5 اسفند ۱۳۴۳

5 اسفند ۱۳۴۳

خسروانی دبیر کل حزب ایران نوین شد/اصناف: نیمی از دکان‌های تهران زیادی است!/در جلسه امروز سنا از دولت سؤال شد: علت گرانی چیست؟/سؤال دیگر/احسان نراقی و فیلم‌های خلاف اخلاق و مشکلات نسل جوان/ نسل جوان ایران باید به تفریحات سالم عادت کند/سفیرکبیر سوریه در ایران به تهران آمد/چهل دیپلمات ایرانی به تهران فرا خوانده شدند/روز ارتش شوروی در ایران برگزار شد!/هویدا: اطمینان می‌دهم ایران کماکان به «سنتو» وفادار است!/اصناف و مشکلات صنفی!

خسروانی دبیر کل حزب ایران نوین شد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: عصر دیرروز هیئت موسس حزب «ایران نوین»، عطاء‌الله خسروانی، وزیر کار و امور اجتماعی و قائم‌مقام دبیر کل حزب ایران نوین، را به سمت دبیرکلی حزب برگزید.

امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر، در این جلسه حضور داشت و «خدمات حسنعلی منصور» مورد تجلیل قرار گرفت.

امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر، پشت تریبون قرار گرفت و اظهار داشت: با مطالعاتی که من به عمل آورده‌ام و با توجه به توسعه عملیات حزب در تمام ایران و وظایف سنگین نخست‌وزیری، یک شخص نمی‌تواند هر دو مسئولیت را عهده‌دار باشد و پیشنهاد کردم که این مسئولیت از هم مجزا باشد، ولی این عمل نباید به هیچ وجه این توهم را به‌وجود آورد که کوچک‌ترین جدایی بین حزب و دولت به‌وجود خواهد آمد. بنده آقای خسروانی را که برگزیده خود شادروان منصور بودند و طی این مدت هم توانستند به‌خوبی و با صمیمیت وظایف حزبی را انجام دهند، برای دبیرکلی حزب به شورای مرکزی و هیئت اجرائیه حزب پیشنهاد کردم و این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفت.

پس از پایان سخنان هویدا، نخست‌وزیر، خواجه‌نوری، رهبر فراکسیون پارلمانی حزب ایران نوین، پشت میکروفون قرار گرفت و از طرف فراکسیون پارلمانی پیشنهاد هویدا را مبنی بر انتخاب دبیرکلی خسروانی مورد تأیید قرار داد.

در این موقع به پیشنهاد امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر، به دبیرکلی آقای خسروانی رأی گرفتند و حاضران در تالار غیر از شخص آقای خسروانی به پا خاستند و تأیید خویش را در مورد دبیرکلی آقای خسروانی به اتفاق آرا ابراز کردند.1

 

اصناف: نیمی از دکان‌های تهران زیادی است!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: تعداد دکان‌ها و مغازه‌های تهران هر روز افزون می‌شود؛ قصابی‌ها و نانوایی‌ها آن‌قدر زیاد شده که به هر قصاب هر روز دو لاشه و به هر نانوا روزی دویست کیلو پخت نان می‌رسد. آرایشگران نیز به همین درد مبتلا هستند و عموم اصناف می‌گویند: سراسر تهران دکان شده و همین امر سبب گرانی و گران‌فروشی است. اصناف جلوگیری از صدور جواز کسب را تأیید می‌کنند و می‌خواهند در صورت امکان در تعداد پیشه‌وران موجود تجدید نظر شود.

عصر پریروز رئیس شورای عالی اصناف، در اجتماع بزرگ اصناف، اعلام کرد که بر اثر اقدامات شورای عالی اصناف، دیگر شهرداری پروانه جدید صادر نخواهد کرد.

اصناف تهران می‌گویند: عامل عمده گرانی قیمت بسیاری از کالاها، همین صدور پروانه‌های جدید از طرف شهرداری است. وقتی که دست زیاد می‌شود و تعداد فروشندگان افزایش می‌یابد، از میزان فروش فروشنده کاسته می‌گردد، درحالی‌که هزینه دکان ثابت است و چون فروشنده نمی‌تواند ضرر بدهد، گران‌فروشی می‌کند و به مردم تحمیل می‌نماید.2

 

در جلسه امروز سنا از دولت سؤال شد: علت گرانی چیست؟

جلسه علنی مجلس سنا در ساعت 11:45 بامداد امروز تشکیل شد. قبل از آن جلسه خصوصی سنا با حضور نخست‌وزیر تشکیل شده بود.

پس از انجام امور مقدماتی، شکرالله صفوی، سؤالی درباره کارخانه کاغذسازی از وزارت اقتصاد و دکتر متین دفتری سؤالی از دولت درباره گرانی تقدیم کرد و سؤال‌ها به دولت ابلاغ شد.

در این موقع آقای رام، کارپرداز مجلس سنا، بودجه سال 1344 مجلس سنا را تقدیم داشت.

در پایان جلسه امروز چند لایحه دولت مورد رسیدگی و تصویب قرار گرفت.

سؤالاتی که در جلسه امروز سنا تقدیم شد به شرح زیر است:  

ریاست محترم مجلس سنا

خواهشمند است به جناب آقای نخست‌وزیر ابلاغ فرمایید برای پاسخ به این سؤال در مجلس سنا حضور به هم  رسانند:

متعاقب بیاناتی که در جلسه اسبق مجلس سنا راجع به گرانی کردم، قطع نظر از سختی معاش مردم و عدم کفایت حقوق مستخدمین که موجب گرانی کالاهای ایران و بالنتیجه مانع صادرات است، نظریات بسیار جالب مقام صلاحیت‌دار ریاست بانک مرکزی ایران را در مطبوعات خواندم که ترقی نرخ‌ها را تعیین و این گرانی را مخل اجرای برنامه‌های اقتصادی کشور تشخیص داده‌اند. آیا ممکن است بفرمایید دولت برای رفع این خطر چه فکری کرده؟ به‌خصوص در تنظیم بودجه و قوانین مالیاتی به این مسئله توجه دارند؟ و آیا مناسب می‌دانند هیئتی از کارشناسان را مأمور فرمایند که در علل این گرانی و علاج آن تحقیق و مطالعه کنند و از نتیجه این بررسی مجلس سنا را مستحضر فرمایند.

دکتر متین دفتری

 

سؤال دیگر

مقام محترم ریاست مجلس سنا

تقاضا دارم به جناب آقای وزیر اقتصاد اطلاع داده شود برای پاسخ به سؤال اینجانب به مجلس سنا تشریف بیاورند.

یکی از کارخانجات مورد احتیاج کشور کارخانه کاغذسازی است. دولت در سال‌های اخیر کاملا متوجه این امر بوده و مذاکراتی در جریان داشته که کارخانه مزبور در خوزستان دایر و برای مواد اولیه از گیاه نیشکر استفاده شود‌. با توجه به اهمیت این کارخانه و احتیاج روزافزون کشور شاهنشاهی به انواع کاغذ و با توجه به ارز هنگفتی که برای ورود این کالا پرداخته می‌شود، برای تأسیس این کارخانه تاکنون چه اقدامی به عمل آمده و چه موقع کارخانه کاغذسازی در کشور دایر می‌شود؟

سناتور صفوی3

 

احسان نراقی و فیلم‌های خلاف اخلاق و مشکلات نسل جوان/ نسل جوان ایران باید به تفریحات سالم عادت کند

روزنامه «اطلاعات» نوشت: دکتر احسان نراقی، استاد دانشگاه و مدیر مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی، گفت: مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی به درخواست نخست‌وزیر و رئیس دانشگاه تهران، مشغول تهیه طرحی برای حل معضلات نسل جوان است.

دیروز آقای دکتر جهانشاه صالح، رئیس دانشگاه تهران، به خبرنگار روزنامه «اطلاعات» اظهار داشته بود که نمایش فیلم‌های خلاف اخلاق، و تقلیدی که جوانان از قهرمانان این گونه فیلم‌ها می‌کنند موجب تأسف است و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه حاضر است طرحی برای تفریحات سالم جوانان تهیه و به دولت عرضه دارد و به همین جهت امروز خبرنگار ما با آقای دکتر نراقی، مدیر این مؤسسه، تماس گرفت و نظر ایشان را در این مورد سؤال کرد.

آقای نراقی اظهار داشت: با مطالعات فراوانی که از جانب محققین این مؤسسه به عمل آمده، گناه وضع موجود و آشفتگی‌های روحی نسل نورس و جوان، به گردن نسل قدیم است که نسبت به مسئله جوانان بی‌اعتنایی کرده و بالاخره امروز مواجه با وضعی در بین جوانان شده است که خود از آن به وحشت افتاده و سقوط اخلاقی جوانان را نمی‌تواند تحمل کند.

کسانی که مسئولیت آموزش و پرورش روحی و جسمی جوانان را به عهده داشته‌اند طی این مدت هیچ گونه اقدامی برای ایجاد محیط مناسب برای پرورش روحی و جسمی جوانان نکرده‌اند و جوانان را با یک سلسله مسائل و مشکلات ناشی از تمدن نو تنها گذاشته‌اند.

درحالی‌که سینماهای ما، فیلم‌هایی از زندگی جوانان نظیر «بیتل‌ها» نشان می‌دهند، ما هیچ گونه مدل مناسبی از جوان امروزی که بانی و باعث ایجاد شگفتی‌های تمدن معاصر است، به جوانان  نشان نمی‌دهیم.

دکتر نراقی گفت: در یک شهر کوچک پنجاه‌هزار نفری فرانسه، پانصد اتحادیه جوانان است که به انواع کارهای اجتماعی می‌پردازد، اما در شهر دومیلیونی تهران، ما حتی یک اتحادیه جوانان نداریم که آنان را به کارهای جمعی و تفریحی مناسب هدایت کند.

ما در شهرها هیچ چیز به جوانان نداده‌ایم، اما در عوض آنها را معتاد به استنشاق هوای آلوده شهر کرده‌ایم.

 

سفیرکبیر سوریه در ایران به تهران آمد

ساعت 12:10 دیشب، آقای برهان کی یال، سفیرکبیر جدید سوریه، به اتفاق همسر و فرزندان خود از سوریه وارد تهران شد.

در فرودگاه مهرآباد، آقای عظیما، رئیس تشریفات وزارت امور خارجه، از سفیر کبیر جدید سوریه استقبال نمود.

آقای برهان کی یال اولین سفیری است که بعد از جدا شدن سوریه از جمهوری متحده عربی به تهران وارد شده است.

سفیرکبیر فعلی ایران در سوریه آقای دکتر فریدون کیا است.

 

چهل دیپلمات ایرانی به تهران فرا خوانده شدند

به‌طوری که یک مقام مطلع وزارت امور خارجه بامداد امروز گفت: چهل نفر از دیپلمات‌های ایرانی از طرف وزارت امور خارجه، از سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف جهان فراخوانده شده‌اند. این عده از وزرای مختار و مستشاران سفارت‌های کبرا در کشورهای مختلف هستند و منظور از احضار شدن صرفه‌جویی در بودجه وزارت امور خارجه است.4

 

روز ارتش شوروی در ایران برگزار شد!

بعدازظهر دیروز به مناسبت چهل‌وهفتمین سالگرد ارتش سرخ شوروی، از طرف وابسته نظامی شوروی در ایران مراسمی در محل سفارت شوروی برپا بود که در آن عده‌ای از سفرای کبار مقیم دربار شاهنشاهی، امرای ارتش و شخصیت‌های نظامی و سفیرکبیر شوروی شرکت داشتند.5

 

هویدا: اطمینان می‌دهم ایران کماکان به «سنتو» وفادار است!

به مناسبت دهمین سالگرد تأسیس سازمان پیمان مرکزی «سنتو»، پیامی از طرف هویدا، نخست‌وزیر، به عنوان دبیر کل سازمان پیمان مر کزی مخابره گردیده است.

همچنین از طرف دولت شاهنشاهی ایران دو ناو «بایندر» و «نقدی»، دیروز در کراچی لنگر انداختند تا در مراسم سالروز تأسیس «سنتو» شر کت جویند.

نخست‌وزیر در پیام خود به مناسبت سالروز تشکیل سازمان پیمان مرکزی، پس از اشاره به نقش این سازمان در آرامش و ثبات منطقه پیمان هدف‌های اقتصادی آن را مورد تحسین قرار داده است.

نخست‌وزیر در پایان پیام خود گفته است: من درباره آینده این اتحاد بسیار خوش‌بینم، همکاری پاکستان و ترکیه و ایران، که با مساعدت و پشتیبانی دو کشور بزرگ انگلستان و آمریکا صورت می‌گیرد، امروز نیز مانند ده سال پیش ذی‌قیمت و پراهمیت است.

اکنون که جشن دهمین سالگرد تأسیس سازمان پیمان مرکزی برگزار می‌شود، به شما اطمینان می‌دهم که ایران نسبت به پیمان مزبور کماکان وفادار بوده و آماده انجام تعهدات خود در پیمان مزبور می‌باشد.

 

اصناف و مشکلات صنفی!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است: شک نیست که هر شهری یک ظرفیت معینی دارد و برای آنکه کار دادوستد جریان طبیعی خود را طی کند و کاسب بتواند از کسب خود سود عادلانه ببرد، دادوستد بایستی در چهارچوب همان ظرفیت مشخص صورت بگیرد. وقتی در یک شهر هزارنفری صد نفر به آرایشگری پرداختند، مسلم است که آرایشگری معاش هیچ‌کدام از آن صد نفر را تأمین نخواهد کرد؛ زیرا به فرض هر کدام از مردم آن شهر هزار نفری هفته‌ای یک‌مرتبه هم و سر و مویشان را اصلاح کنند، به طور متوسط هر آرایشگاه فقط هفته‌ای ده نفر مشتری خواهد داشت و این عده مشتری هرگز جواب خرج آرایشگران را نمی‌دهد، چه رسد به اینکه دخل هم تأمین کند.

متأسفانه این تعادل در شهر تهران، با صدور روزافزون و بدون حساب پروانه کسب در پاره‌ای موارد به هم خورده است که آرایشگران می‌گویند: حرفه آرایشگری یکی از همان موارد است.

بهترین و سهل‌ترین راه حل و رفع این گونه مشکلات، سپردن کار مردم است به خود مردم و اهتمام دولت و شهرداری و دستگاه‌های دیگر به اینکه هر چه بیشتر در مناسبات خودشان با مردم نقش ارشاد و نظارت داشته باشند نه اعمال دخالت.6

 

روزنامه اطلاعات، 5 اسفند 1343، صفحه 1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.