• 7847 |
  • 1398/03/26 |
  • 07:32

26 خرداد 1342

خبرنگار روزنامه دیلی تلگراف لندن در هفته گذشته به حضور شاه رسید و مصاحبه‌ای پیرامون اوضاع ایران به عمل آورد/توزیع اسناد مالکیت زمین بین کشاورزان آذربایجان و زنجان/حضور هیئت نفتی عراق در ایران/شعبان جعفری درخواست خسارت کرد

خبرنگار روزنامه دیلی تلگراف لندن در هفته گذشته به حضور شاه رسید و مصاحبه‌ای پیرامون اوضاع ایران به عمل آورد

شاه در این مصاحبه گفت: احساس می‌کنم که موقعیت من از همیشه مستحکم‌تر است. مردم اکنون می‌بینند نیروهای ارتجاعی کجا قرار دارند و ارتش نیز فرمانبردار جدی انقلاب و از تخت و تاج من می‌باشد.

شاه ایران درباره انتخابات اضافه کرد: من دلیلی نمی‌بینم که آن را به تعویق بیندازم. انتخابات در اواخر تابستان انجام خواهد شد. زنان برای اولین‌بار در تاریخ ما در آن شرکت خواهند کرد. من اطمینان دارم با قوانین جدیدی که برای انتخابات تهیه شده است پارلمان دموکراتیکی جانشین مجالس نامناسب قبلی می‌شود.

شاهنشاه هرگونه دخالت خارجی را در مورد ایران به‌شدت محکوم کرد و اظهار داشت: مقامات انتظامی مدارک روشنی و از جمله اعترافات یک عامل خرابکار در دست دارند که نشان می‌دهد که یک دولت مسلمان خاورمیانه از توطئه‌کنندگان حوادث هفته گذشته به وسیله پول و تبلیغات حمایت کرده است و سپس به اطلاعیه‌ای اشاره کردند که از طرف ژنرال پاکروان، رئیس سازمان امنیت، منتشر شده و در آن عمال مصری متهم شده‌اند که در این جریانات دست داشته‌اند.

شاه به این ترتیب شکی باقی نگذاشت که قصدش از یک کشور مسلمان خاورمیانه کدام یک از آنهاست.

شاه گفت: علیرغم تبلیغات قاهره رژیم «انقلابی» پرزیدنت ناصر در حقیقت اصلاحاتی به مراتب کمتر از آنچه در ایران انجام شده صورت داده است و گمان می‌کنم علت دشمنی مصر با ایران از این لحاظ باشد که می‌خواهند نگذارند نمونه موفق چنین اصلاحات اجتماعی به وسیله یک پادشاه انجام شود؛ مثلا تقسیم اراضی در ایران خیلی سریع‌تر از مصر انجام شده است. اصلاحات ارضی ایران به‌سرعت پیش می‌رود.1

شاه ایران امیدوار است همکاری متقابل سیاسی ـ اقتصادی بین ایران ـ انگلیس و آمریکا بسط یابد و اظهار داشت: در یک سال گذشته روابط ایران و شوروی پیشرفت داشته است.

شاه به شوروی اطمینان داده است که اجازه نخواهد داد پایگاه موشک خارجی در ایران تأسیس شود.

شوروی‌ها نیز در عوض تبلیغات خود را علیه حکومت ایران متوقف کرده و حمایت خود را از حزب کمونیست قطع و کمک‌های اقتصادی به ایران داده‌اند.

بر اساس همین گزارش، شاهنشاه ایران خاطرنشان کردند که مطبوعات شوروی در جریان حوادث اخیر از برنامه‌های اصلاحی ایشان در برابر مخالفین و ملاکین دفاع کرده‌اند.

 

توزیع اسناد مالکیت زمین بین کشاورزان آذربایجان و زنجان

دیروز تیمسار سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، برای توزیع اسناد مالکیت 20 هزار و 820 نفر از کشاورزان تبریز، اهر، مشکین‌شهر، میانه، اردبیل، خلخال، مرند، آذرشهر، اسکو و شبستر با هواپیما وارد تبریز شد.

تیمسار سپهبد ریاحی در سالن شهرداری تبریز حضور یافت و در آنجا مهندس بهبودی، رئیس اداره کشاورزی و اصلاحات ارضی استان، گزارشی داد.

بعد از پایان گزارش، وزیر کشاورزی اسناد مالکیت را بین نمایندگان آنها توزیع کرد. وزیر کشاورزی در این مراسم تأکید کرد اگر تحولات را قبول نکنیم، زیر دنده‌‎های چرخ زمان خرد خواهیم شد.2

 

حضور هیئت نفتی عراق در ایران

امروز اطلاع حاصل شد که یک هیئت نفتی عراق در نیمه دوم تیرماه به ایران می‌آید تا مذاکراتی با مقامات ایرانی انجام بدهد.

از چندی قبل بین دولت ایران و دولت عراق در مورد بهره‌برداری مشترک از منافع نفت مرزی دو کشور واقع در بین نفت‌خانه ایران و خانقین عراق تماس‌هایی در جریان بوده است. در حال حاضر از منابع زیرزمینی نفت مزبور ایران و عراق مشترکا استفاده می‌کنند.

در ایران این نفت معروف به نفت شاه و در عراق معروف به نفت خانقین است. قراری بین دو دولت وجود دارد که از منبع مزبور طرفین به طور تساوی استفاده کنند، ولی اخیرا تأسیسات جدیدی در عراق به‌وجود آمد که امکان بهره‌کشی از منبع مزبور را برای عراق به مقدار زیادی افزایش می‌دهد و اصل تساوی بهره‌برداری را از بین می‌برد.

دولت ایران معتقد است باید برای طول مدت بهره‌برداری از این منبع با احتیاط نفت استخراج شود و اصل تساوی نیز مراعات گردد. این اخطار ایران را دولت عراق مورد توجه قرار داد و قرار شد که این موضوع در کنفرانس نفتی تهران مورد مذاکره واقع شود.

مسئله دوم که اخیرا پیدا شده ادعای دولت عراق نسبت به قسمتی از منطقه جدید از آب‌های ساحلی خلیج فارس است که شرکت ملی نفت آن را برای عقد قرارداد و بهره‌برداری از ذخائر نفتی آزاد اعلام داشته است.

دولت ایران هم متقابلا این اعتراض را مورد توجه قرار داده و قرار شده که در کنفرانس نفتی تهران این مسئله هم مورد بررسی قرار گیرد.

 

شعبان جعفری درخواست خسارت کرد

تا ظهر امروز 140 نفر از خسارت‌دیدگان به فرمانداری تهران مراجعه کرده و ادعای خسارت کرده‌اند.

امروز صدری، فرماندار تهران، گفت: چون می‌خواهیم هر چه زودتر میزان خسارات وارده به مردم روشن شود دستور داده شد از امروز بازرسی و تحقیق لازم در اطراف اظهارات ادعاکنندگان به عمل آید و گزارش‌های مأموران جهت طرح و رسیدگی در کمیسیون فرمانداری تهران آماده گردد.

تا ظهر امروز دوازده نفر از کسانی که خسارت جانی دیده‌اند و نان‌آوران خود را از دست داده‌اند به فرمانداری تهران مراجعه کرده و اظهارنامه پر کرده‌اند.

صبح امروز شعبان جعفری، که در حادثه 15 خرداد باشگاه او را آتش زده‌اند، به فرمانداری تهران مراجعه کرد و اظهارنامه‌ای تسلیم داشت. در این اظهارنامه جعفری در حدود یک‌میلیون تومان ادعای خسارت کرده است.3 

 

1. به قدرت رسیدن جمال عبدالناصر در مصر هم‌زمان با نخست‌‌وزیری مصدق در ایران بود. در این دوره، حکومت جدید مصر، از مبارزات ملی شدن صنعت نفت ایران حمایت می‌کرد، اما پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روابط دو کشور رو به تیرگی گذاشت.

بعد از کودتای 28 مرداد 1332، ایران جزء متحدان بلوک غرب درآمد، اما جمال عبدالناصر، به عنوان رهبر یک جنبش انقلابی، از یکسو موضعی غیرمتعهدانه در عرصه بین‌المللی اتخاذ نمود و از سوی دیگر، در پی رهبری قاره آفریقا، جهان عرب و جهان اسلام برآمد. باید توجه کرد که در دهه‌های 1950 و 1960 مواضع عبدالناصر در دفاع از فلسطین و هویت عربی و حمایت از جنبش‌های انقلابی عربی در الجزایر، یمن و عراق و مبارزه با اسرائیل به افزایش محبوبیت او به عنوان شخصیتی ملی‌گرا و منحصربه‌فرد در تاریخ کشورهای عربی منجر شده بود.

یکی از نمودهای دشمنی میان محمدرضا پهلوی و جمال عبدالناصر را می‌توان در قیام 15 خرداد 1342 (6 ژوئن 1963م) مشاهد نمود. پس از قیام 15 خرداد، رژیم شاه کوشید این واقعه را به خارج از مرزهای ایران وصل کند و بدین ترتیب از اهمیت آن بکاهد؛ لذا مدعی شد که مخالفان حکومت با دریافت پول از خارج (مشخصا از جمال عبدالناصر) واقعه 15 خرداد را رقم زده‌اند.

در این زمینه، محمدرضا پهلوی در روز 17 خرداد، یعنی دو روز پس از این قیام، در سخنانی گفت: «باید به شما بگویم که متأسفانه چه کسانی بساط 15 خرداد را به راه انداختند، کما اینکه در میان کسانی که زخمی شده‌اند یا دستگیر شده‌اند خیلی از آنها می‌گفتند که ما چکار کنیم؟ 25 ریال پول داده‌اند و می‌گفتند در کوچه‌ها بدوید و بگویید زنده‌باد فلانی [امام خمینی(ره)] حالا می‌دانیم این وجوه از کجا رسیده است و به شما ملت ایران به‌زودی جزئیات گفته خواهد شد. فقط این موضوع اولا از لحاظ ایرانیت یک ایرانی که پول خارجی را بگیرد و بر ضد جامعه خودش اقدام کند، این را چه می‌شود گفت؟ و دوم یک نفر شیعه پول بگیرد از یک نفر مسلمان غیرشیعه (منظور جمال عبدالناصر است) این چیست؟ و این خون‌هایی که در روز 15 خرداد ریخته شد به گردن کیست؟ کی مسئول این خون‌هاست؟ ... و باید بگویم که کسانی که بساط پانزدهم خرداد را به راه انداخته و باعث ریخته شدن خون‌ها شده‌اند به‌زودی به سزای اعمال خودشان خواهند رسید...». رک: روزشمار 19 خرداد 1342

در واقع شاه به دنبال آن بود که ناکارآمدی داخلی خود را در آن سوی مرزها جست‌وجو کند.

در این رابطه به یادداشت زیر مراجعه کنید:

چرایی تقابل محمدرضا پهلوی و جمال عبدالناصر

2. کیهان، 26 خرداد 1342، صص 1، 11 و 12.

3. اطلاعات، 26 خرداد 1342، صص 1 و 15.

چاپ خبر