• 6228 |
  • 1397/08/23 |
  • 13:04

24 آبان 1341

خبرهای تازه از بحران در استان فارس ؛ جزئیات جدیدی از نحوه قتل مهندس عابدی فاش شد!/احضار استاندار سابق فارس به تهران/اعلام حکومت نظامی/اعلامیه شماره ۱ فرمانداری نظامی شیراز/به شاه گفته اند در شیراز توطئه ای در کار است!/کاری نکنید قداره از رو ببندم و با توپ و تانک آدم بکشم!/ارسنجانی : این قتل با توطئه قبلی توسط مالکین فارس رخ داده است/اطلاعات جدید ارسنجانی از « توطئه مالکین»/برگزاری کنفرانس اوپک به تعویق افتاد/برای رسیدن به آزادی مردم ایران نباید فقیر باشند/ادامه کمک های آمریکا به ایران قابل پیش بینی است/همه کشورها اقتصاد خود را بر روی تولید گذاشته اند ولی در ایران از درهای باز صحبت می کنند!

خبرهای تازه از بحران در استان فارس ؛ جزئیات جدیدی از نحوه قتل مهندس عابدی فاش شد!

از طرف ناحیه ژاندارمری فارس ظرف دو روز گذشته ده اکیپ مجهز مرکب از مامورین ژاندارمری باوسائل لازم به تعقیب، سرکوبی و دستگیری قاتلین مهندس عابدی اعزام شده اند، سرپرستی و نظارت و رسیدگی به عملیات واحدهای مزبور را تیمسار سرتیپ اشکان فرمانده ناحیه ژاندارمری فارس و سرهنگ مسعودی فرمانده هنگ ژاندارمری شیر از عهده دار می باشند .

گفته می شود طبق گزارشات رسیده از طرف مامورین به مراکز فرماندهی به زودی مسببین اصلی این فاجعه دستگیر و از طریق دادگاه های نظامی محاکمه و  به اشد مجازات (اعدام) خواهند رسید.

 

احضار استاندار سابق فارس به تهران

غلامرضا فولادوند استاندار قبلی استان فارس که طبق دستور از مرکز احضار شده بود ساعت ۴ و 45 دقیقه بعد از ظهر دیروز با هواپیما از فرودگاه شیراز به سوی تهران حرکت کرد که خانواده او نیز همراه وی به تهران آمدند. فولادوند لحظه ای قبل از عزیمت از فرماندهان و روسای ادارات خداحافظی نمود و همچنین با استاندار جدید تیمسار سپهبد ورهرام تودیع نمود و در فرودگاه عده ای از دوستان از وی مشایعت کردند.

 

اعلام حکومت نظامی

این اعلامیه بعداز فاجعه قتل مهندس ملک عابدی در شهر انتشار یافت : به فرمان اعلیحضرت همایون شاهنشاهی از ساعت ۱۲ روز 23 آبان 1341 در شهر شیراز و حومه مقررات فرمانداری نظام اعلام و تیمسار سرتیپ اورمزد فرماندهی لشکر ۱۰ پیاده فارس ضمن عهده داری فرماندهی لشکر به سمت فرمانداری نظامی شیراز و حومه تعیین و بدین وسیله مراتب را به قاطبه اهالی استان فارس ابلاغ می نماید .

استاندار استان فارس و بنادر

سپهبد ورهرام

 

اعلامیه شماره ۱ فرمانداری نظامی شیراز

لحظه ای پس از اعلام حکومت نظامی شیراز وحومه اعلامیه شماره ۱ فرمانداری نظامی شیراز و حومه به شرح  زیر منتشر شد: دراین موقع که به فرمان مطاع ملوکانه از ساعت ۱۲ روز ۲۳ آبان 41 در شیراز و حومه فرمانداری نظامی اعلام و مقررات فرمانداری نظامی به موقع اجرا گذارده شده است، از کلیه اهالی شاه دوست و میهن پرست حوزه فرمانداری نظامی انتظار دارد مقررات مربوط به فرمانداری نظامی را مد نظر داشته و به موقع اجرا گذارند و با حفظ نظم کامل و همکاری با مامورین انتظامی امور مربوط به خود اشتغال ورزند و مسلم است کسانی که برخلاف مقررات مزبور رفتار نمایند شدیدا مورد تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.

ضمنا به منظور رفاه حال عموم و تسهیل در انجام وظیفه مامورین تا اعلام ثانوی عبور و مرور در شهر و حومه از ساعت ۲۳ تا ساعت 8 صبح ممنوع خواهد بود .

فرمانده لشگر ۱۰ فارس و فرماندار نظامی

سر تیپ عبدالعلی اورمزد

 

به شاه گفته اند در شیراز توطئه ای در کار است!

در جلسه ای که ساعت یازده صبح امروز با حضور مالکین ، معتمدین محل در سالن استانداری فارس تشکیل شد، تیمسار سپید ورهرام استاندار جدید فارس در پاسخ گفته های حاج محمد جواد اردوبادی رئیس اتاق بازرگانی شیراز که اظهارداشت بایستی به امنیت فارس توجه بیشتری بشود گفت: روز دوشنبه وقتی که در فرودگاه مهرآباد به حضور شاهنشاه شرفیاب شدم، اعلیحضرت همایونی فوق العاده ناراحت بودند زیرا به شرف عرض ملوکانه رسیده بود که در شیراز توطئه ای در کار است. استاندار ضمن اشاره به حادثه قتل مهندس ملک عابدی افزود : آیا سزاوار یک عده فارسی است که روی آنها اسم محرک بگذارند و در منطقه فارس که مهد آزادی بوده حکومت نظامی برقرار شود؟

 

کاری نکنید قداره از رو ببندم و با توپ و تانک آدم بکشم!

سپهبد ورهرام استاندار فارس در اجتماع مالکان و طبقات مختلف فارس اظهار داشت: من مخالفان امنیت را زنده نمی گذارم!

وی گفت : کاری نکنید که لباس نظامی بپوشم و قداره از رو ببندم و با توپ و تانک آدم بکشم، کفن پوشیدن و مقاومت در برابر قانون اصلاحات ارضی نفعی برای شما ندارد.

چه بخواهید و چه نخواهید و به زمین و آسمان بروید و خودتان را بکشید هیچ تغییری در قانون داده نخواهد شد.

مشکلات و تقاضاهای خود را با وزیر کشاورزی که فردا به شیراز می آید حل کنید.

 

ارسنجانی : این قتل با توطئه قبلی توسط مالکین فارس رخ داده است

دیروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی طى یک مصاحبه پیرامون حادثه کشته شدن مهندس ملک عابدی در فیروز آباد اطلاعاتی در اختیار جراید گذاشت .

دکتر ارسنجانی در این مصاحبه چنین گفت : کشتن این جوان رشید با توطئه قبلی عده ای از مالکین منطقه فارس بوده و همین دلیل است که من گفتم شرمنده نیز هستم شرم دارم ، برای این که این جنایت در فارس اتفاق افتاده فارس مهد عظمت و سلطنت های قدیمی ایران بوده است و دوران مجد و عظمت ایران از فارس شروع شده و فارس زادگاه ، مرکز و مدفن کورش کبیر بوده که آزاد کننده ملت ها محسوب می شده است .

ولی چون افتخار فارس همیشه باید محفوظ بماند این لکه ای که بر دامن فارس نشسته با خون قاتلین و مسببین این قتل فجیع پاک خواهد شد. من چون خودم اصالتا فارسی هستم شاید بیش از هر فارسی دیگری از این جنایت فجیع متاثر و متالم هستم و همان طور که دولت اعلام کردم امیدوارم به زدوی اشخاصی که محرک این قتل فجیع بودند و اشخاصی که در این جنایت وحشتناک دست داشتند به سزای اعمال خودشان برسند و دامن فارس و فارسی ها را از وجود کثیف خودشان باک کنند .

 

اطلاعات جدید ارسنجانی از « توطئه مالکین»

امروز ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت شب قبل از اقدام به قتل مهندس ملک عابدی مالکین فارس در شیراز جلساتی داشته و قراردادهایی گذارده بودند و تلگرافاتی نیز برای مخابره  به تهران تهیه کرده بودند و دو نفر از مالکین نیز مشغول اجرای این توطئه رذیلانه که منجر به شهادت مهندس عابدی گردید شدند .

خبرنگار سئوال کرد در باره نامه محمد ناصر قشقایی که به تاریخ ۱۹ آبان از سوئیس فرستاده شده و وی در آن در مورد اعمال و اقوال و رفتار برادران و بستگان خود و ایل وعشیره قشقایی از خود سلب مسئولیت کرده است و خود را فقط مسئول اعمال خویش دانسته نظر شما چیست؟

ارسنجانی پس از مدتی فکر گفت به نظر من این امر بار دیگر ثابت می کند که از مدت ها قبل مالکین فارس مشغول توطئه هایی بوده اند تا آن جا که خبر آن در سوئیس هم به محمد ناصر قشقایی می رسد و وی برای سلب مسئولیت و میرا کردن خود اقدام نموده واین نامه را فرستاده است.

 

برگزاری کنفرانس اوپک به تعویق افتاد

دولت عربستان سعودی اعلام کرد که کنفرانس آینده سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) از 19 تا 24 نوامبر در ریاض پایتخت این کشور تشکیل خواهد شد .

در این کنفرانس نمایندگان کشور های عضو سازمان (اوپک) ایران، عربستان سعودی، کویت ، لیبی، اندونزی ، قطر ، و ونزوئط شرکت خواهند کرد.

در قطعنامه شماره ۳۶ کنفرانس چهارم اوپک که در ژنو تشکیل گردید تصمیم گرفته شد که پنجمین کنفرانس اوپک در روز شنبه ۱۷ نوامبر در شهر ریاض تشکیل شود. با اطلاعی که اداره مطبوعات دولت عربستان سعودی در اختیار نمایندگان جراید گذارد تشکیل کنفرانس دو روز به تاخیر افتاد .

 

برای رسیدن به آزادی مردم ایران نباید فقیر باشند

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت :

به نظر من اسارت و درماندگی ریشه اساسی اش همان فقر است، و گمان می کنم این جمله معروف از ژنرال فرانکو است که بسیار هم درست گفته است «انسان فقط وقتی آزاد است که بنده فقر و فاقه نباشد» پس برای این که مردم ایران مردمی آزاد و مترقی باشند شرط اول از میان بردن فقر است و فقر از میان نمی رود مگروقتی سیستم کهنه و پوسیده ارباب ورعیتی از بین برود .

 

اگر فرض کنید اقلیتی بین کشاورزان هستند که وضع زندگانی آنها بهتر از این است چنان معدودند که به حسابشان نمی توان آورد. پر واضح است که با ایجاد تحول در زندگی زارع، عظیم ترین قشر انسانی در این مملکت وضع تازه ای پیدا می کنند و این است که بزرگ ترین رفورم حاصل می شود و اجتماع دگرگون می گردد .

به طوری که اخبار حکایت دارد شاید اتمام کار اصلاحات ارضی به آخرسال نکشد و زودتر از پایان سال آخرین مناطق مشمول، میان کشاورزان تقسیم شود. مطمئنا هیچ مانع وهیچ مقاومتی جلوی این کار را نخواهد گرفت.

 

ادامه کمک های آمریکا به ایران قابل پیش بینی است

جولیوس هولمز سفیر آمریکا در ایران شب گذشته پس از یک هفته اقامت در واشنگتن به تهران بازگشت و به خبرنگاران اظهار داشت که در واشنگتن با پرزیدنت کندی رئیس جمهور آمریکا و دین راسک وزیر خارجه این کشور نیز ملاقات کرده اما این ملاقات کاملا جنبه عادی داشته است زیرا سفیران سالی دو بار معمولا از این دید و بازدید ها دارند.

سفیر آمریکا سپس اظهار داشت که ادامه کمک های آمریکا به ایران قابل پیش بینی است و در سیاست آمریکا در این مورد هیچ تغییری حاصل نشده است .

 

همه کشورها اقتصاد خود را بر روی تولید گذاشته اند ولی در ایران از درهای باز صحبت می کنند!

امروز مهندس شاپور بهبهانی یکی از مدیران کارخانجات صنعتی جنرال ضمن اشاره به اظهاراتی که اخیرا درمورد دروازه های باز عنوان شده است اظهار داشت اصول اقتصاد هر کشوری هنگامی استوار و محکم خواهد بود که پایه آن بر روی تولید قرار داشته باشد، تمام کشور های دنیا اکنون برای بهبود وضع اقتصادی خود با تمام قوا در توسعه و افزایش تولید کوشش می کنند و آن وقت عجیب این است که در کشور ما هنوز کسانی پیدا می شوند که دم از دروازه باز می زنند و می گویند اگر تولید ما به جایی برسد که تمام احتیاجاتمان در داخل کشور تامین شود تکلیف 670 میلیون دلار ارز ما چه خواهد شد؟

الان علاوه بر بیکاری محسوس که همه مردم و بخصوص صاحبان صنایع با آن مواجه هستند یک بیکاری پنهانی وجود دارد و شما در خیابان های ما صدها نفر افراد سالم و جوان را می بینید که یک دسته بلیت در دست دارند و با سماجت برای فروش آن جلوی این و آن را می گیرند و باز تعداد ماشین پاهای توی خیابان های تهران از شمارش خارج شده است.

به این دلایل و هزاران دلیل دیگر باید صنعت این مملکت را بیش از هر چیز دیگر عزیز و محترم شمرد و در تقویت و توسعه آن کوشید اگر واردات افزایش پیدا کند و مملکت این کارخانجات خود را از دست بدهد جز این که پولدارها پولدارتر و فقرا فقیرتر شوند و منابع ثروت ودرآمد کشور خاکستر شود نتیجه دیگری ندارد.

 

چاپ خبر