• 6580 |
  • 1397/12/06 |
  • 15:12

7 اسفند 1341

از سرنیزه های زنگ زده و پوسیده نترسید/چرا شاه مملکت این قدر باید از ملت جدا باشد؟!/با سرنیزه نمی‌توان‌ ملت را ساکت و تسلیم کرد

از سرنیزه های زنگ زده و پوسیده نترسید

آیت‌الله خمینی امروز به مناسبت فرا رسیدن عید فطر در دیدار روحانیون، طلاب، اهالی قم و زائران حرم حضرت فاطمه معصومه (س) طی سخنانی با تاکید بر ضرورت مقاومت در برابر اعمال غیرقانونی رژیم تصریح کردند: شما آقایان محترم، در هر مقامی که هستید، با کمال متانت و استقامت در مقابل کارهای خلاف شرع و قانون این دستگاه بایستید.

ایشان افزودند: از این سرنیزه‌های زنگ زده و پوسیده نترسید؛ این سرنیزه‌ها به زودی خواهد شکست. دستگاه حاکمه با سرنیزه نمی‌تواند در مقابل خواست یک ملت بزرگ مقاومت کند و دیر یا زود شکست می‌خورد. اکنون هم درمانده و شکست خورده است و روی درماندگی به این بی‌فرهنگی هایی که ملاحظه می‌کنید، دست می‌زند.

 

چرا شاه مملکت این قدر باید از ملت جدا باشد؟!

آیت‌الله خمینی در ادامه تاکید کردند: ما میل نداشتیم که کار به این رسواییها بکشد. چرا باید شاه مملکت اینقدر از ملت جدا باشد که وقتی پیشنهادی می‌دهد با بی‌اعتنایی و عکس العمل منفی مردم مواجه گردد. شاه مملکت باید جوری باشد که وقتی پیشنهادی می‌دهد، درخواستی می‌کند، ملت با جان و دل در انجام آن بکوشند، نه آنکه با آن به مقابله برخیزند و رفراندم شاه در سراسر مملکت بیش از دو هزار نفر به همراه نداشته باشد.

ایشان افزودند: ما میل نداشتیم برای سران این مملکت، چنین شکست و فضاحتی به بار آید. خوب است که قدری عبرت بگیرند، بیدار شوند و در سیاست خود تجدید نظر کنند؛ به جای قانون شکنی و به زندان کشیدن علما و محترمین، به جای سرنیزه و قلدری، در مقابل درخواست ملت تسلیم شوند.

 

با سرنیزه نمی‌توان‌ ملت را ساکت و تسلیم کرد

آیت‌الله خمینی در ادامه خطاب به مسئولین کشور اظهار داشتند: به این حقیقت توجه کنند که با سرنیزه نمی‌توان ‌ملت را ساکت و تسلیم کرد؛ با زور و قلدری نمی‌توان روحانیت را از وظایفی که اسلام به عهده آنان گذاشته است، باز داشت.

ایشان ادامه دادند: اگر آقای اسلامی را نگذاشتند در تهران منبر برود، دیدند که ایشان در بندر پهلوی1 منبر رفتند و حقیقت را در آنجا بیان داشتند. اگر در بندر پهلوی از ادامه سخنان ایشان جلوگیری کردند، شک نداشته باشند که ایشان سخنان خود را در جای دیگر دنبال خواهد کرد؛ و هر جا که فرصت پیدا کند، مطالب را به گوش مردم خواهد رساند. اگر با بردن عده زیادی از علما و خطبا به زندان، آن ها را از سخن گفتن باز داشتند، سایر آقایان روحانیون که هنوز توقیف نشده‌اند، سخن خواهند گفت و مردم را متوجه خواهند کرد. مگر می‌شود زبان روحانیت را برید؟2

 


1. نام سابق «بندر انزلی».

2. صحیفه امام، جلد 1، صفحه 151 تا  152.

چاپ خبر