• 7945 |
  • 1398/04/23 |
  • 22:36

24 تیر 1342

انتقاد نخست‌وزیر از بودجه برخی وزارتخانه‌ها/وزیر نفت عراق به ایران می‌آید/خرید 110 هزار تن قند و شکر از شوروی/دستور وزیر فرهنگ به سپاهیان دانش/«سهیم شدن کارگران هشتاد کارگاه بزرگ در سود کارخانه‌ها»

انتقاد نخست‌وزیر از بودجه برخی وزارتخانه‌ها

عصر دیروز اسدالله علم، نخست‌وزیر، سمینار هماهنگی سازمان‌های بهداشتی کشور را در انستیتو پاستور افتتاح کرد.

نخست‌وزیر در این سمینار به کسر بودجه وزارت بهداری اشاره کرد و گفت: متأسفانه باید به شما عرض کنم که پنجاه‌میلیون تومان از بودجه وزارت بهداری کم شده، در صورتی که به بودجه‌های دیگر مثل وزارت فرهنگ به صورت بی‌تناسبی اضافه شده است که هر روز و هر شب و در هر جلسه هیئت دولت مورد اعتراض هستیم.

علم با اشاره به وظایف سپاهیان دانش نیز گفت: ما فعلا موقعیت حساسی داریم؛ در حال یک تحول بزرگ با جمعی ناچیز که منافعشان به خطر افتاده روبه‌رو هستیم و آنها هستند که تبلیغات مضره می‌کنند. آنها فعالیت می‌کنند که شاید خدای نکرده برنامه‌های ما اجرا نشود. این وظیفه آقایان است که در روستاها مردم را روشن کنید و حقایق را به آنها بفهمانید.

نخست‌وزیر در مورد مشکل برنج نیز گفت: بعد از تقسیم اراضی امسال، مملکت ما مقدار زیادی برنج صادر خواهد کرد. علاوه بر اینکه از سوخت و سوز جلوگیری شده، بیست تا چهل هزار تن برنج اضافه داریم که آنها را به کشورهای شوروی، چکسلواکی، مجارستان و رومانی صادر خواهیم کرد.1

 

وزیر نفت عراق به ایران می‌آید

روزنامه «اطلاعات» نوشت: پس از آنکه شرکت ملی نفت قسمتی از آب‌های ساحلی خلیج فارس را منطقه آزاد اعلام کرد، دولت کویت به دولت ایران اطلاع داد که همه مناطق اعلام‌شده جزء آب‌های ساحلی ایران نیست و باید در حدود آن، نسبت به آن قسمت که متعلق به کویت است تجدید نظر شود. نظیر چنین اطلاعی را دولت عربستان سعودی و دولت عراق هم به دولت ایران دادند.

دولت ایران با دولت عراق در مورد اعتراض فوق وارد مذاکره مقدماتی شد و توافق به عمل آمد که این موضوع به اضافه سایر مسائل نفتی مورد اختلاف بین دو کشور در یک کمیسیون عالی از نمایندگان دو کشور مورد مذاکره قرار بگیرد.

تا اواخر ماه جاری هیئت عراقی به ایران خواهند آمد. روز تشکیل کمیسیون هنوز روشن نیست و ایران منتظر دریافت تاریخ حرکت دکتر عبدالعزیز، وزیر نفت عراق، و همراهان به تهران می‌باشد.

وزیر نفت عراق ریاست هیئت عراقی را به عهده خواهد داشت و احتمالا ریاست هیئت ایرانی با وزیر دارایی ایران خواهد بود.2

 

خرید 110 هزار تن قند و شکر از شوروی

امروز قرارداد خرید 110 هزار تن قند و شکر از شوروی، که موافقت آن قبلا اعلام شده بود، در اداره بازرگانی شوروی توسط مدیر کل قند و شکر و نماینده شوروی امضا شد.

هم‌اکنون شوروی‌ها دوازده‌هزار تن شکر سفید در مرز جلفا آماده تحویل دارند که بلافاصله به ایران داده خواهد شد و از چند روز دیگر کشتی‌های قند و شکر در نوشهر به‌تدریج بقیه قند و شکر را به مأمورین وزارت دارایی تحویل خواهند داد.

قند و شکر خریداری‌شده از شوروی بر اساس قرارداد بازرگانی دو کشور صورت گرفته و قیمت قند و شکر به ریال پرداخت خواهد شد و در ازای آن کالاهای ایرانی به شوروی صادر می‌شود. این قند و شکرها در استان‌های آذربایجان، گیلان و مازندران و خراسان به مصرف خواهد رسید.

 

دستور وزیر فرهنگ به سپاهیان دانش

از طرف وزیر فرهنگ به کلیه افراد سپاهیان دانش دستور داده شد که تنها در اموری که در حدود صلاحیت آنان است از قبیل راهنمایی روستاییان در کارهای کشاورزی و بهداشتی و کمک به ساختمان دبستان و تعمیر و تکمیل راه‌ها و ساختمان حمام دوش و مبارزه با حشرات و آفات نباتی و تشویق کشاورزان به تشکیل شرکت‌های تعاونی و امثال آن دخالت نمایند و از دخالت در امور حقوقی و جزئی و جنایی که ممکن است ناراحتی اهالی را فراهم آورد خودداری نموده و در صورت مراجعه به ایشان، دخالت آنان نباید از حدود پند و اندرز تجاوز نماید.

 

«سهیم شدن کارگران هشتاد کارگاه بزرگ در سود کارخانه‌ها»

خسروانی، وزیر کار و خدمات اجتماعی، صبح امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: از بدو شروع کار و اعلام اجرای قانون سهیم کردن کارگران در سود کارخانه‌ها تا به امروز، کارفرمایان هشتاد کارگاه بزرگ با کارگران قرارداد بسته‌اند و عین قراردادهای امضاشده را به وزارت کار ارسال داشته‌اند و عده‌ای از کارفرمایان نیز با کارگران قرارداد بسته‌اند که هنوز رونوشت آن به ما نرسیده است.

وی افزود: بعضی از کارفرمایان که متأسفانه هنوز آشنایی کامل به مزایای این قانون مترقی ندارند در موقع انتخاب نماینده کارگر با وزارت کار همکاری نمی‌کنند؛ البته تعداد این کارفرمایان کم است و به بهانه غیر موجهی نماینده کارگر را از کارخانه اخراج می‌کنند. چه خوب است این آقایان با سایر کارفرمایان که در این راه پیش‌قدم شده‌اند تماس بگیرند تا ببینند اجرای این قانون چه اثر نیکویی در بهبود وضع کارگاه خواهد داشت.3

 

1. اطلاعات، 24 تیر 1342، صص 1 و 15؛ چنان‌که آمار نشان می‌دهد پس از اصلاحات ارضی تولید کالاهای اساسی و پایه مانند گندم، برنج، جو و چای کاهش یافت؛ همچنین سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی از 50 درصد در سال 1320 به 9 درصد در سال 1357 تقلیل پیدا کرد.

 

در پی نابودی بخش کشاورزی و درحالی‌که محصولات زراعی پاسخگوی نیاز داخلی نبود، رژیم پهلوی به واردات روی آورد؛ به طوری که در سال 1356 هزینه واردات مواد غذایی ایران به 1780 میلیون دلار رسید. این موضوع در نهایت موجب عدم تعادل در نظام واردات و صادرات کشور شد. براساس بررسی‌های انجام‌شده، تا سال 1354 میزان واردات محصولات کشاورزی 9 برابر افزایش پیدا کرده است.

 

پس از اصلاحات ارضی نه تنها کشور به خودکفایی نرسید، بلکه در زمینه کشاورزی نیز به کشوری کاملا وابسته تبدیل شد، به طوری که در فاصله سال‌های 1356 تا 1357، ایران مجبور به وارد کردن 20 درصد از نیاز خود به گندم، 25 درصد جوی مصرفی، 45 درصد برنج مصرفی، 80 درصد روغن نباتی مصرفی و 40 درصد شکر مصرفی شد. رک: حمیدرضا ملک محمدی، از توسعه لرزان تا سقوط شتابان، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، صص 48-52.

2. اطلاعات، 24 تیر 1342، ص 15.

3. کیهان، 24 تیر 1342، صص 1، 11 و 12.

 

چاپ خبر