• 8084 |
  • 1398/06/09 |
  • 16:30

10 شهریور 1342

اسدالله علم: فروشندگان مواد مخدر اعدام می‌شوند/اعلام اسامی کاندیداهای انتخابات مجلس کنگره آزادزنان و آزادمردان/محاکمه متهمین پرونده باطری/انتصاب در وزارت خارجه
اسدالله علم: فروشندگان مواد مخدر اعدام می‌شوند

صبح امروز اولین کلنگ ساختمان بیمارستان 300 تختخوابی معتادین در سعادت‌آباد در حضور نخست‌وزیر بر زمین زده شد. در این مراسم عده‌ای پزشکان وزارت بهداری و متخصصین بیماری‌های روانی و چند تن از افسران انتظامی حضور داشتند.

 مدیر کل مبارزه با مواد مخدر در این مراسم طی گزارشی اعلام کرد که در گذشته قبل از آغاز مبارزه با تریاک 700 تن تریاک در مملکت ما تولید می‌شد که 100 تن آن صادر می‌گردید و 600 تن بقیه در داخل مصرف می‌شد، سالانه 5 هزار نفر با تریاک خودکشی می کردند و 100 هزار نفر مرگ زودرس داشتند و به طور متوسط روزانه 2 تن تریاک دود می‌شد. در مقابل این خسارات از محل صادرات تریاک یک میلیون و نیم دلار درآمد ارز دولت بود که 30 میلیون تومان خرج انحصار تریاک بود.

به گفته وی با اجرای قانون منع کشت خشخاش این وضع به کلی تغییر یافت. کشت خشخاش از بین رفت و از لحاظ بین‌المللی ایران بر اثر این تصمیم و اجرای آن ارزش بین‌المللی یافت.

اسدالله علم، نخست‌وزیر، نیز در این مراسم گفت: ما وظیفه خود می‌دانیم در راه مبارزه با مواد مخدر و اصولا فساد اجتماع قدم‌های مؤثری برداریم. مشغول مطالعه هستیم تا قانونی تهیه شود که شدیدا با این بلای خانمان‌سوز مبارزه شود. من اعلام می‌کنم که فروشندگان مواد مخدر تسلیم چوبه دار خواهند شد؛ به این معنی که هر فروشنده جزء و فروشنده کل در هر جا که پیدا شد بعد از یک محاکمه صحرایی کوتاه اعدام خواهد شد.1

 
اعلام اسامی کاندیداهای انتخابات مجلس کنگره آزادزنان و آزادمردان

آخرین جلسه «کنگره آزادزنان و آزادمردان» در ساعت 8 بعد از ظهر دیروز برگزار شد.

در قطعنامه پایانی کنگره اعلام شد که نمایندگان شرکت‌کننده از نامزدان کنگره برای نمایندگی مجلس با تمام قوا در سراسر کشور پشتیبانی خواهند نمود.

در جلسه دیشب اسامی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای ملی از سوی کمیته رهبری نهضت آزادزنان و آزادمردان نیز اعلام شد و به دنبال آن نیز یکی از کاندیداهای تهران اعلام کرد فعالیت دسته‌جمعی کاندیداها از این هفته آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، از میان 193 نامزد نمایندگی مجلس شورای ملی 90 درصد سابقه وکالت ندارند. برای اولین بار در تاریخ مشروطیت ایران شش زن رسما کاندیدای وکالت شده‌اند. تعداد مهندسین کشاورزی و مأموران اصلاحات ارضی بزرگ‌ترین رقم را در میان کاندیداها تشکیل می‌دهد.

پس از این عده تعداد کشاورزان، کارگران، روزنامه‌نویس‌ها و مهندسین وزارت کار بین نامزدها جالب توجه است.

از اعضای کانون مترقی 39 نفر کاندیدای وکالت مجلس شده‌اند. در میان کاندیداها روی هم رفته 47 نفر کارمند شاغل دولت هستند که در بین آنان رسول پرویزی، معاون نخست‌وزیر، حسنعلی منصور، مدیر عامل بیمه، دکتر کلالی، معاون وزارت کار، قرا چورلو مدیر کل وزارت کار، دکتر شادمان، مدیر عامل فروشگاه فردوسی، دکتر یگانه، مدیر کل قضایی وزارت دادگستری، و دکتر عاملی، رئیس شعبه دیوان عالی کشور، دیده می‌شوند.

در لیست منتشره، کاندیداهای اقلیت‌های مذهبی و همچنین نمایندگان بنادر جنوب اعلام نشده است.

 
محاکمه متهمین پرونده باطری

رسیدگی به پرونده متهمین خرید کارخانه باطری‌سازی در ایران این هفته در دادگاه علنی ویژه اداره دادرسی ارتش دنبال می‌گردد.

هیئت دادرسان دادگاه عادی ویژه اداره دادرسی ارتش به ریاست تیمسار سرلشکر قاسم بهاروند و کارمندی تیمسار سرتیپ محمود صادقیان، سرهنگ ستاد رضا محتشمی و سرهنگ ستاد علی شریفی حقیقت (کارمند علی‌البدل) پس از چند جلسه بررسی پرونده متهمین تقلب و تدلیس در خرید کارخانه باطری‌سازی ارتش امروز جلسه اداری تشکیل و پس از مذاکرات لازم جلسه رسمی دادگاه را به روز پنجشنبه 14 شهریور 1342 موکول نمودند.

 به همین مناسبت به منشی دادگاه دستور داده شد که به اصحاب دعوی ابلاغ نمایند که ساعت 7:30 روز مقرر در جلسه رسمی دادگاه حضور یابند.

 
انتصاب در وزارت خارجه

امروز اطلاع حاصل شد که محمد پورسرتیپ به ریاست اداره عهود و امور حقوقی وزارت امور خارجه منصوب و مشغول کار شده است.

پورسرتیپ طی خدمات خود در وزارت خارجه مدتی به سمت رایزن و کاردار سفارت ایران در آلمان انجام وظیفه می‌کرد و آخرین پست وی در خارج از ایران در دربار واتیکان بود.2

 

1. اطلاعات، 10 شهریور 1342، صص 1 و 14. در خاطرات 1 تا 13 فروردین 1351 اسدالله علم آمده است:  «خود من شخصا‌ سخت درگیرم تا بتوانم گرفتاری امیرهوشنگ دولّو را در ارتباط با پلیس سوئیس حل کنم. دولو این شاهزاده قاجاری مرد زیرکی است و با هوشمندی و چاپلوسی تمام خود را نزد شاه محبوب کرده است... هر سال با شاه به سن موریتس می‌رود تا هم به پااندازی‌‌هایش ادامه بدهد و هم بساط منقل و وافورش را جور کند، اما در سفر اخیرشان، پلیس سوئیس به خانه شخصی به نام آقای ق...، [منظور حسن قریشی است که فردی بسیار بدنام و در زمره دلال‌های محبت شاه بود.]‌ که از دوستان دولو است،‌ حمله کرد و 25 گرم تریاک در خانه پیدا کرد. آقای ق... در بازپرسی‌های پلیس اعتراف کرد که تریاک‌ها را دولو به او داده است تا برای دوست مشترکی به نام خسرو قشقایی به آلمان بفرستد.

پلیس موفق به بازجویی از دولو نشد، چون به عنوان عضوی از ملتزمین رکاب شاه از مصونیت دیپلماتیک برخوردار بود. در نتیجه رسوایی بدی به‌وجود آمد و مطبوعات اروپا مفصل آن را گزارش کردند،‌ و از آنجایی که دولو اجازه یافت که با هواپیمای اختصاصی شاه به ایران برگردد در نتیجه مورد محاکمه قرار نگرفت. این امر باعث شد تا خبر آن در مطبوعات با واکنش مبالغه‌آمیزی روبه‌رو شود.

من شخصا داوطلب رفع و رجوع این مشکل شدم،‌ چون می‌توانست برای شاه عزیزم و مردم ایران بدنامی به‌بار آورد. ابتدا باید ترتیبی بدهم تا قرار منع تعقیب دولو و آقای ق... را صادر کنند و سپس باید موجی تبلیغاتی برضد جنجالی که مطبوعات سوئیس و سایر کشورهای اروپایی در مورد این پرونده داشتند به راه بیندازم. مطبوعات غرب پر است از حمله‌هایی به کشتارهای دسته‌جمعی تروریست‌ها در ایران و اخیرا گزارش کرده‌اند که والاحضرت اشرف متهم به قاچاق هروئین است...» رک: اسدالله علم، گفتگوهای من با شاه (خاطرات محرمانه امیر اسدالله علم)، ج 1، تهران، طرح نو، بهار 1371، صص 321ـ322.

اسدالله علم در خاطرات روز 8 تیر 1353 نیز می‌نویسد: «شام شاهانه... بعد از شام به من دستور داد کثافت‌کاری‌های دولّو را رفع و رجوع کنم. مردکه رسما به عنوان یک معتاد به تریاک شناخته شده است و از یک اداره ویژه دولتی سهمیه دریافت می‌کند. با وجود این، راننده‌اش را به اصفهان فرستاده تا 30 کیلو تریاک برای او بیاورد. در راه بازگشت اتومبیلش تصادف کرد و همسر راننده کشته شد. اتومبیل دیگر مقصر بود، اما به محض اینکه ژاندارمری و پزشکی قانونی درباره احتمال توطئه قتل شروع به تحقیق کردند طبیعتا متوجه تریاک‌های دولّو شدند...

وقتی به خانه رسیدم فرمانده ژاندارمری را احضار کردم که اظهار داشت: علاوه بر تریاک، آثار هروئین هم در اتومبیل دیده شده است. این ضربه هولناکی بود. در این کشور یک آدم به خاطر تملک یک گرم هروئین اعدام، و خانواده‌اش بی‌سرپرست می‌شود. من چه باید بکنم؟... بالاخره تصمیم گرفتم که چنانچه شاه خواهان پرده‌پوشی باشد، تقاضا کنم از مقام خود در دربار معاف شوم.

در این ضمن به فرمانده گفتم که به تحقیقاتش ادامه دهد. آن وقت به دولّو تلفن کردم که به کلی این موضوع را که چیزی غیر از تریاک در اتومبیل بوده است تکذیب کرد. کمی بعد فرمانده تلفن کرد و تأیید کرد که این درست است؛ گزارش اولیه‌شان نادرست بوده است، بار سنگینی از دوشم برداشته شد». رک: اسدالله علم، گفتگوهای من با شاه (خاطرات محرمانه امیر اسدالله علم)، ج 2، تهران، طرح نو،‌ بهار 1371، صص 600ـ601.

2. اطلاعات، 10 شهریور 1342، صص 1، 14 و 16.

چاپ خبر