• 7867 |
  • 1398/03/29 |
  • 15:51

1 تیر 1342

سپهبدآریانا: محرکین غائله فارس محاکمه نظامی می‌شوند/انحلال ادارات قند و شکر شهرستان‌ها/اسرار تازه درباره واقعه 15 خرداد که نمی‌توان درباره آنها حرفی زد!/تشکیل کمیته برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور/سفر هیئت بانوان ایران به مسکو

سپهبدآریانا: محرکین غائله فارس محاکمه نظامی می‌شوند

صبح امروز تیمسار سپهبد آریانا، فرمانده نیروهای عملیات جنوب، طی یک مصاحبه مطبوعاتی رسما پایان عملیات نظامی جنوب و ختم غائله آن سامان را اعلام کرد و گفت: دیگر مسئله‌ای به نام غائله جنوب وجود ندارد.

وی افزود: طی عملیات نظامی، چهار نفر از سران اشرار به اسامی عبدالله ضرغام‌پور، لهراسب (دایی ناصر ظاهری)، سیدمحمد صالح از سارقین زبردست و «عیدی نام» که ده سال تمام در کوهستان‌ها سرگرم راهزنی و غارت و چپاول بودند کشته شدند.

طی این عملیات، 26 نفر از سران اشرار تسلیم و 6 نفر از آنها دستگیر گردیده و به 6 نفر دیگر نیز تأمین داده شد. پنج نفر از سران ایل ممسنی نیز زندانی هستند.

وی افزود: دستگیرشدگان و محرکین اصلی غائله جنوب در دادگاه نظامی شیراز محاکمه خواهند شد.

 

انحلال ادارات قند و شکر شهرستان‌ها

از امروز طرح تشکیلات جدید اداره کل قند و شکر به مورد اجرا گذارده شد. در تشکیلات جدید، کلیه ادارات مستقل قند و شکر در بخش‌ها و شهرستان‌ها منحل گردید و اداره قند و شکر استان زیر نظر و مسئولیت مستقیم پیشکاران دارایی درآمد و در تهران نیز یازده اداره مرکزی به شش اداره تقلیل یافت.

بر اساس این گزارش، در تشکیلات جدید 30 تا 40 درصد از کارمندان زائد تشخیص داده شدند و تعداد پانصد نفر از کل کارمندان قند و شکر کسر شده و در اختیار کارگزینی وزارت دارایی قرار گرفتند.

 

اسرار تازه درباره واقعه 15 خرداد که نمی‌توان درباره آنها حرفی زد!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: به طوری که خبرنگاران ما اطلاع می‌دهند بعد از اطلاعیه‌ای که درباره توطئه 15 خرداد انتشار یافت، چند تن دیگر از کسانی که در این حادثه دخالت موثر داشته‌اند دستگیر شده و اسرار بیشتری از جزئیات این واقعه با دستگیری و تحقیقات از آنها به‌دست آمده است.

امروز یک مقام مسئول در این زمینه اظهار داشت: هنوز نمی‌توان تمام مطالب مکشوفه را در معرض قضاوت افکار عامه گذارد؛ زیرا دامنه تحقیقات وسیع شده و رشته مکشوفات نیز وسعت یافته و در جریان تحقیق و رسیدگی خاصه از کسانی که بعدا دستگیر شده‌اند مطالبی به‌دست آمده که به روشن شدن امر کمک موثر می‌کند؛ به همین جهت دستگاه‌های انتظامی کشور ناچار از مستور نگه داشتن آن می‌باشند؛ بنابراین سازمان‌های انتظامی ناچارند انتشار مطالب بیشتری را به بعد از تکمیل تحقیقات موکول نمایند و آن وقت است که افکار عامه نسبت به جنایاتی که روی داده کاملا روشن می‌شود و توجه می‌کند چه مرحله خطیری گذرانده و چه خیانت‌هایی نسبت به مملکت و ملت در حال تکوین بوده است.1

 

تشکیل کمیته برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور

کمیته‌ای در نخست‌وزیری برای رسیدگی به امور اقتصادی و بازرگانی کشور در این هفته با حضور نخست‌وزیر و عده‌ای از صاحبان صنایع و تجار معروف بازار تشکیل می‌شود.

در این کمیته به وضع معاملات بازار، امکانات به‌وجود آوردن رونق فوری و از بین بردن آثار رکود و راه‌هایی که موقعیت صادراتی کشور را تثبیت می‌کند رسیدگی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، صاحبان صنایعی که در این کمیته شرکت می‌کنند از نخست‌وزیر و سایر شخصیت‌های مسئول اقتصادی خواهند خواست تا تصمیمات کنفرانس اقتصادی را که اواخر سال قبل به دولت توصیه گردیده است برای ایجاد فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی و به منظور مبارزه با بیکاری و برگشت رونق و اعتماد به بازار به مرحله اجرا درآورند.2

 

سفر هیئت بانوان ایران به مسکو

هیئت هشت نفری بانوان ایرانی که از طرف سازمان‌های زنان شوروی جهت بازدید از این کشور دعوت شده‌اند، به وسیله قطار از تهران عازم تبریز شدند تا به کشور شوروی عزیمت کنند.

این هیئت پس از رسیدن به مرز جلفا از طریق ایروان عازم مسکو خواهند شد و از کنگره بین‌المللی زنان، که مقارن همین ایام در مسکو تشکیل می‌گردد، بازدید به عمل آورده و سپس از تشکیلات زنان شوروی و مؤسسات فرهنگی و تربیتی این کشور دیدن خواهند کرد. ریاست هیئت مزبور با خانم دکتر مهری آهی است.3

 

1. اطلاعات، 1 تیر 1342، صص 1، 15 و 16.

2. کیهان، 1 تیر 1364، ص 9.

3. اطلاعات، 1 تیر 1342، ص 1.

 

چاپ خبر