• 6807 |
  • 1398/03/01 |
  • 14:55

2 خرداد 1342

نامه دیوانعالی کشور به وزیر دادگستری/برنامه دولت برای تقلیل قیمت روغن نباتی شکست خورده است/شرط موفقیت اصلاحات در ایران از زبان سفیر آمریکا/خرید ده‌هزار تن شکر از خارج/دعوت اشرف از یک بازیگر ایتالیایی و شوهرش در ایام محرم!

نامه دیوانعالی کشور به وزیر دادگستری

رؤسای شعب دیوان عالی کشور درباره لوایح ده‌گانه وزارت دادگستری با ارسال نامه‌ای اظهار نظر کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: به نظر دیوانعالی کشور، اگر نابسامانی‌هایی در دستگاه دادگستری موجود است و قوه قضایی دارای اقتداری که امنیت و عدالت اجتماعی را به حد کمال تأمین نماید و انتظارات مردم را چنان‌که باید و شاید برآورد نیست، این امر ناشی از تأثیر و دخالت دو قوه دیگر در امور قوه قضائیه بوده و از این پس نه تنها نباید قوانینی که موجب توسعه دخالت‌های مزبور است به تصویب برسد، بلکه لازم است در تغییر قوانینی هم که تاکنون در اوضاع و احوال خاص بای نحو کان در این زمینه به تصویب رسیده است به طرق قانونی اقدام شود.

در این نامه تأکید شده است: اعطای اختیارات خاص دادگاه به بازپرس و دادن اختیار صدور حکم مجازات متهم به قاضی تحقیق مخالف اصل بی‌طرفی و مباین اصل 75 متمم قانون اساسی است.1 [رک: روزشمار 27 فروردین 1342]

 

برنامه دولت برای تقلیل قیمت روغن نباتی شکست خورده است

سخنگوی وزارت کشور امروز اعلام کرد: مطابق تصمیمی که در هفته پیش وزارت کشور با جلب نظر تولیدکنندگان روغن نباتی گرفت نرخ روغن نباتی کیلویی سه ریال تقلیل داده شد. ولی اخیرا گزارش‌هایی به وزارت کشور رسیده است که بعضی از فروشندگان رعایت تقلیل نرخ روغن نباتی را ننموده و هنوز روغن را به قیمت سابق می‌فروشند. علاوه بر این، برخی از کارخانجات تولیدکننده واحد وزن قوطی‌های روغن نباتی را (پوند) قرار داده‌اند، درصورتی‌که واحد وزن در کشور کیلو می‌باشد و این اقدام محاسبه تقلیل کیلویی سه ریال روغن نباتی را مشکل کرده است.

سخنگوی وزارت کشور افزود: ازاین‌رو امروز از طرف وزیر کشور به شهرداری تهران و فرمانداری‌های سراسر کشور دستور داده شد که اولا فروشندگان روغن نباتی را وادار به رعایت نرخ جدید نمایند و در صورت تخلف آنان را تعقیب نمایند و ثانیا کلیه کارخانجات روغن نباتی را ملزم سازند که قانون اوزان را رعایت نموده و  قوطی‌های روغن را به وزن کیلو تبدیل نمایند تا وسیله سوء استفاده فروشندگان نگردد.2

 

شرط موفقیت اصلاحات در ایران از زبان سفیر آمریکا

جولیوس هولمز، سفیر کبیر آمریکا در ایران، دیروز در حضور عده‌ای از ایرانیان و آمریکایی‌های مقیم تهران نطقی ایراد کرد. عنوان نطق سفیر آمریکا، که بیش از یک ساعت به طول انجامید، «رضایت مردم از دولت و آمریکا جامعه‌ای در حال پیشرفت» بود که در انجمن ایران و آمریکا ایراد شد.

وی در این سخنرانی گفت: مثال دیگری از رضایت حکومت‌شوندگان در همین جا ایران روی داد و مردم این کشور در بهمن‌ماه با اکثریت قاطع برنامه رفورم شش‌ماده‌ای اعلیحضرت را در رفراندوم عمومی تصویب نمودند. موفقیت چنین برنامه دامنه‌داری تنها در صورتی امکان‌پذیر است که اراده و خواست قاطبه مردم باشد.

وی افزود: اطمینان دارم اگر ما فکر و عمل خود را همچنان بر اصول عالیقدر و آزمایش‌شده‌ای چون اصل رضایت حکومت‌شدگان قرار دهیم، محققا از عهده مشکلات برخواهیم آمد.

 

خرید ده‌هزار تن شکر از خارج

امروز اطلاع حاصل شد که وزارت دارایی برای خرید ده‌هزار تن شکر خام در بورس بین‌المللی مناقصه داده است، ولی هنوز داوطلبان مناقصه پیشنهادی نداده‌اند.

دو هفته پیش نیز وزارت دارایی ده‌هزار تن شکر سفید از اروپا خریداری کرد. بهای شکر خریداری‌شده از اروپا از قرار هر تن 192 دلار بوده است.

یک مقام وزارت دارایی در مورد نرخ شکر گفت: اصولا به واسطه کمبود مقدار شکر حتی تعداد داوطلبان فروشنده شکر نیز کم شده است و پیش‌بینی می‌شود که در آینده نیز به همین ترتیب نرخ شکر در بازارهای بین‌المللی افزایش یابد.3

 

دعوت اشرف از یک بازیگر ایتالیایی و شوهرش در ایام محرم!

در یکی از اسناد ساواک با اشاره به دعوت جینا لولوبریجیدا، بازیگر زن ایتالیایی، و شوهرش به ایران از سوی اشرف، خواهر شاه، و بازتاب بین‌المللی این موضوع آمده است: خبرگزارى فرانسه این خبر را در شب 31 اردیبهشت‌ماه انتشار داد: «جینا لولو بریجیدا و شوهرش از رم با هواپیما به سوى تهران حرکت کردند. این ستاره معروف سینما به دعوت والاحضرت شاهدخت اشرف، خواهر شاهنشاه ایران، به این کشور مسافرت می‌کند. وى به تمام افراد خاندان سلطنتى ایران هدایایى خواهد داد و شاهنشاه به افتخار او یک مجلس رقص بزرگ برپا خواهد کرد. جینا چهار روز در ایران خواهد ماند».

در این سند نظریه «کمیته اکو» چنین تشریح می‌شود: ورود جینا به ایران سوژه بسیار ارزنده‏اى به دست مخالفین داد. هم‌اکنون جبهه روحانیون دنبال چنین عناوینى می‌گردند که شاخ و برگ و پیرایه به آنها ببندند و به نام اعلامیه ذهن عامه را علیه دستگاه مشوش و بدبین سازند. در موقعیت فعلى، خاصه در این هنگام که روحانیون قصد دارند در ایام عزادارى محرم حملات تبلیغاتى خود را شروع نمایند، این موضوع اثرات نامطلوبى خواهد گذاشت. کمیته براى خنثى نمودن این جریان پیشنهاد می‌نماید که به جراید توصیه شود بیش از این در مورد انتشار عکس و سایر اخبار مربوط به جینا خوددارى نمایند.4

 

1. اطلاعات، 2 خرداد 1342، ص 13. قوه قضائیه و دادگستری‌ها نیز مانند سایر نهادهای حکومتی در اختیار کامل شاه و رژیم قرار داشتند. این نهاد نه تنها محل اجرای اوامر و دستورات شاه برای سرپوش گذاشتن بر بسیاری از تخلفات و تظلمات دربار و رژیم بود، بلکه در بسیاری از موارد با پرونده‌سازی‌های تصنعی باعث زندانی شدن بسیاری از مخالفان رژیم می‌گردید.

سیدجلال‌الدین مدنی در کتاب «تاریخ سیاسی معاصر ایران» نوشته است: «دادگستری می‌بایست مرکز تظلمات عمومی و تنها مرجعی برای امور قضایی باشد که حافظ امنیت و مانع هرگونه انحراف تلقی گردد، اما به‌تدریج وظیفه اصلی‌اش را که رسیدگی به جرائم علیه جان و مال و حیثیت افراد بود فراموش کرد. طی سالیان دراز چنان ضعیف گردید که غالبا دستورات مقامات قوه مجریه و خاصه ساواک بر آن حاکم بود. مشاغل کلیدی معمولا در اختیار اشخاص فاقد صلاحیت قرار داشت که می‌بایست کنترل قوه مجریه را بر قضائیه تحکیم بخشند. حتی در انتخاب رئیس دیوانعالی کشور قانون به مسخره گرفته می‌شد. محدودیت‌هایی که بر صلاحیت قوه قضائیه وارد ساختند چنان با مهارت بود که این دستگاه را فلج ساخت. ایجاد تعداد زیادی محکمه اختصاصی بر خلاف قانون اساسی از جمله ابتکاراتی بود که قوه قضائیه را از حالت استقلال و استحکام خارج ساخت. اکثر وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی با عنوان سرعت در کار، به دخالت در امور قضائی به موجب قانون وارد می‌شدند. برای هیچ کس زندگی آرامی نمی‌توانست باشد. اگر از تعداد کسانی که به دست افراد غیرضابطین دادگستری دستگیر شده و به مراجعی غیر از مراجع قضائی برده شده‌اند آمار گرفته شود، مشخص می‌گردد تا چه حد رژیم سابق به دستگاه قضائی بی‌اعتنا بوده است».

رک: سیدجلال‌الدین مدنی، تاریخ سیاسی معاصر ایران، ج 1، قم، دفتر انتشارات اسلامی، 1391، چ هفدهم، ص 181.

2. اطلاعات، 2 خرداد 1342، صص 13 و 16.

3. کیهان، 2 خرداد 1342، صص 1 و 9.

4. قیام 15 خرداد به روایت اسناد ساواک (فیضیه)، ج 2، مرکز بررسی اسناد تاریخی.

 

چاپ خبر