• 5578 |
  • 1397/02/03 |
  • 10:43

4 اردیبهشت 1341

مردم توقع نداشته باشند آب ارزان بنوشند!/راهکار مهندس بازرگان در باره معابر ماشین روی زیر زمینی!/باید به جای خراب کردن تهران جلوی مهاجرت را گرفت!/75 درصد مردم دچار مشکل مسکن هستند /مسئولین اهمال در حفظ شهر از خطر سیل باید تعقیب شوند /مسبب این همه بدبختی کیست؟!

مردم توقع نداشته باشند آب ارزان بنوشند!

از ساعت چهار بعد از ظهر روز یکشنبه دوم اردیبهشت دنباله دومین جلسه سمینار مسائل اجتماعی شهر تهران در تالار اجتماعات ساختمان شماره دو دانشکده ادبیات به ریاست مهندس مهدی بازرگان استاد دانشگاه تشکیل گردید.

در این سمینار مهندس روحانی مدیرکل سازمان آب تهران گفت  : « در تهران سرمایه ای معادل 5600 میلیون ریال برای آب 5/1 تا 2 میلیون نفر خرج شده که ثلث درآمد ملی را که 8 هزار میلیون تومان در سال است و درآمد هر خانوار چهارنفری تقریبا 160 هزار ریال در سال می شود، علیرغم بی رغبتی و عدم تمایلی که در پرداخت هزینه موسسات عمومی خود نشان می دهند توقع نداشته باشند آب ارزان بنوشند و کسری خرج آن از بودجه مملکت یعنی پولی که متعلق به همه ملت ایران است تامین شود.

 

راهکار مهندس بازرگان در باره معابر ماشین روی زیر زمینی!

پس از صحبت های مهندس روحانی مدیرکل سازمان آب تهران ، مهندس مهدی بازرگان رئیس جلسه در مورد راه حل آخر یا ایجاد معابر ماشین روی زیر زمینی سخنرانی کرد و طرح جالبی ارائه داد، وی گفت : این راه حل جنبه ابتکاری بدیعی برای شهر تهران خواهد داشت. به نظر می آید که از سایر راه حل های عبور و مرور کامل تر باشد ضمنا بسیار ارزان درمی آید و مهم تر این که مسئله پارکینگ را هم حل خواهد کرد، این راه حل به طور خلاصه نظیر جاده های بزرگ مخصوص خارج شهری بعضی ممالک اروپا و آمریکا است که « اتوستراد» خوانده می شود، با این تفاوت که اولا زیر زمینی است و ثانیا در داخل شهر احداث می شود.

امتیاز و هدف اتوسترادهای خارج شهر اروپا و آمریکا در این است که اختصاص به اتومبیل داشته و ورود و عبور پیاده و وسائل کند رو در آن ممنوع می باشد. به علاوه هیچ گونه تلاقی و تصادفی با معابر و خطوط دیگر نداشته و ماشینی که در آن وارد می شود بدون توقف و بدون برخورد به چهار راه و سه راه و دور زدن و عوارض دیگر یک سره تا نقطه خروجی با حداکثر سرعت مجاز سیر نمایند.

 

باید به جای خراب کردن تهران جلوی مهاجرت را گرفت!

در ادامه مخبر جلسه اظهار داشت : شرکت ملی نفت ایران در نظر گرفته در شهر تهران گاز به وسیله لوله تقسیم کند، عده ای که مخالف هستند می گویند پخش گاز باعث توسعه شهر تهران می شود در صورتی که این درست نیست برای این که تهران توسعه پیدا نکند باید از مهاجرت به تهران جلوگیری کرد نه آن که تهران را خراب کرد تا کسی به آن روی نیاورد.

سپس اسکندرانی مدیر کل برق تهران در مورد آوردن گاز به تهران و لوله کشی آن گفت : با در نظر گرفتن فقر مردم تهران مسئله آوردن گاز منتفی است!

 

75 درصد مردم دچار مشکل مسکن هستند

در سمینار مسائل اجتماعی تهران همچنین اعلام شد 75 درصد مردم دچار مشکل مسکن هستند، در ایران قریب یک میلیون و نیم خانه گلی وجود دارد و 75 درصد منازل ایران در معرض خطر برف و باران است.

خانوارهای تهران 3/12 درصد عواید سالیانه خود را صرف کرایه مسکن می کنند و 80 درصد جمعیت تهران در خانه های یک یا دو اتاقه زندگی می کنند.

 

مسئولین اهمال در حفظ شهر از خطر سیل باید تعقیب شوند

دیشب در شورایعالی انجمن های محلی تهران درخواست شد : « مسئولین اهمال در حفظ شهر از خطر سیل باید تعقیب شوند.»

شورای عالی انجمن های محلی از اهالی تهران درخواست کرد یک روز درآمد خود را برای کمک به سیل زدگان بپردازند.

شهردار تهران نیز اعلام کرد به دستور نخست وزیر کسانی که مسیل های اطراف تهران را تصرف کرده اند تحت تعقیب قرار می گیرند.

رئیس انجمن شرق شهباز نیز گفت : پول مردم را صرف ساختمان های مجلل بیهوده کرده اند، با این پول ها کافی بود که سرتاسر اطراف تهران را سد بسازند.

در دهات سیل زده اراک نیز دچار وضع بحرانی بوده و آب آشامیدنی یافت نمی شود، در بندر عباس سیل کامیونی را با بار هندوانه برد و در بم تگرگی به درشتی فندق بارید.

 

مسبب این همه بدبختی کیست؟!

« روزنامه اطلاعات » در ستون گفت و گوی تلفنی مردم شماره امروز خود به نقل از یک شهروند نوشت : این عکس های گویایی که در صفحه اول روزنامه چاپ شده است صحنه های رقت آوری است از زندگی مردم این شهر، شهری بدون حساب و بی قواره، شهری که مسئولین شهرداری آن در گذشته پیش بینی این وضع تاسف آور و دردناک را نکرده اند و امروز باران رحمت برای مردم بلایی شده است.

مگر نه این که در گذشته عوارضی که مردم به شهرداری می دادند برای ایجاد فاضلاب و راه آب زیر زمینی و سایر احتیاجات یک شهر پرجمعیت حیف و میل شده، شیر و خورشید جز کمک های اولیه و احیانا تاسیس و ساختمان چند خانه برای چند نفر از این آوارگان چه می تواند بکند، در این شهر بدبختی یکی دو تا نیست که بشود چاره کرد بدبختی این مردم زیر سر آن هایی است که بیت المال ملت را به قول نخست وزیر چپاول کرده اند و رفته اند.

خانم فلان مدیرکل شهرداری از کجا می آورد که 2 هزار تومان خرج لباس سفارشی دوخته شده در پاریس می دهد، مگر در تمام دنیا باران در شهرهای بزرگ نمی بارد چرا این بدبختی و بیچارگی فقط دامن گیر پایتخت ایران می شود؟!

چاپ خبر