• 6528 |
  • 1397/11/17 |
  • 15:16

21 بهمن 1341

صدور نفت آبادان به خارج متوقف شد/نظر وزارت خارجه ایران درباره عراق/ایران برای دریافت کمک آمریکا شرایط مناسب‌تری پیدا کرده است/درخواست زنان از وزیر کشور

صدور نفت آبادان به خارج متوقف شد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: به دنبال کودتای عراق و دست کشیدن راهنمایان عراقی اروندرود از کار، صدور نفت آبادان به خارج متوقف شد.

اگر تا ده روز نفت آبادان صادر نشود، تولید پالایشگاه آبادان را کاهش می‌دهند.

پالایشگاه آبادان فعلا با ظرفیت 340 هزار بشکه تولید در روز مشغول کار است و تولید خود را کاهش نداده است.

خبر دیگر اینکه به هواپیماهای ایرانی در بغداد ساعت سه بعدازظهر امروز اجازه پرواز داده شد. فرودگاه بین‌المللی بغداد نیز به روی کلیه هواپیماها باز شد.

از جنوب کشور نیز خبر می‌رسد مرزهای عراق همچنان بسته است. در بصره زد و خورد شدیدی روی داده و حکومت جدید برای محافظت تاسیسات نفتی عراق، عده‌ای سرباز فرستاده است.

 

نظر وزارت خارجه ایران درباره عراق

امروز سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وقایع عراق و نظر دولت شاهنشاهی در این خصوص اعلام کرد: بین دولت ایران و عراق همواره روابط معنوی و دوستی و علائق عمیق تاریخی و مذهبی بوده است و بنا بر همین روابط است که دولت شاهنشاهی پیوسته خواستار سعادت و رفاه و نیک‌بختی کشور عراق می‌باشد.

گرچه رویه دولت سابق عراق نسبت به ما همیشه دوستانه نبود، بلکه غیردوستانه بود، ولی چون دولت شاهنشاهی پیوسته از یک سیاست دوستانه نسبت به همسایگان خود خاصه عراق پیروی می‌نماید، رویه دولت سابق عراق از احساسات و تمایلات باطنی و عواطف ملت ایران نسبت به ملت عراق نکاست.

آرزومندیم که ملت و دولت عراق یک سیاست ملی و مستقلی را در راه صلح و صفا و سعادت و نیک‌بختی کشور همسایه ما عراق پیروی نماید.

خبر دیگر اینکه امروز نیز سفارت کبرای جمهوری عراق در تهران تعطیل بود و اعلام شد سفارت عراق تا ابلاغ دستور بغداد تعطیل خواهد ماند.

 

ایران برای دریافت کمک آمریکا شرایط مناسب‌تری پیدا کرده است

«نیویورک تایمز» طی مقاله‌ای درباره ایران می‌نویسد: بعد از سالیان دراز که بهترین طرحهای اصلاحی در ایران تهیه می‌شد بدون آنکه به مورد اجرا گذارده شوند، شاه ایران شخصا دست به اجرای اصلاحات اساسی زده‌اند.

شدت و خشونت این طرحها و اجرای آنها، با شدت نظایر آن در کشورهای آسیایی بدون اینکه رژیمهای انقلابی در آنها حکومت کنند برابری می‌کند.

اگر برنامه‌های شاه اجرا شود، ایران کشور مترقی خواهد شد که خود می‌تواند به ملت خود کمک نماید. اکنون ایران برای اجرای برنامه‌های خود احتیاج به کمک بیشتر آمریکا دارد.

با وجودی که انتقاد از کمکهای خارجی در آمریکا روزافزون است، شرایط تازه ایران دریافت کمک از آمریکا را آسان‌تر می‌سازد.

 

درخواست زنان از وزیر کشور

در جلسه دیشب سازمان زنان طرفدار حقوق بشر تصمیم گرفته شده که از اول اسفندماه، کلاسی به منظور تربیت و آموزش بانوانی که مایل‌اند در امر مبارزه با بیسوادی شرکت جویند تشکیل شود.

خبر دیگر اینکه «زنان» طی نامه‌ای که به وزیر کشور نوشته‌اند از وی خواستار شدند که موضوع حق رای زنان را در جلسه هیئت دولت مطرح سازد. گرچه نمایندگان جمعیتهای زنان موفق به ملاقات با وزیر کشور نشدند، ولی از طرف مقامات وزارت کشور به آنان وعده داده شد که وزارت کشور این کار را عملی سازد.1

 

1. اطلاعات، 21 بهمن 1341، ص 16.

چاپ خبر