• 5712 |
  • 1397/03/12 |
  • 11:44

۱۴ خرداد ۱۳۴۱

نخست وزیر از گمرک به شدت انتقاد کرد/بیخ گوش نخست وزیر در گمرک مهرآباد سوء استفاده شده / نباید ارفاق کنیم!/بودجه بی بند و بار ایجاد تورم می کند/ابتهاج حاضر به سپردن قرار کفیل و آزادی از زندان نشد/فروش کارخانه های دولتی به اقتصاد کشور لطمه می زند!/عاملین فساد خود را مصلح معرفی می کنند/اقلیتی از کارهای اصلاحی دولت ناخشنود است/سعی کرده ام کمتر دروغ بگویم / دروغ عامل بزرگ فساد مملکت ما است/تاسیس کارخانجات در ایران طی سال های گذشته از نظر رشد صنعتی ناچیز و کم ارزش است/پیچ و مهره ای که از خارج وارد می کنند روی آن برچسب ساخت ایران می زنند/همیشه عادت داریم به دست کشورهای بزرگ صنعتی نگاه کنیم!/مالیات مزروعی نقدی دریافت می شود

نخست وزیر از گمرک به شدت انتقاد کرد

ساعت ده بامداد امروز دکتر امینی نخست وزیر در کاخ سفید سعد آباد به حضور شاهنشاه شرفیاب شد. این شرفیابی یک ساعت به طول انجامید و سپس نخست وزیر به وزارت بازرگانی رفت و در اجتماع کارکنان این وزارتخانه بیاناتی ایراد کرد.

نخست وزیر در این جلسه گفت:

در مورد گمرک متاسفانه باید بگویم از موقعی که من تصدی وزارت دارایی را داشتم این دستگاه به قهقرا رفته است. امیدواری داشتم که این دستگاه تصفیه بیشتری بشود، ولی گزارش هایی به من رسیده است که اسباب تاثر بنده و آقایان می شود. در دولت های گذشته برای مامورین گمرک در بعضی نقاط دورافتاده خانه هایی ساخته شد و تسهیلاتی فراهم گردید که امید و انتظار خدمت به مردم را از طرف کارمندان آن بیشتر می کرد و لازم بود در آمد دولت هم اضافه شود ولی این کار ها نشد.

بعضی ها خیال می کنند ما دنبال کار گمرک نیستیم و فکر کردند که ما از ترس اینکه مبادا در آمد گمرک کم شود از تعقیب آنها دست بر خواهیم داشت. ولی این طور نیست زیرا بعضی ها با یک وقاحت و جرئت دست به کارهائی در این دستگاه زده اند که تعجب آور است، صحبت یک تومان دو تومان هم نیست صحبت از میلیونها تومان است.

 

بیخ گوش نخست وزیر در گمرک مهرآباد سوء استفاده شده / نباید ارفاق کنیم!

اعلام جرم ها و نامه هایی با امضا و بی امضا رسیده است که حکایت از سوءاستفاده هایی در گمرک می کند و باید حتی روی نامه های بی امضا وغیر مهم هم تحقیق شود تا کارمند خوب از بد شناخته شود. دستگاه های اداری باید در کشف جرائم و فساد با دادگستری همکاری کنند و رفاقت را در این موارد کنار بگذارند. خدای نکرده سوء استفاده یک ماموری که در فلان بندر دور افتاده جنوب کار می کند باز یک حرفی، ولی بیخ گوش بنده از گمرک مهر آباد سوء استفاده و قاچاق کردن اسباب خجالت بنده و همه است. ما نباید ارفاق بکنیم در حالی که می دانیم عده ای سوءاستفاده و تبانی کرده اند. حالا اگر کسی فقط اشتباه کرده مثلا عمارتی را که صلاح نبوده ساخته شود ساخته این قابل ارفاق است ولی نمی شود با سوءاستفاده و با سوءنیت هم همین معامله را کرد.

 

بودجه بی بند و بار ایجاد تورم می کند

 نخست وزیر سپس افزود : ما اگر یک بودجه بی بند و بار داشته باشیم ایجاد تورم می کند اگر بعضی ها مدعی می شوند که دوره دولت آنها کار و در آمد زیاد بوده باید عرض کنم که ما حالا گرفتاری همان در آمد های بی مورد و غلط را داریم و قرض کار آنها را می دهیم و کارهای بی مطالعه آنها است که ما را گرفتار کرده است البته ما هم نباید کاری بکنیم که بعد ها دیگران گرفتار شوند.

روی میز من یک پرونده از یک وزیر سابق است که طبق نظر باز پرس در بسیاری از موارد مرتکب جرم شده است وحتى اگر دقت کنیم می بینیم یک مقدار از کار های او روی مصالح مملکت بوده است ولی از هر کاری نمی شود چشم پوشی نمود.

 

ابتهاج حاضر به سپردن قرار کفیل و آزادی از زندان نشد

ابتهاج مدیر عامل اسبق سازمان برنامه به قرار صادره از طرف باز پرس دیوان کیفر اعتراض کرده است.

دیروز روزنامه ها خبر دادند که نصیری بازپرس پرونده ابتهاج قرار بازداشت وی را تبدیل به قرار کفالت به مبلغ یک میلیاردر ۷۳ میلیون تومان کرده است.

از دیروز پس از صدور قرار جدید جمعی از دوستان ابتهاج درصدد برآمدند که قرار فوق را تامین نمایند و در این زمینه نیز با ابتهاج مذاکره کرده اند ولی ابتهاج از قبول این پیشنهاد خودداری کرده و اظهارداشته است که حاضر نیست با سپردن قرار از زندان آزاد شود.

 

فروش کارخانه های دولتی به اقتصاد کشور لطمه می زند!

امروز یکی از شخصیت های اقتصادی کشور در مورد فروش کارخانجات دولتی به دعوت عام «روزنامه اطلاعات» پاسخ داد. وی که یکی از مهندسین ساختمانی دولت است، معتقد است چنان چه کارخانجات دولتی به فروش برسد، موقعیت اقتصادی کشور لطمه خواهد دید چون در حال حاضر اکثر سرمایه داران ما طرز اداره و روش تولید را به خوبی نمی دانند.

بدین جهت به هیچ وجه نباید کارخانجات دولتی را از دست داد و دولت باید تا زمانی که موسسات خصوصی، واجد شرایط لازم نشده اند از فروش موسسات بزرگ صنعتی دولت نظیر کارخانجات خودداری نماید.

دولت در حال حاضر به وسیله کارخانجات خود تا حدودی بر قیمت ها نظارت می کند ولی با واگذاری این کارخانجات نظارت فعلی نیز از بین خواهد رفت و تولید کنندگان خصوصی تا آن جایی که بتوانند بر مردم و مصرف کنندگان اجحاف خواهند نمود.

 

عاملین فساد خود را مصلح معرفی می کنند

عصر دیروز جشن فارغ التحصیلی سومین دوره آموزشگاه خدمات اجتماعی در محل انجمن برگزار شد، در این جشن نخست وزیر طی نطقی پیرامون مسائل مختلف اجتماعی سخن گفت.

ما مبارزه با فساد را فقط به معنی اخص آن که عبارت از محاکمه اشخاصی است که به خزانه مملکت و حقوق مردم تجاوز کرده اند نمی دانیم ، بلکه به عقیده من باید ریشه های فساد را در قسمت های مختلف اجتماع جستجو کنیم و آن ها را از بین ببریم.

 

اقلیتی از کارهای اصلاحی دولت ناخشنود است

نخست وزیر سپس سخن را به امور سیاسی کشانید و گفت: الان یک اقلیتی از کارهای اصلاحی دولت ناخشنود است.

اما در مورد مسائل اجتماعی باید انصاف داشت و دید کار خوب و بد چیست و کار خوب را تایید کرد، قدردانی در یک اجتماع موجب می شود که اشخاصی که خوب کار می کنند تقویت و تایید و ترغیب شوندو دیگران هم به آنها در کار خوب تاسی جویند اما اگر بی انصاف بودیم و کار خوب را تایید و ترغیب نکردیم موجب دلسردی نیکوکاران می شویم.

 

سعی کرده ام کمتر دروغ بگویم / دروغ عامل بزرگ فساد مملکت ما است

سپس نخست وزیر درباره بودجه صحبت کرد و افزود: در سابق بودجه هایی با صد میلیون و 200 میلیون اضافه به مجلس می بردند و بعد معلوم می شد که این بودجه دروغ بوده است اما من سعی کرده ام که کمتر دروغ بگویم و مخصوصا حالا که از سفر حج برگشته ام برای اینکه زیارتم قبول باشد سعی می کنم حتی المقدوردروغ نگویم البته اگر هم گاهی لازم باشد دروغ مصلحت آمیز مانعی ندارد. دروغ عامل بزرگ فساد مملکت ما است و باید این فساد را از بین برد همان کسانی که یک موقع خودشان عامل فساد و بدبختی این کشور بودند حالا می آیند با کمال بی شرمی خود را مصلح معرفی می کنند و برنامه اصلاحی ارائه می دهند.

 

تاسیس کارخانجات در ایران طی سال های گذشته از نظر رشد صنعتی ناچیز و کم ارزش است

«دکتر یگانه حائری » در سومین شماره سلسله یادداشت های خود درباره ضرورت احداث ذوب آهن در ایران نوشته است : اگر چه در سال های اخیر، کارخانجات زیادی در ایران تاسیس شد و قدم های قابل ملاحظه ای در رشته های مختلف صنعتی و به ویژه در صنایع فلزی برداشتند و بسیاری از وسایل و ماشین آلات کوچک که سابقا از خارج وارد می گردید امروز در خود کشور ساخته و پرداخته می شود و با قیمت های کمتری در دسترس مردم قرار می دهند، ولی این پیشرفت و ترقی از نقطه نظر رشد صنعتی کشور ناچیز و کم ارزش است و چندان مایه مباهات و افتخار نیست. زیرا تماما بر پایه های سست و متزلزلی قرار گرفته است. صنایع کشور ما امروز به مثابه عمارت چند طبقه ای است که فقط طبقه های آخر آن را ساخته و آماده جهت استفاده و بهره برداری نموده اند و هیچ توجهی به طبقات زیر زمینی و اساسی آن نشده است و برای همین است که کوچکترین تغییری که در تعرفه گمرکی و سود بازرگانی از طرف دولت داده می شود، تمام ارباب صنایع به صدا در می آیند و می گویند که ما محو می شویم و از بین خواهیم رفت.

 

پیچ و مهره ای که از خارج وارد می کنند روی آن برچسب ساخت ایران می زنند

چرا این طور است برای اینکه کارخانجات جدیدالتاسیس ما تماما به اصطلاح فنی پیچ و مهره سفت می کنند و پیچ و مهره ای را که از خارج وارد می کنند روی آن بر چسب ساخت ایران می زنند. حال اگر یک روز پیچ و مهره وارد نشود و یا گران شود و یا کشور صادر کننده اصلا اجازه صدور آن جنس را ندهد آن صنعت در ایران از بین می رود.

 

همیشه عادت داریم به دست کشورهای بزرگ صنعتی نگاه کنیم!

ما عادت داریم که همیشه به دست کشور های بزرگ صنعتی جهان نگاه کنیم و کمتر توجهی به کشور های کوچک و حتی همسایگان خود می کنیم.

 

مالیات مزروعی نقدی دریافت می شود

امروز از طرف وزارت دارائی ضمن بخشنامه ای به کلیه پیشکاری ها و ادارات دارایی اجازه داده شد که مالیات جنسی غلات سال جاری تسعیر و به صورت نقدی دریافت گردد و از مالکین خواسته شود با توجه به ارفاقی که نسبت به آنها شده مالیات مزروعی سال جاری خود را در راس موعد مقرر پرداخت کنند.

چاپ خبر