19 فروردین 1344

19 فروردین 1344

اعلامیه مذاکرات تهران بعدازظهر انتشار می‌یابد/حق‌الکشف برای هر پاکت سیگار خارجی!/تقسیمات جدید کشوری/خسروانی: افراد تحصیل‌کرده برای به ثمر رسیدن «انقلاب سفید» فداکاری کنند!/اقبال: نفت پایه اقتصاد ایران است!/برای مبارزه با گرانی گوشت، از «اروگوئه» گوسفند می‌آورند!/مرحله دوم اصلاحات ارضی در ۴۵۹۹ قریه شروع می‌شود

اعلامیه مذاکرات تهران بعدازظهر انتشار می‌یابد

روزنامه‌ها امروز نوشتند: سیزدهمین اجلاسیه شورای وزیران سنتو امروز به پایان می‌رسد و اعلامیه مذاکرات تهران ساعت 5 بعدازظهر امروز انتشار می‌یابد.

وزرای خارجه آمریکا، انگلستان و ترکیه نیز دیروز با شاه دیدار کردند.

امشب از طرف شاه ضیافتی به شام در کاخ مرمر به افتخار وزرای کشورهای سنتو ترتیب داده می‌شود.

 

حق‌الکشف برای هر پاکت سیگار خارجی!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: طرح مشترکی از طرف مؤسسه دخانیات و ژاندارمری کل کشور برای مبارزه با قاچاق سیگار تهیه و تسلیم دولت شده است که به موجب آن هر پاکت سیگار خارجی ده ریال حق‌الکشف دارد.

دخانیات با شرط تصویب طرح فوق پانصدمیلیون ریال درآمد بیشتر تعهد کرده است.

با افزایش قیمت سیگار خارجی مصرف آن کاهش خواهد یافت.

 

تقسیمات جدید کشوری

بر اساس تقسیمات جدید کشوری، سه فرمانداری کل، 80 شهرستان و 368 بخشداری به تقسیمات فعلی اضافه شد.

ورامین، شهریار، تاکستان، شازند، آشتیان و فیروزکوه شهرستان‌های جدید استان تهران است و یزد، زنجان و گرگان نیز فرمانداری کل شدند.

 

خسروانی: افراد تحصیل‌کرده برای به ثمر رسیدن «انقلاب سفید» فداکاری کنند!

عصر دیروز لیسانسیه‌های کادر بخشداری وزارت کشور، در محل حزبِ «ایران نوین» با خسروانی، دبیر کل این حزب، ملاقات کردند.

خسروانی در این ملاقات خطاب به بخشداران گفت: برای به ثمر رساندن انقلاب بزرگ شاه و ملت فداکاری شما افراد تحصیل‌کرده ضروری است. شما بخشداران با طبقه محروم و زجرکشیده سروکار دارید و با افرادی روبه‌رو هستید که فاقد فرهنگ و بهداشت هستند. شما می‌توانید با خدمت به مردم سعادت آنها را تأمین کنید و انقلاب شاه و مردم را به ثمر برسانید.

 

اقبال: نفت پایه اقتصاد ایران است!

دکتر اقبال، رئیس هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت ایران که اینک در آمریکا به‌سر می‌برد، پس از سه روز اقامت در نیویورک دیشب به واشنگتن عزیمت کرد.

در فرودگاه واشنگتن از طرف مقامات سیاسی و اقتصادی ایران و نمایندگان شرکت‌های نفتی مورد استقبال قرار گرفت.

دکتر اقبال در مورد فعالیت جهانی ایران در زمینه‌های اقتصادی گفت: ایران همه نوع تسهیلات برای امنیت سرمایه‌های خارجی فراهم کرده است و سرمایه‌گذاران خارجی به راحتی می‌توانند سود عادلانه خود را با همان ارزی که به داخل کشور آوردند خارج کنند و ایران مطابق نرخی که از حد متوسط عادی هم بالاتر است به سرمایه‌های خارجی بهره می‌پردازد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت گفت: ما در نظر داریم دامنه فعالیت‌های نفتی خود را در داخل و خارج کشور توسعه دهیم و محصولات پتروشیمی خود را متنوع سازیم.

دکتر اقبال گفت: نفت پایه و اساس اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد و قسمت اعظم ارز خارجی مملکت از این راه تأمین می‌شود.

 

برای مبارزه با گرانی گوشت، از «اروگوئه» گوسفند می‌آورند!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: برای مصرف گوشت مردم تهران از مازندران، بلوچستان، دشت مغان فارس گوسفند می‌آورند؛ همچنین مقادیری گوشت منجمد و 120هزار گوسفند زنده از اروپا و آمریکای جنوبی به تهران خواهد رسید.

امروز آقای دکتر شادمان، شهردار تهران، اعلام کرد که دولت برای تأمین گوشت مورد احتیاج پایتخت اقدامات مهمی انجام داده است. این اقدامات که به صورت کمک به اشخاص و بانک‌ها به منظور وارد کردن گوشت صورت گرفته موجب فراوانی و ارزانی گوشت در تهران و سراسر ایران خواهد شد.

از طرف دیگر کشتارکنندگان نیز برای وارد کردن گوشت اقداماتی کرده‌اند و قرارداد خرید و حمل 120هزار رأس گوسفند زنده از کشور اروگوئه به وسیله صنف قصاب بسته شده است.

مقامات مسئول اتحادیه صنف قصاب اعلام کردند که گوشت مورد احتیاج مردم تهران را از کشورهای اروپایی نیز وارد خواهند کرد.

 

مرحله دوم اصلاحات ارضی در ۴۵۹۹ قریه شروع می‌شود

صبح امروز دکتر ولیان، رئیس سازمان اصلاحات ارضی کل کشور، طی مصاحبه‌ای اعلام داشت: نمایندگان اولین دسته از کشاورزانی که در شهرستان نقده و دشت قزوین در اجرای مرحله دوم قانون اصلاحات ارضی صاحب زمین شده و یا با توافق مالک به عنوان مستأجر بر روی زمین خود کار می‌کنند به‌زودی به حضور شاهنشاه شرفیاب خواهند گردید. رئیس سازمان اصلاحات ارضی در پاسخ این سؤال که در آینده نزدیک در چه نقاطی مرحله دوم قانون به مرحله اجرا درخواهد آمد اظهار داشت: از تاریخ 5 اردیبهشت‌ماه آینده اجرای مرحله دوم قانون در 4599 قریه در نقاط مختلف کشور آغاز شده و ترتیبی داده می‌شود که حداکثر مرحله دوم قانون در این دهکده‌ها قبل از خاتمه مدت سه ماه انجام پذیرد.1

 

روزنامه اطلاعات، 19 فروردین 1344، صفحه 1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.