21 مهر ۱۳۴۳

21 مهر ۱۳۴۳

هرچند روحانیون مخالف را به‌شدت سرکوب کرده‌ایم ولی این سکون و آرامش موقتی است!/باید کمک‌کنندگان به مخالفین را در مضیقه مالی قرار داد!/ساواک به وعاظ موافق حکومت کمک مالی می‌کند!/باید بین مخالفین نفاق ایجاد کنیم!/سرکنسولگری ایران در بصره اخراج شد!/«کاپیتولاسیون» در مجلس شورای ملی به تصویب رسید!/رئیس جدید راه آهن منصوب شد/تهران شهر طلاق است

هرچند روحانیون مخالف را به‌شدت سرکوب کرده‌ایم ولی این سکون و آرامش موقتی است!

در یک سند ساواک به تاریخ 21 مهر 1343 می‌خوانیم: «همان‌طور که قبلا نیز به استحضار رسیده است روش ساواک به طور کلی بایستی مبتنی بر تقویت روحانیون موافق و تضعیف روحانی‌نماهای اخلالگر و مخالف باشد. در حال حاضر گرچه فعالیت روحانیون مخالف به‌طور قابل توجهی کاهش یافته و با تدابیری که اتخاذ شده است هرگونه اخلالگری و تحریک و تبلیغ به‌سرعت خنثی و عاملین آن به‌شدت سرکوب گردیده‌اند، ولی این سکون و آرامش موقت را نمی‌توان ملاک روش بعدی و کلی روحانیون دانست؛ لذا به منظور جلوگیری از هرگونه فعالیت مجدد وسیله اخلالگران و تقویت روحانیون واقعی که از حدود وظایف مذهبی خود خارج نمی‌شوند لازم است نکات مشروحه زیر به‌طور محرمانه مورد اجرا قرار گیرد».

در ادامه این سند و به عنوان توصیه اول آمده است: «الف) تضعیف وضع مالی مخالفین: یکی از مؤثرترین عواملی که عده‌ای از روحانیون را به مخالفت با دولت واداشته است کمک مالی است که از طرف دستجات دیگر مخالفین به آنان می‌شود تا آنجا که عده‌ای از وعاظ مخالفت و تبلیغ علیه هیئت حاکمه را وسیله‌ای برای جلب کمک مادی قرار داده‌اند و مکرر مشاهده شده که روحانیون بازداشت‌شده پس از آزادی مورد لطف و عنایت خاص طبقه مخالف دولت واقع گردیده و به آنان کمک‌های شایانی شده است.

برعکس آن عده از وعاظ که در زمره موافقین بوده‌اند بر اثر تلقینات مثمره‌ای که علیه آنان می‌شود در عسرت به سر می‌برند و حتی صاحبان مجالس روضه‌خوانی نیز از دعوت ایشان به مجالس خود سرباز می‌زنند».

این سند می‌افزاید: «علی‌هذا در بدو امر بایستی جلوی کمک‌های بی‌دریغی که به این افراد می‌شود سد گردد».

در ادامه سند ساواک راه‌های زیر برای سد کردن کمک‌ها به روحانیون مخالف توصیه شده است:

1. شناسایی و تضعیف عوامل تقویت‌کننده: در بین اصناف و بازاری‌ها عده‌ای هستند که بر اثر اعتقادات مذهبی مبالغ نسبتا زیادی در اختیار مقامات روحانی می‌گذارند که برحسب معمول قسمت اعظم این وجوه در اختیار مخالفین قرار می‌گیرد.

این افراد بایستی دقیقا شناخته شوند و میزان وجوهی که می‌پردازند معلوم گردد سپس با دقت هر چه تمام‌تر و به طور نامحسوس باید درآمدهای حقیقی این طبقه که از آن به میزان زیاد به طبقه روحانیون مخالف پرداخت می‌نمایند برای سازمان‌های وصولی مالیاتی تعیین و سپس رؤسای دارایی و شهرداری محل را وادار نمود که در اخذ مالیات و عوارض شهرداری به‌خصوص مالیات‌های معوقه از آنان شدت عمل به خرج دهند.

 

باید کمک‌کنندگان به مخالفین را در مضیقه مالی قرار داد!

چنانچه در اماکنی که متعلق به شهرداری و یا سایر مؤسسات دولتی است سکنی دارند و یا محل کسب ایشان در آنجاست برای تخلیه محل به آنان فشار وارد سازند و خلاصه به طرق مختلف ولی در نهایت اختفا که به ماهیت موضوع پی نبرده و مستمسک دیگری برای تبلیغ علیه دولت به دست مخالفین نیفتد در مضیقه مالی قرارشان دهند.

2. در مورد موقوفات: با همکاری اداره اوقاف باید سیل کمک به مخالفین را تغییر جهت داد و دریافت‌کننده وجوه را فقط موافقین و بی‌طرف‌ها محسوب داشت.

3. درآمد حاصله از شرکت در مجالس روضه‌خوانی نیز برای وعاظ مخالف منبع درآمد قابل ملاحظه‌ای می‌باشد؛ به‌خصوص که موافقین را هم از این درآمد محروم ساخته‌اند و از دعوت آنان به این مجالس جلوگیری می‌کنند. برای از بین بردن این موقعیت ترتیبی اتخاذ شود که وسیله شهربانی‌ها از برگزاری مجالس روضه‌خوانی بدون کسب اجازه قبلی جدا جلوگیری شود.

 

ساواک به وعاظ موافق حکومت کمک مالی می‌کند!

این سند نتیجه‌گیری کرده است: «بدین ترتیب یا مخالفین برای ادامه معاش از مخالفت و سمپاشی دست خواهند کشید و یا اینکه از منبر رفتن محروم و به جای آنان عده‌ای از موافقین که در حال حاضر بسیار در مضیقه مالی به سر می‌برند و در پاره‌ای از موارد ساواک به ایشان کمک مالی می‌کند به منبر رفته و از این وضع نجات خواهند یافت. البته باید توجه شود که روحانیون موافق به طور آشکار مورد حمایت ساواک واقع نشوند بلکه به‌طور غیر محسوس به آنان کمک گردد».

 

باید بین مخالفین نفاق ایجاد کنیم!

در این سند و به عنوان یک روش دیگر برای برخورد با مخالفین حکومت آمده است: «ضمنا روش دیگری برای تضعیف مخالفین ایجاد نفاق بین آنهاست که بایستی با طرح و نقشه‌های بسیار دقیق اجرا شود و از اتحاد و همبستگی آنان جلوگیری به عمل آید. این امور بستگی کامل به درایت و ابتکار اجراکنندگان دارد که با توجه به اوضاع و احوال و سایر جهات طرح لازم را تهیه و به مرحله عمل درآورند».1

 

سرکنسولگری ایران در بصره اخراج شد!

بر اساس یک سند ساواک به تاریخ 21 مهر 1343 «آقای کاردار سفارت شاهنشاهی به وزارت امور خارجه احضار و به ایشان اعلام گردید: آقای عزیز مظاهری،2 کارمند سرکنسولگری شاهنشاهی در بصره، عنصر نامطلوب تشخیص داده شده و باید فورا خاک عراق را ترک کند».3

 

«کاپیتولاسیون» در مجلس شورای ملی به تصویب رسید!

امروز 21 مهر لایحه کاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی طرح شد. جلسه از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر، بدون هیچ گونه توقفی حتی برای صرف ناهار، ادامه پیدا کرد.

درخواست نمایندگان برای ادامه بحث در جلسه بعد مورد موافقت قرار نگرفت.

این جلسه طولانی بسیار پرتشنج بود و مخالفت‌های شدیدی از طرف چند تن از نمایندگان علیه این لایحه ابراز شد.

پس از ساعت‌ها بحث، سرانجام رأی‌گیری به عمل آمد و این لایحه با 74 رأی موافق در مقابل 61 رأی مخالف به تصویب رسید.

از 188 نماینده مجلس، بیش از پنجاه نفر غایب بودند که اکثر غایبین، عمدا در جلسه حضور پیدا نکرده بودند.

به این ترتیب این لایحه با اکثریت بسیار ضعیفی به تصویب رسید.4

 

رئیس جدید راه آهن منصوب شد

بعد از ظهر دیروز مهندس حسین هاشمی‌نژاد به موجب حکم وزارتی به سمت سرپرست راه آهن دولتی تعیین و مشغول به کار شد.

رئیس جدید راه آهن برای سومین بار به این سمت منصوب گردید و در طی سال‌های گذشته دو مرتبه در این سمت امور راه آهن را اداره کرده است.

 

تهران شهر طلاق است

روزنامه «اطلاعات» در گزارشی نوشت: هر ماه به طور متوسط 68 هزار نفر و هر سال در حدود 816 هزار نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود و تهران از نظر میزان طلاق در تمام ایران در مرتبه اول قرار دارد.

این ارقام از بررسی آمار موالید و فوت و ازدواج و طلاق ثبت‌شده در سراسر کشور، در سال‌های 1342 و 1343 به‌دست آمده است.

بیش از یک‌چهارم طلاق‌های ثبت‌شده سراسر کشور مربوط به تهران است؛ یعنی 27 درصد رقم کل طلاق‌های ثبت‌شده را طلاق‌های تهران تشکیل می‌دهد؛ البته نسبت جمعیت تهران به جمعیت سراسر کشور 10 درصد است درحالی‌که نسبت طلاق 27 درصد می‌باشد. به طور کلی درصد طلاق در شهر تهران بیش از درصد ازدواج است.

وقایع ازدواج تهران 15 درصد کل ازدواج کشور است.5

 

روزنامه اطلاعات، 21 مهر 1343، صفحه 1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.