• 7866 |
  • 1398/03/29 |
  • 15:46

31 خرداد 1342

صدور کارت عبور و مرور برای اعضای هیئت دولت/250 هزار ریال پاداش برای قاتل ضرغام‌پور/اختلاف ایران و عراق بر سر  منابع مشترک نفتی  حل می‌شود

صدور کارت عبور و مرور برای اعضای هیئت دولت

«تهران‌مصور» نوشت: با آنکه ساعات ممنوعیت عبور و مرور در شبانه‌روز به سه ساعت از ساعت یک نیمه‌شب تا چهار بامداد تقلیل یافته، مع‌هذا هر روز گروهی از مردم که در ساعات ممنوعه کارهای لازم دارند به فرمانداری نظامی مراجعه و کارت عبور موقت دریافت می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی است که هفته پیش برای نخست‌وزیر، وزیران کابینه، حتی سپهبد نصیری، رئیس شهربانی کل و فرماندار نظامی تهران، کارت دائم (سفید) عبور و مرور صادر شده است.

 

250 هزار ریال پاداش برای قاتل ضرغام‌پور

«تهران‌مصور» نوشت: هفته گذشته علی قائم، قاتل عبدالله ضرغام‌پور، رئیس ایل بویراحمدی و مسبب بلوای فارس، پس از آنکه به سپهبد بهرام آریانا، فرمانده عملیات نیروهای جنوب، معرفی شد سپهبد آریانا دستور داد سرهنگ آریامهر مبلغ 250 هزار ریال پاداش نقدی به وی بدهند.

به علاوه مشارالیه موفق به دریافت یک قطعه نشان شجاعت گردید.

 

اختلاف ایران و عراق بر سر  منابع مشترک نفتی  حل می‌شود

در مورد بهره‌برداری مشترک از نفت‌خانه خانقین، خبرنگار نفتی تهران‌مصور گزارش می‌دهد که منبع نفتی مزبور، که 24 میلیون [بشکه] نفت بیشتر در آن نیست، حداکثر تا ده سال دیگر خشک می‌شود و عراق و ایران تصمیم گرفته‌اند که مشترکا از این منبع بهره‌برداری کنند.

از سوی دیگر در مورد عملیات اکتشاف و استخراج نفت در منطقه یک آزاد نفتی در خلیج فارس و مقابل خلیج بصره، عراقی‌ها مدعی هستند به حدود حاکمیت آنها تجاوز شده است و ایرانی‌ها این ادعا را رد می‌کنند.

درباره اختلاف فوق هم عراقی‌ها حاضر به مذاکره شده و قرار است به‌زودی هیئتی از عراق به ایران بیاید تا پیرامون این مسئله مذاکره نمایند و حال آنکه قبلا قرار بود از ایران هیئتی به عراق برود.

محافل سیاسی و مطلع پیش‌بینی می‌کنند با روش دوستانه‌ای که ایران درباره حل مسائل مورد علاقه خود با عراق در پیش گرفته است اختلاف 26 ساله دو کشور درباره شط‌العرب نیز به‌زودی حل خواهد شد.1

 

1. تهران‌مصور، 31 خرداد 1342، صص 3 و 5.

چاپ خبر