• 8050 |
  • 1398/05/27 |
  • 17:30

28 مرداد 1342

پیام شاه به مناسبت سالگرد کودتای 28 مرداد!/ حکومت اکثریت به مفهوم واقعی برای اولین بار عملی خواهد شد!/ «بیکاری بزرگ‌ترین مشکلی که خود را به دولت و ملت نشان داده است»/ امروز بیکاری گریبان‌گیر همه طبقات است!/ استاندار فارس به‌شدت مجروح شد/

پیام شاه به مناسبت  سالگرد کودتای 28 مرداد!

ساعت 4 بعدازظهر امروز شاه به مناسبت دهمین سال «قیام ملی 28 مرداد»1 پیامی را از رادیو ایران فرستادند.

در بخشی از این پیام آمده است: در این ده سال، کشور و جامعه ما در کلیه شئون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی، و در سایر شئون، چه از نظر ملی و چه از لحاظ بین‌المللی، به پیشرفت‌های عظیمی نایل شده که تاکنون در تاریخ ما سابقه نداشته است و بهترین گواه این ترقی ارقام و آمارهای مشخص و قاطعی است که هر یک از سازمان‌های اداری مملکت از کارهای این ده‌ساله خویش در دست دارند.

 

حکومت اکثریت به مفهوم واقعی برای اولین بار عملی خواهد شد!

برای اولین‌بار حکومت اکثریت به مفهوم و معنی واقعی خود، یعنی برای حفظ منافع حقه اکثریت در مملکت ما، عملی خواهد شد و این امر بی‌سابقه وضع اجتماع ایران را نسبت به گذشته به کلی دگرگون و زیر و رو کرده است.

در سه‌هزار سال تاریخ مدنی ما هیچ وقت سابقه نداشته است که این همه تحولات انقلابی همه‌جانبه در یک زمان و به این وسعت و قاطعیت صورت گرفته باشد. هیچ وقت در یک زمان این همه افتخار نصیب ملتی نشده و به همین جهت هیچ‌وقت نیز مسئولیت من و مسئولیت شما ملت ایران به این سنگینی نبوده است.2

 

«بیکاری بزرگ‌ترین مشکلی که خود را به دولت و ملت نشان داده است»/ امروز بیکاری گریبان‌گیر همه طبقات است!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: دکتر رابرت میسی، رئیس اداره عمران بین‌المللی آمریکا، در مصاحبه با خبرنگار اقتصادی روزنامه «اطلاعات» اظهار کرده است: «در بیست سال آینده بزرگ‌ترین مشکل دولت ایران ایجاد کار برای جمعیت رو به افزایش این کشور خواهد بود. ظرف این مدت جمعیت ایران احتمالا دو برابر خواهد شد. به علاوه کشاورزی دیگر نمی‌تواند مانند گذشته برای سه‌چهارم جمعیت این کشور کار ایجاد کند.»

بدون ذره‌ای اغراق این مسئله‌ای که دکتر میسی مطرح کرده‌اند بزرگ‌ترین مشکل دولت ایران است و این را ما مکرر گفته‌ایم. میسی می‌گوید در 25 سال آینده چنین مشکل بزرگی پیش خواهد آمد، درحالی‌که ما عقیده داریم چند سالی است این مشکل بزرگ چهره خود را به دولت و ملت ایران نشان داه است. امروز در بین دردهای اجتماعی ما دردی عمومی‌تر و شاید بی‌درمان‌تر از بیکاری نیست. اجتماع ما دچار یک نوع بیکاری عام است یعنی کارگر از بیکاری می‌نالد، کاسب از بی‌کاری می‌نالد، تحصیل‌کرده از بیکاری می‌نالد و خلاصه بیکاری گریبان‌گیر همه طبقات است. تازه عده زیادی از مردم که به کارهایی از قبیل شانه‌فروشی، لنگ‌بدوشی، بلیت‌فروشی، طوافی و امثالهم اشتغال دارند و تصور می‌کنند که اسم این اشتغالات کار است اشتباه می‌کنند و آنها را نیز عملا باید جزء بیکارهای اجتماع به‌حساب آورد.3

 

استاندار فارس به شدت مجروح شد

ساعت 5 صبح امروز باقر پیرنیا، استاندار فارس، به اتفاق سرهنگ حریری، رئیس سازمان امنیت فارس، برای سرکشی با هلیکوپتر به فسا عزیمت کرد.

موقعی که هلیکوپتر استاندار و سرهنگ حریری در فسا به زمین نشست قبل از اینکه پروانه‌های آن از حرکت بیفتد، استاندار در هلیکوپتر را باز کرد تا پیاده شود، ولی در همین موقع پروانه‌های هلیکوپتر به سر و صورت استاندار اصابت کرد و استاندار به‌سختی مجروح گردید.

بر اساس این گزارش سر استاندار 17 بخیه خورده است و به‌زودی بهبود خواهد یافت.4

 

 

1. در دوره پهلوی، از کودتای 28 مرداد 1332 که با دلارهای آمریکا روی داد، با عنوان «قیام ملی 28 مرداد» یاد می‌شد!

2. اطلاعات، 28 مرداد 1342، صص 1 و 13. اسدالله علم، که در برهه‌ای نخست‌وزیر رژیم پهلوی و در برهه دیگر وزیر دربار بوده و از نزدیک در جریان امور کشور بوده است، در خاطرات خود به عیان تقلب در انتخابات دوره پهلوی و صوری بودن آن را مورد تصریح قرار می‌دهد. علم در خاطرات روز 19 آذر 1348، یعنی حدود شش سال پس از پیام 28 مرداد 1342 شاه، پیرامون برگزاری انتخابات آزاد و تحقق واقعی حکومت اکثریت می‌نویسد: [شاه] فرمودند نمی‌دانم این مردم کی تربیت خواهند شد و چه طور می‌توان آنها را تربیت کرد. من جسارت کردم و عرض کردم متأسفانه در راه آن هم نیستیم؛ زیرا اولین قدم در راه تربیت اجتماعی احترام گذاشتن به حقوق دیگر مردم است و ما در جهت اینکه این اولین قدم را برداریم نیستیم. فرمودند چطور؟ عرض کردم هیئت حاکمه در درجه اول باید متوجه این امر باشد تا کم کم مردم عادت بکنند. هیئت حاکمه که در زیر سایه قدرت اعلیحضرت مصون از هرگونه انتقادی است. تکلیف احزاب و مجلسین هم که معلوم است. عده‌ای از مردم به این حزب و عده‌ای دیگر به آن حزب رفته‌اند و کشور را هم بین خودشان تقسیم کرده‌اند؛ وکلای آنها هم می‌دانند به جای فکر آرای مردم باید مسئولین حزب را [...] مالی کند. دیگر مردم چه معنی دارند؟ فرماندار و استاندار هم که حزبی هستند دستور حزب را اجرا می‌کنند. چه کار دارند به آرای مردم؟ این است که وکیل هم کار ندارد به آرای مردم. مردم هم به او کار ندارند، و در نتیجه بین مردم یک نوع بی‌اعتنایی به‌وجود آمده است و روزبه‌روز بیشتر می‌شود. من کار ندارم که برای پیشرفت مردم کشور واقعا این رویه لازم بود، ولی حالا که کارها روی غلطک خودش است چرا اجازه نمی‌فرمایید انتخابات واقعی متکی بر آرای مردم باشد، گور پدر این حزب یا آن حزب؛ انتخابات شهرداری‌ها آزاد باشد؛ انتخابات انجمن‌های ایالتی و ولایتی آزاد انجام بشود...؟ شاه با دقت به عرایض من گوش دادند و فرمودند: اگر مراقبت نشود، همه چیز به هم می‌ریزد. رک: خاطرات اسدالله علم، ج 1، ص 312.

 

علم در خاطرات 17 شهریور 1352 نیز به‌صراحت بر این نکته تأکید می‌کند که هیچ یک از مردم ایران از جمله دانشجویان در تعیین سرنوشت کشور خود نقشی نداشته‌اند. وی می‌نویسد: گزارش باهری سه‌هزار صفحه است... از نکات مهمی که به عرض [شاه] رساند وضعیت دانشجویی بود که ... دل به کشور ندارند، برای چه؟ واقعا سؤال مهمی است. به عقیده من چون در هیچ چیز کشور، چه در محیط دانشگاه و چه در محیط خانواده و کشور احساس مشارکت نمی‌کنند... دولت طرز رفتاری که با مردم دارد مثل دولت غالب به مردم کشور مغلوب است؛ بی‌اعتنا و گاهی هم خشونت‌آمیز؛ انتخابات را که مداخله می‌کند و انگشت می‌برد... انگشت که چه عرض کنم؟ به مردم حقنه می‌کند، حتی انتخابات ده و شهر را، برای مردم و علاقه مردم چیزی باقی نمی‌ماند، همه بی‌تفاوت می‌شوند ... اخیرا تراوشاتی می‌شنوم که انتخابات آینده آزاد خواهد بود، ولی هنوز نمی‌توان حکمی کرد؛ چون معلوم نیست دولت چه بکند، مگر آنکه حکومت موقتی بیاورند وگرنه با این دولت نمی‌شود. رک: خاطرات اسدالله علم، جلد 3، ص 158.

 

وی در خاطرات روز 15 فروردین 1354 نیز با صراحت بیشتری به تقلب در انتخابات دوره پهلوی اذعان می‌کند. وی می‌نویسد: مطلبی نخست‌وزیر در کیش به من می‌گفت که خیلی جالب بود و فهمیدم عنوان رشوه را دارد. آن این بود که گفت هر کسی را از هر جا تو بخواهی من وکیل خواهم کرد. هر کس باشد، هیچ فکر نکن، به من بگو تمام می‌کنم. خیلی هم محرمانه و درگوشی می‌گفت. خیلی تعجب کردم که این چه رشوه‌ای است که به من می‌دهی؟ فکر کردم و گفتم باید دید سیاست انتخاباتی شاهنشاه و تشکیلات جدید چه خواهد بود. چه تأثیری دارد که من شخصا یک نفر یا ده نفر وکیل در مجلس داشته باشم، به علاوه اگر چند نفری از سیستان یا بلوچستان یا خراسان رأسا سر بار من هستند از عهده آنها بر می‌آیم که جابه‌جا کنم، اما باید دید سیاست کلی چه خواهد بود. رک: خاطرات اسدالله علم، ج 5، ص 26.

در این زمینه به یادداشت زیر مراجعه کنید؛  

اسدالله علم از انتخاب نمایندگان چه می‌گوید؟

3. اطلاعات، 28 مرداد 1342، ص 2.

4. کیهان، 28 مرداد 1342، صص 1 و 11.

چاپ خبر