• 5667 |
  • 1397/02/30 |
  • 12:22

31 اردیبهشت 1341

محاکمه سپهبد کیا آغاز شد / کیا : این پرونده را صد در صد ساخته اند!/دوره ابتدایی 8 سال و متوسطه 4 سال می شود/بهترین نوع روغن موتور در ایران تهیه شد/مدارس ملایر تعطیل شد/ملت و دولت با هم مثل دو حریف معامله می کنند!/دولت از بی پولی می نالد ولی برای بستن برخی کارمندان ترفیعات تازه تصویب می کنند!/معاون شهردار تهران : قرض دست و پای ما را بسته است/ما تحرک داریم!/موافقتنامه بازرگانی ایران و پاکستان/850 دِه تا دی ماه در مراغه تقسیم می شود

محاکمه سپهبد کیا آغاز شد / کیا : این پرونده را صد در صد ساخته اند!

محاکمه سپهبد کیا امروز در سالن بزرگ دادگستری آغاز شد. به موجب کیفرخواست دادستان دیوان کیفر سپهبد کیا متهم به تجاوز و تعدی به اراضی قریه حسین آباد و تصرف غیرقانونی در ماشین آلات وزارت راه است.

در این پرونده یک مدیر کل، دو رئیس اداره و سه کارمند وزارت راه و ثبت کل متهم می باشند.

سپهبد کیا درحالی که لباس شخصی پوشیده بود به خبرنگار روزنامه اطلاعات قبل از شروع محاکمه گفت: امروز روز اول است که من نفس راحت می کشم زیرا امروز از یک زندان در بسته به یک محیط باز آمده ام. من همیشه فکر می کردم چقدر خوب است در کشور ما تمام اتهاماتی که به اشخاص مهم بسته می شود مورد رسیدگی قرار گیرد نه آن که فقط دنبال آفتابه دزدها بروند تا مردم بدانند یک دادگستری آن هم دادگستری مستقل وجود دارد.

سپهبد کیا درباره اتهامات خود گفت: تمام این مطالب مطرح می شود و امیدوارم آزادانه در معرض افکار مردم قرار گیرد تا هر کس بتواندلااقل پیش خودش قضاوت صحیحی داشته باشد چون من میل دارم مردم مرا بشناسند و بدانند چه کاره هستم. على التحقیق من معتقدم که این پرونده را صددرصد ساخته اند چون گناه اصلی من برای خودم مجهول است. البته نکات دیگری در دادگاه تشریح خواهد شد که نظر مرا تایید می کند.

 

دوره ابتدایی 8 سال و متوسطه 4 سال می شود

به موجب طرح برنامه جدید تعلیماتی وزارت فرهنگ دوره ابتدایی 8 سال و متوسطه 4 سال می شود.

با اجرای طرح جدید که قسمتی از آن در شورای عالی فرهنگ تصویب شد دانش آموزانی که نمی توانند به تحصیلات عالی بپردازند به تحصیلات حرفه ای خواهند پرداخت.

 

بهترین نوع روغن موتور در ایران تهیه شد

بر اثر کوشش کارشناسان ایرانی بهترین نوع روغن موتور در ایران تهیه شد. تهیه این روغن موتور در ایران که دارای گواهینامه مرغوبیت از شرکت های بزرگ جهانی است قدمی در راه توسعه صنایع کشور و صرفه جویی ارزی است.

 

مدارس ملایر تعطیل شد

از ساعت سه بعد از ظهر دیروز مدارس ملایر به علت شیوع بیماری اوریون بین دانش آموزان تعطیل شد.

 

ملت و دولت با هم مثل دو حریف معامله می کنند!

«روزنامه اطلاعات » در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : شما تصور می کنید مسئله اساسی در ایران چیست؟ آب،نان ،خواربار، فرهنگ و بهداشت است یا چیزی از این قبیل؟ ممکن است هر کدام این ها در جای خودش مسئله ای باشد ولی مسئله اصلی چیز دیگری است ، به اصطلاح فرنگی « پروبلم » ما این است که ملت و دولت باهم مثل دو حریف معامله می کنند نه دو رفیق.

مملکت یک واحدی است که ملت و دولت هردو در قبال آن به یک نسبت مسئولیت دارند و وقتی در کار مملکت گشایش بود هم دولت می تواند ریخت و پاش کند و هم ملت، اما اگر مملکت با بحران دست به گریبان بود و پول نداشت و بودجه اش نامتوازن بود هم ملت وظیفه دارد دست و پایش را جمع کند و هم دولت و ملت باید قناعت پیش بگیرد و به اهواء خود دهانه بزند و مدتی از قید تجمل و لوکس بگذرد، دولت هم موظف است سر کیسه را سفت کند و اسراف و تبذیر نکند و به صرفه جویی بپردازد.

 

دولت از بی پولی می نالد ولی برای بستن برخی کارمندان ترفیعات تازه تصویب می کنند!

اما کار ما عجیب است ، ما می بینیم دولتی از بی پولی مینالد و کسر بودجه سر به هیهات میزند و در همان حال دولت برای آنکه یکدسته از کارمندان را راضی کند یا این که جلوی دهان آن ها را ببندد ترفیعات تازه و اضافه حقوق و مزایایی برای ایشان تصویب می کند، منتهی چون پولی ندارد که تعهدش را بپردازد به اصل نسیه کاری توسل می جوید. به کارمند می گوید تو حکم ترفیعت را بگیر، هر وقت پولدار شدیم پولش را هم می دهیم و به این ترتیب موقتا دل کارمند به دست می آید اما تا کی ؟ تاوقتی مرکب حکم خشک نشده، همین که مرکب حکم خشکید کارمند طلبکار دولت می شود و راه می افتند که ای امان ، حکم داده اند پولش را نمی دهند.

شما که نمی خواهید پول بدهید چرا حکم می دهید ، چرا طلبکار برای خودتان می تراشید ، چرا مردم را مدعی دولت می کنید.

عیب کار این است که من می گویم بگذار خر من از پل بگذرد برای بقیه هرچه می خواهد بشود. تو همین را می گویی، دیگران نیز همین را می گویند و بدبختانه چون طرز فکر این است پای خر همگی در گل است.

 

معاون شهردار تهران : قرض دست و پای ما را بسته است

احمد نفیسی معاون شهرداری در جلسه اخیر شورای نویسندگان اطلاعات به انتقاداتی که چهار نفر از ناطقین اظهار نموده بودند پاسخ داد.

وی اظهار داشت: می گویند ما بیشتر از قرض شهرداری سخن می گوئیم و از مطالب دیگر بحثی نمی کنیم. قرض دست و پای ما را بسته است و اگر ما می توانستیم قرض را بپردازیم فرصت آن باقی بود که به سایر کارها برسیم.

من عقیده دارم که اصول و مقررات کشورهای خارج در ایران صد درصد قابل عمل نیست، کدام تئوری را دیده اید که در این مملکت صددرصد اجرا بشود و کدام گرهی با این وضع از مشکلات کار ما گشوده شده است؟

 

ما تحرک داریم!

من نمی دانم منظور آقایان از تحرک چیست؟ ما تحرک جسمی و فکری داریم، همه روزه از اول ساعت اداری تا غروب همان روز در شهرداری هستیم. این شهرداری آن سازمانی نیست که با وضع اسفناک به دست ما سپرده بودند خیلی رو به راه شده و همین تحرک ما موجب این تغییر وضع گردیده است. ما مدعی اعجاز نیستیم ولی شهرداری شما هم دیگر آن سازمان ورشکسته چند ماه پیش نمی باشد، مقدار قابل توجهی از قروض پرداخت شده و برنامه های متعددی هم اجرا کرده ایم ولی نه ما از این نتایج کار راضی هستیم و نه شما علت آن هم واضح است، زیرا دست ما از هر طرف بسته و به تدریج قادر هستیم که پیش برویم.

 

موافقتنامه بازرگانی ایران و پاکستان

بعد از ظهر دیروز موافقتنامه بازرگانی ایران و پاکستان امضا شد، نصف واردات کنفی ایران از پاکستان در مقابل صدور کالاهای ایرانی خواهد بود.

از جمله صادرات روغن نباتی و منسوجات پشمی و مصنوعات فلزی است.

توسعه مبادلات از راه زمینی مورد نظر واقع شده و در موافقت نامه در مورد آن پیش بینی های لازم شده است.

 

850 دِه تا دی ماه در مراغه تقسیم می شود

امروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در حالی که شعار « زمین را کسی مالک است که کارَد که آباد گرداند آن که نمی کارد و آباد نمی دارد باید فروشد و گرنه از دستش گرفته شود » بالای سرش نصب شده بود با هیئت بیست نفری خبرنگاران فرانسوی که اخیرا به تهران آمده بودند مصاحبه کرد.

پس از این ملاقات وزیر کشاورزی در مصاحبه ای دیگر گفت : شاهنشاه روز سوم خرداد برای توزیع اسناد املاک اسفرورین به این منطقه تشریف فرما خواهند شد، ولی توزیع اسناد مالکیت مراغه به موقعی که شاهنشاه به آذربایجان عزیمت فرمایند موکول می شود و در عین حال تا تشریف فرمایی شاهنشاه زارع صاحب نسق خود خواهد شد و تا آخر خرداد 850 دِه در مراغه تقسیم خواهد گردید.

چاپ خبر