• 6422 |
  • 1397/10/11 |
  • 16:05

12 دی 1341

قانون اساسی اجازه دخالت جوانان در سیاست را داده است!/اعلام آمادگی دانشجویان رتبه اول دانشگاه برای عمران جنوب/اشتباه خلبان باعث سقوط هواپیمای سلطنتی شده بود/شرکت ملی نفت می تواند کمک خارجی بگیرد/سیگار خارجی کالای قاچاق محسوب می شود/رفع بیکاری با توسعه صنایع امکان پذیر است

قانون اساسی اجازه دخالت جوانان در سیاست را داده است!

وزیر فرهنگ در اجتماع استادان و دانشجویان گفت: دخالت جوانان در سیاست به موجب قانون اساسی ایران اجازه داده شده است.

قانون اساسی ما اجازه داده که هر جوان 20 ساله ایرانی می تواند رای بدهد و در امر سیاست مملکت خود دخالت کند و در این صورت من چگونه می توانم بگویم جوانان نمی توانند در سیاست دخالت کنند، اما اظهار نظر در امور سیاسی مستلزم داشتن اطلاعات کافی است و در غیر این صورت ممکن است آلت دست کسانی قرار گیرند که کارشان به نفع مملکت نباشد.

با اجرای قانون سپاه دانش، تعلیمات اجباری که تا به حال در کشور انجام نگرفته عملی خواهد شد و برای افرادی که مایل باشند بیش از دو کلاس درس بخوانند در مراکز شهرستان ها، ده هزار باب مدرسه چهار کلاسه دایر خواهد شد.

ما هم اکنون برای آن که بتوانیم به اطفالی که به سن تحصیلی رسیده اند خواندن و نوشتن بیاموزیم به 55 هزار معلم اضافی احتیاج داریم و هر ساله ده هزار نفر از جوانان دیپلمه را برای انجام خدمت در سپاه دانش به خدمت می پذیریم.

 

اعلام آمادگی دانشجویان رتبه اول دانشگاه برای عمران جنوب

قبل از ظهر امروز دانشجویان رتبه اول دانشکده های دانشگاه تهران و آموزشگاه های عالی، در نخست وزیری با اسدالله علم نخست وزیر ملاقات کردند، دکتر باهری معاون نخست وزیر نیز در این دیدار حضور داشت.

دانشجویان رتبه اول دانشگاه در این دیدار برای عزیمت به بنادر و جزایر جنوب برای کمک به برنامه آبادانی این مناطق اعلام آمادگی کردند.

نخست وزیر نیز گفت : این تصمیم شما یک نقطه تحول در طرز فکر جوانان است.

علم همچنین گفت: شاهنشاه نسبت به کار دانشجویان توجه بسیار دارند و ترتیب اعزام دانشجویان رتبه اول به خارج حتما داده می شود.

نخست وزیر همچنین در دیدار احمد نفیسی شهردار تهران، با ده نفر از شهرداران نواحی جدید تهران و مدیران کل سازمان مرکزی شهرداری گفت: آقایان باید خوب کار کنند و واقعا ملاحظه کنید که با این مشکلات شهری مراجعه افرادی از جنوب و شمال شهر به مرکز تهران که با شهرداری کار دارند چه مشکلاتی دارد، آقایان باید مقرراتی وضع کنند که تمام مسائل مبتلا‌به مردم در همین شهرداری های مناطق حل و فصل گردد، مفاصا حساب، پروانه ساختمانی، عوارض همه و همه باید در نواحی پایان یابد و این کار بسیار اساسی است.

شهردار تهران نیز گفت: شاهنشاه اوامری درباره تشکیل انجمن شهر تهران صادر فرموده اند و تا هنگام تهیه مقدمات و آغاز انتخابات هر یک از شهرداران نواحی با یک شورای محلی همکاری خواهند کرد.

نخست وزیر در ادامه گفت: با این اقدام اساسی پس از این شهرداری مرکزی به مسائل مختلفی از قبیل راهرو زیر زمینی و هوایی رسیدگی خواهد کرد.

 

اشتباه خلبان باعث سقوط هواپیمای سلطنتی شده بود

تیمسار سپهبد محمدامیر خاتمی فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی در یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون سقوط هواپیمای فرند شیب در 18 مهر ماه جاری گفت: سقوط هواپیمای فرند شیب به علت عدم توجه به مقررات «پرواز در هوای نامناسب» یعنی خبط خلبان بوده است در حالی که خلبان این هواپیما کلیه مدارج پروازی را گذرانده و از بهترین خلبانان کشور به شمار می رفت.

 

شرکت ملی نفت می تواند کمک خارجی بگیرد

«روزنامه اطلاعات» امروز  نوشت: اگر شرکت ملی نفت طبق پیشنهادی که برای شورای عالی نفت تهیه کرده است به صورت بازرگانی اداره شود، خواهد توانست مستقیما برای انجام طرح های خود از جمله لوله کشی گاز از سراجه به تهران و لوله کشی نفت قم و ایجاد پالایشگاه تهران که طرح آن از هر جهت تهیه شده است از خارج کمک بگیرد و مشکلاتی که قبلا برای اخذ اعتبار از خارج جهت انجام این طرح ها وجود داشت برطرف شود.

 

سیگار خارجی کالای قاچاق محسوب می شود

مبارزه با واردات و مصرف سیگار قاچاق خارجی در چند روز اخیر یکی از مسائل مورد بحث اغلب محافل شده است و روی هم رفته از اقدام دولت در جلوگیری از مصرف سیگارهای خارجی پشتیبانی می شود.

برای مبارزه با مصرف سیگار خارجی دخانیات تصمیم دارد که در دست هر کسی که سیگار خارجی دیده شد مطابق مقرراتی که موجود است وی را به علت داشتن کالای قاچاق مورد تعقیب قرار دهد و برای این منظور مامورانی تعیین می شوند تا مجامع عمومی نظیر کافه ها و هتل ها و موسسات مختلف را مورد بازدید قرار دهند و دارندگان سیگار خارجی را به ماموران انتظامی معرفی نمایند.

مقامات موسسه دخانیات می گویند موسسه دخانیات متعهد است که در سال جاری 450 میلیون تومان عایدات خالص تحویل خزانه بدهد و کار دخانیات علاوه بر آن با زندگی هزاران کارگر و هزاران زارع توتونکار سر و کار دارد، موسسه دخانیات هم اکنون سیگارهای مرغوب به بازار عرضه می کند و در آینده نیز سیگارهای بهتر عرضه خواهد داشت.

آمار دقیقی از میزان واقعی واردات سیگار خارجی به کشور در دست نیست فقط آمار مربوط به واردات سفارت خانه ها و نمایندگی های سیاسی در دست است که به موجب این آمار در سال 1339، 50 هزار کیلو، در سال 1340 نزدیک 35 هزار و 566 کیلو و در 9 ماهه اول سال 1341 در حدود 20 هزار و 537 کیلو سیگار خارجی وارد شده است.

 

رفع بیکاری با توسعه صنایع امکان پذیر است

وزیر صنایع و معادن در چهارمین جلسه بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن گفت: رفع بیکاری از مملکت فقط با توسعه صنایع امکان پذیر است.

ما در بعضی قسمت های صنایع ناچاریم کار خود را از مونتاژ آغاز کنیم.

صنایعی که در مملکت ایجاد شده اند نباید تعطیل شود بلکه باید آنقدر به آن ها کمک کرد که جان بگیرند.

 

چاپ خبر