سانسور جراید ایران توسط سفیر انگلیس

سانسور جراید ایران توسط سفیر انگلیس

یکی از دغدغه‌های متفقین در دوران اشغال ایران در شهریور 1320 جلوگیری از انتشار اخبار به نفع نیروهای آلمانی بود. وزیرمختار انگلیس در ایران در نامه‌ای به نخست‌وزیر ایران درباره برقراری سانسور در مطبوعات ایران نوشته است

پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشکده تاریخ معاصر؛ یکی از دغدغه‌های متفقین در دوران اشغال ایران در شهریور 1320 جلوگیری از انتشار اخبار به نفع نیروهای آلمانی بود. وزیرمختار انگلیس در ایران در نامه‌ای به تاریخ 24 دی 1321 به نخست‌وزیر ایران درباره برقراری سانسور در مطبوعات ایران نوشته است:

هرکس به دقت مقالات و تفاسیر مربوط به جنگ و یا مساعی جنگی متفقین را در ایران و جراید تهران قرائت نماید به این نکته برمی‌خورد که نویسندگان آنها یا بر اثر نادانی و یا به علت سوء نیّت، غالبا حقایق را واژگون و با اظهارات و یا تفاسیری مضر به مصلحت متفقین درج می‌نمایند. به هیچ وجه معقول نیست که سانسور اخبار مربوط به جنگ وجود داشته باشد و در عین حال به روزنامه‌نگاران اجازه داده شود بدون رعایت هیچ گونه قیدی نسبت به اطلاعات مربوط به جنگ تفاسیری بنگارند. تنها راه اصلاح این امر آن است که مقرر شود کلیه این قبیل مقالات و تفاسیر به اداره سانسور فرستاده شود و تا از سانسور نگذرد طبع و منتشر نشوند.

 

محمدرضا پهلوی به اتفاق ریدرز ویلیام بولارد، وزیرمختار انگلستان، و ژنرال ویول، فرمانده انگلیسی قشون متفقین در ایران

محمدرضا پهلوی به اتفاق ریدرز ویلیام بولارد، وزیرمختار انگلستان، و ژنرال ویول، فرمانده انگلیسی قشون متفقین در ایران

شماره آرشیو: 976-11ع

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.