حزب دولتی و دولت حزبی در عصر پهلوی
واقعیت احزاب در عصر پهلوی(4)

حزب دولتی و دولت حزبی در عصر پهلوی

سال 1347 بود؛ قرار بود انتخابات انجمن‌های شهر برگزار شود. دو حزب مردم و ایران نوین رقابت‌ها را برای کسب کرسی‌های این انجمن شروع کرده بودند، اما جناح پیشرو حزب مردم از آنچه اتفاق می‌‎افتاد دل خوشی نداشت

پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشکده تاریخ معاصر؛ در آستانه انتخابات انجمن‌های شهر در سال 1347، جناح پیشرو حزب مردم در اعلامیه‌ای انتقاد شدیدی را متوجه فساد و ریاکاری در رهبری دو حزب مردم و ایران نوین کرد:

 

احزاب دولتی و گردانندگان آن در تمام امور و شئون مملکت دخالت‌های بی‌مورد می‌کنند و هر کس را در هر مقام و رتبه‌ای که دلخواه آنها باشد بدون هیچ گونه ضابطه قانونی می‌گمارند. کلیه مشاغل دولتی را به خود و اعوان و انصار و دوستان و بستگان و آشنایان خود تخصیص داده‌اند.

دبیرکل حزب و تنی چند از یاران غار و نزدیک ایشان، به‌ظاهر برای پیشبرد نظرات حزبی، و در باطن برای گرفتن سهم بیشتری از کرسی‌های پارلمانی جهت دوستان و نزدیکان و آشنایان و بستگان حزبی و غیرحزبی، دسته دسته آنها را به حزب می‌آوردند و حتی تشریفات ظاهری عضویت را هم رعایت نمی‌‌کنند. افرادی را که هیچ‌گونه صلاحیت حزبی نداشتند به نام نامزدهای انتخاباتی حزب [در انتخابات دوره بیست‌ودوم] اعلام نمودند و کار این بند و بست و سازش و دورویی و سالوسی به جایی رسید که برخی از مسئولین حزب به دریافت تحفه و هدایا و وجوه پرداختند و چنان صحنه‌ای مفتضح به بار آوردند که سیل اعتراض و ناسزا از داخل و خارج سرازیر شد.

حزب دولتی و دولت حزبی ناظر این صحنه‌های ننگ‌آور بودند.

 

حزب ایران نوین

حزب ایران نوین

شماره آرشیو: ۲۱۷-۱۵۱خ

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.