18 فروردین 1344

18 فروردین 1344

مذاکرات سنتو در تهران آغاز شد!/شاه: متحدین غربی مناسبات ایران، ترکیه و پاکستان را تحکیم کرده‌اند!/شاه در میهمانی شام افسران لشکر ششم خراسان: ارتش ایران همچنان تقویت می‌شود!/هویدا: استانداران باید فقط مردم را به حساب بیاورند!/«آمریکا و انگلیس در خاورمیانه اختلافی ندارند»!

مذاکرات سنتو در تهران آغاز شد!

صبح امروز با پیام شاه سیزدهمین اجلاسیه شورای وزیران سنتو با حضور وزیران خارجه آمریکا و انگلستان در تهران آغاز شد.

بحران ویتنام و قبرس و مسائل مهم جهانی مورد بررسی وزیران امور خارجه کشورهای عضو سنتو قرار می‌گیرد.

وزیر خارجه انگلیس گفت: لندن به ثبات خاورمیانه به‌شدت علاقه‌مند است.

وزیر خارجه آمریکا نیز اظهار داشت: سنتو برخلاف بعضی کشورهای پرآشوب جهان، با ثبات و آرامش در حال پیشرفت است.

وزیر خارجه ایران نیز گفت: تا خلع سلاح کامل انجام نشود ما باید به امنیت دسته‌جمعی و تجهیزات نظامی متکی باشیم.

 

شاه: متحدین غربی مناسبات ایران، ترکیه و پاکستان را تحکیم کرده‌اند!

در پیام شاه به سیزدهمین اجلاسیه شورای وزیران سنتو آمده است: ایران و پاکستان و ترکیه که جامعه بزرگی را با منافع مشترک و سنن و هدف‌ها و آرمان‌های مشابه تشکیل می‌دهند، با همکاری متحدین غربی خود توانسته‌اند این مناسبات را هر چه بیشتر تحکیم بخشند و آنها را به صورت عملی و مشخص درآورند.

سیاست اتحاد ما با غرب و انعقاد پیمان دفاعی نظامی مشترک نقش مؤثری در تقویت امنیت دسته‌جمعی بین‌المللی داشته و در عین حال چنان‌که ایجاب می‌کرده سازمان پیمان مرکزی اهمیت خاصی برای توسعه سریع اقتصادی سرزمین‌های این منطقه قائل شده است.

 

شاه در میهمانی شام افسران لشکر ششم خراسان: ارتش ایران همچنان تقویت می‌شود!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: شاه که بامداد روز دوشنبه برای زیارت آستان قدس رضوی، با هواپیما به مشهد عزیمت کرده بود، ساعت 5:15 بعدازظهر دیروز به تهران بازگشت و مورد استقبال آقای نخست‌وزیر، آقایان وزیران و شخصیت‌های مملکتی قرار گرفت.

شاه طی اقامت در مشهد، دانشکده علوم دانشگاه مشهد را گشود، در میهمانی شام افسران لشکر 6 خراسان شرکت و بیاناتی پیرامون امور مملکتی ایراد کرد.

شاه در میهمانی شام افسران لشکر 6 گفت: شاید تا سه چهار سال بیشتر طول نکشد که ما بتوانیم تشکیلات شما را با بهترین تشکیلات مشابه موجود در جهان مقایسه کنیم. به هر صورت از لحاظ روحی، از لحاظ علمی و از لحاظ تجهیزات، ما مجبور شدیم تا زمانی که در دنیا محیط امن و امانی به‌وجود نیامده است که تمامیت ارضی و استقلال ممالک دنیا را تهدید نکند و تا روزی که خلع سلاح عمومی صورت نگرفته است، این ارتش را نیز از لحاظ تجهیزات به پایه قابل قبولی در این مملکت مترقی برسانیم.

 

هویدا: استانداران باید فقط مردم را به حساب بیاورند!

امیرعباس هویدا، نخست‌‎وزیر، در مراسم افتتاح کنفرانس استانداران گفت: استانداران باید فقط مردم را به حساب بیاورند.

ما اگر نتوانیم با روحیه انقلابِ [سفید] جلو برویم، باید اشخاص دیگری بیایند و کار کنند.

 

«آمریکا و انگلیس در خاورمیانه اختلافی ندارند»!

یک دیپلمات انگلیسی که برای شرکت در سیزدهمین اجلاسیه وزیران سازمان پیمان مرکزی به تهران آمده است، دیروز در یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون مسائل مهم بین‌المللی و امور مربوط به خاورمیانه به سؤالات خبرنگار سیاسی روزنامه «اطلاعات» پاسخ گفت.

وی اظهار داشت: سیاست آمریکا و انگلستان در خاورمیانه اختلاف اساسی ندارد. در سال 1956 بین ما اختلاف وجود داشت و بحران کانال سوئز به‌وجود آمد. همکاری این دو کشور به صلح خاورمیانه کمک می‌کند.

اکنون بین ایران و انگلیس هیچ مسئله‌ای وجود ندارد و بازدید اخیر شاهنشاه از لندن ضرورت گفت‌وگوی بیشتر دو کشور را مرتفع ساخته است. دو کشور ایران و انگلستان، برای حفظ صلح در خلیج فارس هدف‌های مشترکی دارند و به نظر می‌رسد که جمهوری متحده عربی تلاش می‌کند در این منطقه ناراحتی ایجاد کند.

دیپلمات انگلیسی افزود: بااین‌حال روابط انگلیس و مصر به طور کلی خوب است.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.