شوند .

از حزب مردم نیز آقایان مهندس سعید هدایت ، دکتر عمید ، دکتر غلامحسین جهانشاهی و مهندس الهی جزو کاندیداها خواهند بود .

 

معافیت دو هزار مشمول دیپلمه

امروز از طرف سخنگوی ستاد بزرگ ارتشتاران اعلام شد که به فرمان شاه دو هزار و 13 نفر از مشمولین دیپلمه که در قرعه کشی اخیر برای اعزام به خدمت در اردیبهشت و شهریور ماه آینده انتخاب شده بودند از خدمت معاف شدند .

 

حمله عمومی مامورین ژاندارمری به مراکز فساد شروع شد

دیشب کلیه قهوه خانه ها و بقیه کافه رستوران ها و مهمانخانه های حوزه استحفاظی ناحیه یک ژاندارمری در سراسر ناحیه تهران و شمال و مغرب و شرق تعطیل شد .

این تصمیم از طرف سرهنگ خسروانی فرمانده ناحیه یک ژاندارمری مرکز اتخاذ شده و با نظارت وی و سرهنگ الفت پور فرمانده هنگ ژاندارمری تهران به مرحله اجرا در آمده است .

سرهنگ خسروانی فرمانده ناحیه یک ژاندارمری اخیرا تصمیم گرفت کلیه قهوه خانه ها و کافه رستوران ها و مهمانخانه هایی را که مرکز فساد شده و اغلب جنایات در این قبیل مراکز سرچشمه می گرفت تعطیل کند.

دیشب فرمان تعطیل کردن این قبیل مراکز با بی سیم به اطلاع کلیه پاسگاه های ژاندارمری رسید و از نیمه شب افراد ژاندارمری دست به عملیات زده و تا بامداد امروز ظرف 6 ساعت در منطقه وسیعی که از شهر زنجان شروع می شود و به سمنان ختم می گردد و اطراف تهران (نارمک ، تهران نو ، جاده کرج ، شمیرانات ، شهر ری ، ورامین و ...) بیش از 130 کافه رستوران و مهمانخانه و حدود 600 قهوه خانه را تعطیل کردند .

بر اساس مقررات اعلام شده کافه رستوران های اطراف شهر باید فقط دارای یک سالن و یک آشپزخانه باشند و مطلقا اطاق نداشته باشند ، دایر کننده قهوه خانه باید سابقه بد کیفری نداشته باشد و نباید اجازه دهد قهوه خانه او پاتوق عده ای شود که به فساد اخلاق معروف هستند .

 

نخست وزیر دستور تعقیب مسئولین حادثه شمشک را صادر کرد

مهندس شریف امامی نخست وزیر پس از مطالعه گزارش هیئت مامور بررسی حادثه شمشک دیشب دستور داد که وزارت دادگستری و وزارتخانه های مربوطه مقاماتی را که مسئول شناخته شده و در انجام وظایف قصور کرده اند تحت تعقیب قرار دهند .

 

با دستور وزیر فرهنگ ؛ تدریس زبان های خارجی در دبستان ها ممنوع شد

امروز از طرف دکتر صدیق وزیر فرهنگ به کلیه واحدهای فرهنگی تهران و شهرستان ها طی بخشنامه ای دستور داده شد که از تدریس زبان های خارجی در دبستان ها ممانعت شود .

تدریس زبان های خارجی در دبستان ها فقط در مدارس ملی صورت می گیرد و برای جلوگیری از این امر بخشنامه زیر صادره گردید : به طوری که اطلاع حاصل شده است عده ای از دبستان های ملی برخلاف برنامه های مصوب شورای عالی فرهنگ کوشش بیهوده ای در تدریس زبان های خارجی به کار می برند و این امر برخلاف نص صریح ماده دوم قانون اساسی فرهنگ مصوب 1290 و ماده 12 و 13 قانون شورای عالی فرهنگ مصوب اسفند 1300 خورشیدی است و موجب آن می شود که اطفال نه تنها از زبان خارجی طرفی نبندند بلکه بهترین فرصت را در تقویت و تمرین زبان مادری خود نیز به رایگان از دست بدهند در صورتی که آموختن زبان مادری که بهترین وسیله رفع نیازمندی ها و تسلط طفل بر مطالب دیگر برنامه است باید بر هر درسی مقدم باشد . اینک لازم است کلیه دبستان ها فورا تدریس زبان خارجی را متوقف سازند و در صورتی که تمکین ننمایند نسبت به انحلال این گونه دبستان ها اقدام خواهد شد و به هر حال از این پس ادامه تدریس زبان خارجی در دبستان های هر حوزه موجب مسئولیت شدید رئیس فرهنگ آن حوزه خواهد بود . 1

 

حمایت مدیران جراید تهران از یک همکار برای ورود به مجلس !

مدیران جراید تهران در اطلاعیه ای ضمن حمایت از مدیر مجله امید ایران تاکید کردند : در این موقع که انتخابات مجلس شورای ملی جریان دارد و همکار محترم آقای علی اکبر صفی پور نهاوندی مورد تائید همشهریانش قرار گرفته اند و حزب ملیون نیز نامبرده را کاندیدای نمایندگی از شهرستان نهاوند نموده است اعلام می دارند که صلاحیت مدیر مجله امید ایران برای خدمتگزاری در مجلس شورای ملی مورد تائید مدیران جراید و مجلات پایتخت می باشد .

 

انتصاب یک مفسد به مقام ریاست اداره رسیدگی به شکایات !

به دستور صدیق اعلم وزیر فرهنگ، داوران به ریاست اداره رسیدگی به شکایات این وزارتخانه منصوب و مشغول به کار شد .

این انتصاب بین فرهنگیان مورد انتقاد و اعتراض قرار گرفته است زیرا گفته می شود نامبرده در دوران خدمت خود در دبیرستان های پهلوی و ادیب دارای سوابق خوبی نبوده و به واسطه سوء استفاده هایی که در دبیرستان های مذکور انجام داده بود از کار برکنار شد.

 

چرا دانشجویان به کشور باز نمی گردند ؟!

روزنامه فرمان در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : حقیقت این است که جوانان ایرانی وقتی برای تحصیل به خارج می روند ضمن درس خواندن یا احیانا درس نخواندن با زندگی مجلل و بسیار زیبای فرنگی آشنا می شوند و با مزایای بیشماری که فرنگی ها به دلیل قدرت ملی خود از آن برخوردارند از نزدیک بر می خورند دیگر حاضر نیستند به میهن خود باز گردند.

نویسنده با اشاره به دلایل این عدم بازگشت از جمله حقوق بالای کار در خارج از کشور افزوده است : خرج تحصیل شما را پیرزنان ایرانی از پس انداز های کهنه و قدیمی خود پرداخته اند و این حقیقتی است که قابل انکار نیست و اکنون اگر حتی یک ذره انسانیت در روح و وجود شما موجود باشد باید لااقل بخاطر آن ها به کشور خویش بازگردید .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.