• 5945 |
  • 1397/05/22 |
  • 08:22

23 مرداد 1341

در جلسه چهار ساعته دولت ؛ بودجه سال  1341 دیشب تصویب شد/عده زیادی معتقدند که کار ایران اصلاح پذیر نیست/انتخابات در ایران مثل خیمه شب بازی است/مسببین اصلی آزادند/طبق دستور نخست وزیر ؛ صدور گذرنامه انحصارا در صلاحیت شهربانی است

در جلسه چهار ساعته دولت ؛ بودجه سال  1341 دیشب تصویب شد

دیشب هیئت دولت طی یک جلسه چهار ساعته اصول بودجه سال 1341 کل کشور را تصویب کرد.

از ساعت چهار بعد از ظهر دیروز جلسه هیئت دولت به ریاست اسدالله علم نخست وزیر در کاخ نخست وزیری تشکیل شد .

در این جلسه که تا ساعت هشت بعد از ظهر ادامه داشت اصول بودجه سال 1341 مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید .

به طوری که کسب اطلاع شده است در جلسه دیشب هیئت دولت فقط اصول بودجه تصویب شده و تبصره های آن باقی است، به قرار اطلاع بودجه کل در حدود ۲۳۰ تا 250 میلیون تومان کسر دارد. رقم کل در آمد ظاهرا ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و رقم هزینه بالغ بر 4 میلیارد و 130 میلیون تومان برآورد شده است.

 

عده زیادی معتقدند که کار ایران اصلاح پذیر نیست

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله  شماره امروز خود نوشته  است : راجع به این مملکتی که ما داریم دو جور عقیده وجود دارد. اول عقیده که عمومی تر است و طرفداران بیشتر دارد این است که کار ایران اصلاح پذیر نیست. حاجت نیست طرفداران چنین عقیده ای از مغز و فکر خود مایه بگذارند تا دلیل بر صحت اعتقاد خود بتراشند، چون ظاهر اوضاع مملکت دلیل کافی به دست آنها می دهد . چه دلیلی قاطع تر از اینکه هیچ قدرتی نه چپ ، نه راست ، نه اعتدالی ، نه افراطی موفق نمی شود ساده ترین مسائل را در ایران حل کند و مشکلاتی را که بنی نوع بشر مدت هاست به آن غلبه کرده است از پیش پای ملت ایران بردارد؟

و من جزو دسته دوم هستم ، یعنی خلاف این عقیده را دارم و با آن دسته ای همراهم که اوضاع ایران را درست شدنی می دانند . منکر این نیستم که مسائل ساده در این مملکت شکل غامض به خود می گیرد و جزو مسائل جاودانی می شود که حل آن فقط از عهده دستی ساخته است که مگر از غیب برون آید و کاری بکند، اما می پرسیم چه کسی خواست از این مشکلات گره بگشاید که نتوانست؟

شما سال ها اسم سازمان بازرسی شاهنشاهی و سازمان بازرسی نخست وزیری در این مملکت شنیدید وشاید هزار مرتبه با خودتان گفته اید ما یک بازرسی کل کشور داریم که وابسته به دادگستری است و قدرتش ، صلاحیتش ، نفوذش ، اعتبارش از هر سازمان دیگری بیشتر است. اگر قرار به بازرسی است بازرسی کل کشور چه عیبی دارد که باید بیکار بنشیند و به جایش سازمان بازرسی شاهنشاهی و سازمان بازرسی نخست وزیری کار کنند؟ آدم مشاهده می کرد بودجه کسر فاحش دارد و دولت توی سر خود می زند که از هر جا ممکن است بزند تا دخل و خرج متوازن شود ، اما کسی نمی گوید برادر من ، بازرسی شاهنشاهی و بازرسی نخست وزیری را از بودجه حذف کن و اختیار بازرسی را دربست به بازرسی کل کشور بسپار تا هم کار و قدرت در یک جا تمر کز پیدا کند ، هم خرجت کم شود. من و شما هر دو می گفتیم محال است کسی پیدا شود پیشنهاد کند که بازرسی شاهنشاهی و بازرسی نخست وزیری منحل شود و هزینه آن به رقم صرفه جویی اضافه کنند ، حالا می بینیم آن کار را کردند و شد. پس کار شدنی است ، مردی می خواهد و سنگی. خدا بیامرزد پدر عبید را که می گوید : مخنثی ماری خفته دید ، گفت دریغ از مردی و سنگی!

من همان ابتدای زمامداری آقای دکتر امینی خود شنیدم که ایشان گله می کرد از شورای عالی اقتصاد و می گفت این شورا صیغه مبالغه است، اما دکتر امینی تا آخر عمر حکومتش به تر کیب شورای عالی اقتصاد دست نزد و با این که از هر راهی برای حذف مخارج وارد می شد از راه انحلال شورای عالی اقتصاد داخل نشد، خدا می داند خودش نخواست یا نتوانست .

دکتر میلسپو که طبق قانون ۲۱ آبان ۱۳۲۱ مجددا برای اصلاح امور مالیه کشور استخدام نموده بودند بیانیه ای در مهرماه ۱۳۲۳ منتشر نموده که واقعا خواندنی است. پته رجال اقتصادی را به آب داده است و ذیلا فهرست وار بعضی از قسمت های آن را شرح می دهد از این قرار :

«در شهریور ماه ۱۳۲۰ ایران غفلتا دچار وضع از هم گسیختگی سازمان و اختلال و ناامنی گردیده و حیات سیاسی و اقتصادی کشور وادارات دچار هراس و وحشت بی خود شده و فلج گردید. خرابی روحیه و رکودی که در موقع ورود میسیون آمریکایی در ادارات وجود داشت مسئله ای را پیش آورد که تقریبا باعث نومیدی بود و می توان گفت وضع عمومی خود خواهی و فشار و استفاده و دزدی که در ایران وجود داشت ، هرگز در این کشور یا کشور دیگری نظیر نداشته است در موقع ورود ما قیمت ها به سرعت رو به افزایش می رفت و در بین سالهای 1315 و ۱۳۲۱ قیمت ها متجاوز از دو مقابل شده بوده در سال ۱۳۲۱ مجددا قیمت ها دو برابر گردید و در پایان سال ۱۳۲۱ قیمت ها بیش از هفت مقابل قیمت های سال 1315 بود. این تورم رکود اداری و همچنین خرابی روحیه و ناامنی را که قبلا ذکر آن رفت افزایش داد و ایجاد احتکار وسفته بازی نمود و خرابکاری و نادرستی را بیشتر تشویق نمود.»

از ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۷ با تصویب یک دوازدهم مخارج مملکتی را پرداخت نموده اند. تا سال ۱۳۲۸ که به تصدی گلشائیان بودجه کشور با کسر ۳۳۳ میلیون تومان تنظیم گردیده است یعنی در ظرف مدت چهار سال پس از عزیمت میسیون آمریکایی تا ۱۳۲۸ درآمد کشور چهار برابر و مخارج به میزان صدی، 330 اضافه شده است.

یکی از نمایندگان در مجلس شورای ملی علنا چنین اظهار داشت: در سالهای بعد از شهریور ۱۳۲۰ قوه و قدرتی ظهور و بروز کرده که تمام اولیای امور از مجلس و دولت و مطبوعات در مقابل آن بی چون و چرا تسلیم می باشند و آن قوه مستخدمین دولت است که هر روز با تصویب قانون خاصی مزایایی جهت یک دسته تعیین و پس از چندی نوبت دسته دیگر می رسد و خلاصه آنچه از خارج و داخل عاید می شود به مصرف این طبقه می رسد.

 

انتخابات در ایران مثل خیمه شب بازی است

ساعت ده و پنج دقیقه صبح امروز پنجمین جلسه دادرسی متهمین پرونده انتخاباتی تابستانی به ریاست نبی پور و دادیاری سلامت شروع شد.

ابتدا رسمیت جلسه اعلام شد و بعد آقای صمد چوبک به وکالت از «احمد على دنپیلی» کارمند وزارت کشور شروع به دفاع کرد .

چوبک پس از ذکر مقدمه ای در کلیات گفت :

زمانی که اعلیحضرت فرمودند من به مردم نوید می دهم که انتخابات آزاد باشد، روز بعد من در یکی از روزنامه ها نوشتم اعلیحضرتا: نمی گذارند انتخابات صحیح انجام شود ، به من گفتند این حرف را نزن ولی من حرف خودم را زدم چون می دانستم که انتخابات درست انجام نخواهد شد زیرا استاندار و فرماندار وکیل انتخاب می کنند.

 

مسببین اصلی آزادند

در این وقت دکتر مولوی به وکالت از طرف «علی نخست» کارمند عالی رتبه وزارت فرهنگ شروع به دفاع کرد.

من در باره کیفیت انتخابات تهران زیاد بحث نمی کنم زیرا من این عده را متهم نمی دانم باید گشت و متهم واقعی را پیدا کرد تا ببینیم کجاست.

در این وقت عبدالله کرمی یکی از متهمین این پرونده که خود نیز علیه انتخابات اعلام جرم کرده است پشت تریبون آمد و گفت : از ابتدا در مملکت ما انتخابات معنی نداشته، بلکه انتصاب بوده است. من روزی که دیدم آقای طباطبائی قمی که به قول خودشان وکیل بوده اند زیرا مردم هیچ کدام از آنها را وکیل خود نمی دانند اعلام جرم کرده اند تعجب کردم. نمی دانم چطور در دوره های قبل که انتخاب شده بودند نگفتند انتخابات قلابی بوده است؟

مدت یک سال و اندی است که مرکز ضد قانون تعطیل شده و بودجه مجلس هم صرفه جویی شده و عده ای وکیل بی موکل از من ناراضی هستند. من از آنها معذرت می خواهم که نرخ انتخابات و انتخاب شدن را پائین آورده ام. در انتخابات رای را می خریدند و تعرفه را می خریدند. رای امثال مرا صد تومان و هزار تومان می خریدند. من می توانستم این تعرفه ها را به یک وکیل بفروشم ولی شخصیت و حیثیت خود را حفظ کرده ام و افتخار هم می کنم که در راه دفاع از حیثیت اجتماع مجرم شناخته شده ام.

 

طبق دستور نخست وزیر ؛ صدور گذرنامه انحصارا در صلاحیت شهربانی است

امروز از طرف اسدالله علم نخست وزیر این شرح به عنوان وزارت کشور نوشته شده است؛

صدور گذرنامه مسافرت به خارج از کشور در صلاحیت اداره شهربانی کل کشور است و باید شهربانی راسا با رعایت تشریفات قانونی نسبت به هر تقاضا تصمیم مناسب و مقتضی اتخاذ نماید. به ما مورین نخست وزیری و سایر اعضاء کمیسیون گذرنامه دستور داده شد کلیه سوابق را تسلیم اداره گذرنامه نموده و من بعد دخالتی در امر صدور گذرنامه نداشته باشند. وزارت کشور در ظرف یک هفته آئین نامه صدور گذرنامه را که در آن دو اصل سرعت و سهولت رعایت شده باشد تنظیم نموده و برای تصویب به هیئت دولت تسلیم نمایند.

چاپ خبر