14 اردیبهشت 1344

14 اردیبهشت 1344

کنایه به شاه در یک مراسم سوگواری به روایت مأمور ساواک!/ درخواست آیت‌الله گلپایگانی برای اعزام نماینده جهت دیدار با آیت‌الله خمینی در محل تبعید/ شاه در برزیل مسابقه فوتبال و اسب‌دوانی می‌بیند!/ دادستان دادگاه نظامی: متهمین قتل منصور برخلاف احکام اسلام قصد آدم‌کشی کرده‌اند!/ برای اجرای نقشه ترور شاه؛ «شمس‌آبادی چهره واقعی خود را مخفی می‌کرده است»!/ درگذشت وزیر پست و تلگراف کابینه ساعد/ مجلس پیرامون «مسئله جوانان» تحقیق می‌کند!/ مجمع عمومی جمعیت ایرانی طرفدار حکومت جهانی/ معاون نخست‌وزیر در اوقاف/ مسافرت اشرف پهلوی به لهستان/ نخست‌وزیر: اصناف باید قیمت‌ها را پایین بیاورند!/ سرپرستی‌های دانشجویان در خارج مملکت چه می‌کنند؟/ سرپرستی‌ها

 

کنایه به شاه در یک مراسم سوگواری به روایت مأمور ساواک!

بر اساس گزارش ساواک به تاریخ 14 اردیبهشت 1344 «امروز سه‌شنبه 14 /2 /44 مجلس سوگواری در تکیه خواجو برقرار گردید. آقای حسین خادمی و شیخ محمود سالک به منبر رفتند. بعد از ایشان یک نفر که نامش بعدا به عرض خواهد رسید و نوحه‌خوان می‌باشد، پای منبر آمد و بنای مرثیه‌خوانی را گذاشت و اشعار بسیار زننده‌ای خواند».

بر اساس این سند «من جمله یکی دو تای آن را که به علت تکرار یادداشت نموده‌ام به عرض می‌رسانم. نامبرده پس از گوشه و کنایه گفت:

اجل چون دامنت را سخت گیرد

ز چنگت ملک و تاج و تخت گیرد

شها گر تخت و ملک و تاج داری

مکان بر روی تخت عاج داری

به‌زودی مرگ تو نزدیک گردد»

در ذیل این سند آمده است: «این نوحه‌خوان ... را دستگیر کنند و به ساواک بفرستند».1

 
درخواست آیت‌الله گلپایگانی برای اعزام نماینده جهت دیدار با آیت‌الله خمینی در محل تبعید

هیراد، رئیس دفتر مخصوص شاهنشاهی، طی نامه «به کلی محرمانه مستقیم» خطاب به «تیمسار سپهبد نصیری رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور» تصریح کرده است: حضرت آیت‌الله گلپایگانی از پیشگاه ملوکانه استدعا نموده‌اند که اجازه داده شود دو نفری را که ایشان معرفی خواهند نمود با آقای خمینی ملاقات بنمایند. امر و مقرر فرمودند به نحو مقتضی به ایشان اطلاع داده شود و آن دو نفری را که معرفی می‌نمایند با حضور نماینده ساواک به ملاقات آقای خمینی ببرند و ترتیب ملاقات به این نحو داده شود. در امتثال امر مبارک اقدام مقتضی معمول خواهید فرمود».2

 
شاه در برزیل مسابقه فوتبال و اسب‌دوانی می‌بیند!

روزنامه‌های امروز کشور نوشتند: بعدازظهر امروز شاهنشاه و شهبانو وارد کشور برزیل می‌شوند و امشب در میهمانی شام رئیس‌جمهوری شرکت می‌کنند.

«یونایتدپرس» از برازیلیا گزارش داد: شاهنشاه و شهبانوی ایران امروز برای یک اقامت یک‌هفته‌ای وارد برازیلیا می‌شوند و در برنامه اقامت اعلیحضرتین، تماشای یک مسابقه فوتبال و یک مسابقه اسب‌دوانی گنجانیده شده است.

ضمنا شاهنشاه و مقامات برزیل بحران آسیا را مورد مذاکره قرار می‌دهند.3

 
دادستان دادگاه نظامی: متهمین قتل منصور برخلاف احکام اسلام قصد آدم‌کشی کرده‌اند!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: سرهنگ عاطفی، دادستان دادگاه عادی شماره ۳ دادرسی ارتش که سیزده تن متهمین قتل مرحوم منصور، نخست‌وزیر سابق، را محاکمه می‌کند، در جلسه پریروز که به ریاست سر کار سرهنگ قضایی احمد بهرون تشکیل شده بود، ضمن تشریح ادعانامه اظهار داشت:

اگر فردی به معنای واقعی مؤمن به دین اسلام باشد هرگز از دستورات مذهبی و عقائد آسمانی که به موجب کتاب آسمانی قرآن مجید به مسلمین تکلیف شده است استنکاف نمی‌نماید. در هیچ کجای قرآن در هیچ یک از موعظه‌هایی که علمای روحانی، مراجع تقلید در مورد اسلام به‌خصوص به عمل آورده‌اند هرگز اسمی از آدم‌کشی و ترور به منظور پیش بردن مقاصد گفته نشده است.

گفته شد عواطف و احساسات، این عواطف و احساسات آیا منحصرا فقط مربوط به متهمین حاضر بود کس دیگری در این مملکت درک نمی‌کرد؟ مسلم دیگری متوجه نبود فقط همین متهمین بودند برای چه؟ چه چیزی را می‌خواستند نجات بدهند چه شده بود؟ مگر واقعه‌ای پیشامد کرده بود؟ مگر این کسی که به قتل رسید عاطفه و احساسات نداشت؟ مگر زن و فرزند آن شخصی که به قتل رسید عواطف و احساسات نداستند؟ کسی که دم از احساسات و عواطف می‌زند احساسات و عواطف مردم را هم محترم می‌شمارد.4

 
برای اجرای نقشه ترور شاه؛ «شمس‌آبادی چهره واقعی خود را مخفی می‌کرده است»!

روزنامه «اطلاعات» در ادامه سلسله گزارش‌های خود پیرامون ترور نافرجام شاه در کاخ مرمر نوشت: طبق تحقیقات خصوصی خبرنگاران ما، دو نفر محرک و عامل اصلی سوءقصد نسبت به شاهنشاه (احمد کامرانی و مهندس احمد منصوری) در حین داشتن ارتباط با گروه کمونیست افراطی و شرکت در جلسات آنان، نقشه خطرناک خود را به وسیله سرباز جنایتکار رضا شمس‌آبادی همچنان تعقیب کرده‌اند و به مخالفت هم‌مسلکان خود بی‌توجه و اعتنا بوده‌اند. ارتباط این دو نفر به‌خصوص کامرانی با شمس‌آبادی مراحل حساس را طی می‌کرده و آن طور سرباز مهاجم را تحت تأثیر تلقین و تفتین و نفوذ خود قرار داده بودند که برای آنان مسلم بوده است که سرباز مزبور در انجام عملیات پلید خائنانه خویش توفیق حاصل خواهد کرد.

رضا شمس‌آبادی قیافه حقیقی و خطرناک خود را در گارد شاهنشاهی و میان افراد گارد اعم از سربازان وظیفه و یا گارد داوطلب گردان جاویدان آن طور مخفی می‌داشته که همه کس او را بهترین فرد وظیفه‌شناس، باانضباط، شاه‌دوست می‌دانسته و حتی فرمانده واحد او را چنان فرد علاقه‌مندی می‌دانسته که کمترین شائبه و خللی در فکر او راه نداشته و به همین جهت پرونده او سراسر روشن و بی‌نقص می‌باشد.

و این رویه رضا شمس‌آبادی و مخفی نگاه داشتن قیافه واقعی‌اش را در گارد شاهنشاهی نتیجه تعلیمات و تلقینات و ارتباط‌هایی بوده است که از مدت‌ها پیش با احمد کامرانی از مدت اقامت او در کاشان و سپس با هر دو نفر در تهران داشته که در فرصت‌های مرخصی تحت تأثیر تلقین و نفوذ این دو قرار می‌گرفته است و تطمیع هم می‌شده وعده‌های درخشان به او می‌دادهاند.

 
درگذشت وزیر پست و تلگراف کابینه ساعد

آقای جواد گنجه‌ای ساعت 10 صبح امروز در سن 65 سالگی به علت سکته مغزی درگذشت.

جواد گنجه‌ای فرزند میرزا علینقی گنجه‌ای، از آزادی‌خواهان صدر مشروطیت بود که در سال ۱۳۰۷ به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شد.

وی خدمات دولتی خود را از وزارت دارایی شروع کرد. در این وزارتخانه چندین سال عهده‌دار مشاغل مدیر کلی دارایی کرمان و کردستان بود؛ سپس به وزارت بهداری منتقل شد و در آنجا سال‌ها با سمت معاونت وزارت بهداری خدمت کرد.

در سال ۱۳۲۵ به نمایندگی شهرستان تبریز در مجلس شورای ملی انتخاب گردید و چند دوره نماینده مجلس شورای ملی بود و یک دوره نیز به سمت نایب‌رئیس مجلس برگزیده شد.

گنجه‌ای سپس در کابینه ساعد به وزارت پست و تلگراف منصوب گردید.

جواد گنجه‌ای در مبارزه با دموکرات‌های آذربایجان و راندن آنان از تبریز نیز ایفای نقش کرده بود.

 
مجلس پیرامون «مسئله جوانان» تحقیق می‌کند!

نمایندگان مجلس شورای ملی در جلسه امروز طرحی تقدیم داشتند که به موجب آن خواسته شده برای رسیدگی به وضع آموزش و پرورش جوانان کشور کمیسیون خاصی در مجلس تشکیل شده و گزارش بررسی‌های خود را تقدیم جلسه علنی نماید.

ساعت ۹:15 بامداد جلسه علنی مجلس شورای ملى به ریاست مهندس عبدالله ریاضی تشکیل شد.

ابتدا پیشنهاد عده‌ای از نمایندگان به این شرح مطرح شد: چون مطالب منتشره درباره حادثه هولناک ۲۱ فروردین‌ماه کاخ مرمر حاکی است که چند تن از جوانانی که در خارج از کشور تحصیل نموده بودند به جای آنکه وجود خود را در جهت خدمت به وطن به‌کار اندازند در جریانی قرار گرفتند و به صورتی گمراه شدند که در چنان توطئه خائنانه‌ای شرکت کرده‌اند و این امر موجب نگرانی شدید ملت ایران به‌خصوص خانواده‌هایی شده است که فرزندانی در خارج از کشور به منظور تحصیل اعزام داشته‌اند، لذا امضاکنندگان زیر از مقام محترم ریاست مجلس شورای ملی تقاضا دارند با تأیید مجلس کمیسیون خاصی از بین نمایندگان به منظور بررسی وضع آموزش و پرورش جوانان کشور تشکیل دهند و نتیجه مطالعات و پیشنهادات خود را به مجلس تقدیم نمایند.

 
مجمع عمومی جمعیت ایرانی طرفدار حکومت جهانی

اولین مجمع عمومی سالانه جمعیت ایرانی طرفدار حکومت متحده جهانی ساعت 6:30 بعدازظهر دیروز در باشگاه دانشگاه تشکیل گردید و مهندس شریف‌امامی، رئیس جمعیت، گزارش مبسوطی در اطراف اقدامات انجام‌شده و بیلان عمل جمعیت از بدو تشکیل تاکنون به اطلاع حاضران در جلسه رساند و گزارش مزبور به اتفاق آرا مورد تأیید قرار گرفت.

 
معاون نخست‌وزیر در اوقاف

آقای نصیر عصار، معاون نخست‌وزیرو رئیس سازمان اوقاف، از صبح امروز در اداره کل اوقاف مشغول کار شد.

روز گذشته آقای دکتر جهانشاهی، وزیر مشاور، به اتفاق آقای عصار در جلسه معارفه با رؤسای اوقاف شرکت کرد.

دکتر جهانشاهی ضمن معرفی آقای عصار گفت آقای عصار از خاندان روحانیت است؛ به همین جهت انتصاب شایسته‌ای بود و امیدوارم سازمان اوقاف تحت نظر ایشان موفقیت بیشتری در برنامه‌های خود پیدا کند.

 
مسافرت اشرف پهلوی به لهستان

اشرف پهلوی به دعوت رسمی دولت لهستان روز ۲۵ اردیبهشت‌ماه از این کشور دیدن می‌کند.

مسافرت اشرف پهلوی یک هفته به طول می‌انجامد. انتظارم می‌رود آقای دکتر بوشهری، شوهر اشرف پهلوی، و همسر سفیر لهستان در تهران همراه وی باشند.

اشرف پهلوی در ورشو با رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر لهستان ملاقات می‌کند.5

 
نخست‌وزیر: اصناف باید قیمت‌ها را پایین بیاورند!

نخست‌وزیر در مصاحبه مطبوعاتی امروز خود اعلام داشت: از این پس برای توسعه و ترویج کشاورزی، بانک اعتبارات و تعاون روستایی اقدام به پرداخت وام‌های بزرگ خواهد کرد.

در مورد مبارزه با گرانی نخست‌وزیر گفت: آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمتها در ماه اسفند بالا نرفته و این یک موفقیت بود. ما اکنون با شورای عالی اصناف مشغول مذاکره هستیم و همین امروز صبح با حضور شهردار تهران و مدیر عامل بانک اعتبارات و تعاونی روستایی در همین جا صحبت می‌کردیم؛ ما می‌خواهیم مسئله توزیع درست شود. واسطه‌های مزاحم از بین بروند و اصناف باید خود کاری کنند که قیمت پایین بیاید تا هم جنس آنها زیادتر به فروش رود و هم دولت خودش را آلوده چنین کارهایی نکند.

دولت نباید تجارت کند. اصناف قریب ۱۳۰ هزار نفر می‌باشند که با خانواده‌های خود قریب یک‌چهارم مردم تهران را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین خودشان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده هستند. ما می‌خواهیم عرضه و تقاضا قیمت را به‌وجود آورد؛ به همین جهت با عرضه مصنوعی مبارزه خواهیم کرد.  

 
سرپرستی‌های دانشجویان در خارج مملکت چه می‌کنند؟

روزنامه «اطلاعات» نوشت: سناتور پروفسور جمشید اعلم، در جلسه دیروز سنا از دولت سؤال کرد که آیا سرپرستی‌ها گزارش وضع رسمی و اخلاقی محصلین ایرانی را در خارج مرتبا به مقامات مربوطه مملکت گزارش می‌دهند یا نه و در صورتی که گزارش می‌دهند محصلینی که تمایلات سیاسی منحرف دارند در ایران تحت کنترل قرار دارند یا نه؟

سناتور پروفسور جمشید اعلم همچنین از دولت سؤال کرد که متهمین واقعه کاخ مرمر چگونه در هنرستان صنعتی استخدام شدند؟

به دنبال این سؤال، پروفسور جمشید اعلم امروز گفت: کار سرپرستی‌ها اصولا این است که مواظب تحصیل و پرورش جوانان محصل باشند. ما هم خودمان یک زمان در اروپا محصل بودیم و مرحوم مرآت با دقت و دلسوزی کامل در وضع یک یک ما نظارت داشت.

اما الان این چه وضعی است که ارز را جوانان ما می‌گیرند و بعد در میان آنها عده‌ای جاسوس هم به میهن تحویل می‌دهند؟

در روزنامه‌ها خواندم که یکی از اینها جایزه سلطنتی هم گرفته است. لابد جایزه گرفته برای اینکه سهل‌انگاری یا خیانت کرده است؟!

من تعجب می‌کنم که متهمین واقعه کاخ مرمر چگونه به ایران آمدند و پس از چهار روز کار هم پیدا کردند؟

آخر کسی از اینها نپرسید سابقه‌تان چیست که می‌خواهید در دانشکده صنعتی تدریس کنید؟

آقای پروفسور اعلم افزود: سالیانه میلیون‌ها تومان برای مخارج سرپرستی‌ها خرج می‌شود. هر سرپرستی تعدادی عضو و کارمند دارد، اما نتیجه کارشان همین است که می‌بینیم؟

 

سرپرستی‌ها

خبرنگار ما امروز کسب اطلاع کرد که هفت سرپرستی دانشجویان در کشورهای خارج وجود دارد. این سرپرستی‌ها عبارت‌اند از: سرپرستی‌های آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا، سوئیس، اتریش.

بودجه سرپرستی‌های مزبور سالیانه سه‌میلیون تومان می‌باشد.

یک مقام مطلع فرهنگی در مورد وضع سرپرستی‌ها به خبرنگار ما گفت: وضع سرپرستی‌ها فوق‌العاده مغشوش است و آنان قادر به کنترل و اداره دانشجویان ایرانی در خارج نیستند. در انتخاب مأمورین برای سرپرستی‌ها دقت لازم نمی‌شود و قالب افرادی که اطلاعی از وضع دانشجویان ندارند به ادارات سرپرستی‌های خارج اعزام می‌گردند و به همین جهت آنان مجبور هستند که به جای حل مشکلات دانشجویان با آنان معاشرت نمایند.

همین مقام افزود سرپرستی‌ها در موقع تجدید گذرنامه به نتایج تحصیل و وضع تحصیلی دانشجویان توجهی ندارند و به طور خلاصه در حال حاضر سرپرستی‌ها ادارات زائدی به نظر می‌رسد.

 

روزنامه اطلاعات، 14 اردیبهشت 1344، صفحه 1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.