• 5574 |
  • 1397/02/01 |
  • 15:37

2 اردیبهشت 1341

دیشب پایتخت شب وحشتناکی را گذراند /شاه : کشورهای آزاد بیشتر به هم نزدیک شوند تا در برابر خطرات احتمالی مقاومت کنند!/زنان آمریکایی بسیار خوب و سر به راه هستند!/سلطنت آن گونه که برای شاه دردسر داشته برای من این گونه نبوده است!/ملاقات کفیل وزارت خارجه با نخست وزیر درباره کمک های شوروی با ایران

دیشب پایتخت شب وحشتناکی را گذراند

دیشب پایتخت شب وحشتناکی را گذراند، سیل و تگرک دیشب ویرانه های جنوب شهر را دوباره در هم کوبید.

سه قریه اراک را سیل برد ، سه کیلومتر از راه آهن تهران و مشهد را آب برد و بیش از هزار نفر از مسافران قطار که سرگردان شده بودند به گرمسار رفتند. با هلیکوپتر به کارمندان یکی از ایستگاه های راه آهن خوار و بار رسانده شده.

آغاجاری را زلزله به شدت لرزاند و بیرجند را سیل فراگرفته است. سه شبانه روز است که در بروجرد برف می بارد.

شیر و خورشید سرخ در نقاط سیل زده به کمک آسیب زدگان شتافته است.

نخست وزیر حادثه سیل را تلفنی به اطلاع شاه رسانده است. شاه نیز که در یک سفر خصوصی در آمریکا به سر می برد از حادثه سیل ابراز تاسف کرده و از اشرف خواهر خود خواسته است که آسیب زدگان را تسلی دهد و در تسکین آلام آن ها بکوشد.

 

شاه : کشورهای آزاد بیشتر به هم نزدیک شوند تا در برابر خطرات احتمالی مقاومت کنند!

«یونایتد پرس» ، «آسوشیتدپرس» و « خبرگزاری فرانسه» از نیویورک گزارش دادند : شاهنشاه و شهبانوی ایران عصر دیروز با یک هواپیمای « بوئینک 720 » از نیویورک رهسپار شهر سیتل واقع در ایالت واشنگتن شدند. قرار است اعلیحضرتین از نمایشگاه بین المللی این شهر که دیروز رسما افتتاح یافت دیدن کنند.

شاهنشاه هنگام عزیمت از نیویورک خطاب به عده زیادی از شخصیت هایی که برای بدرقه اعلیحضرتین در فرودگاه حضور یافته بودند گفتند: «هر قدر کشور های آزاد جهان به یکدیگر بیشتر نزدیک شوند بیشتر خواهند توانست در برابر خطر احتمالی مقاومت کنند.»

 

زنان آمریکایی بسیار خوب و سر به راه هستند!

هر گاه نظر ملکه فرح شهبانوی ایران صائب باشد در این صورت حیثیت و اعتبار زنان آمریکائی در نظر جهانیان اندکی افزایش خواهد یافت. شهبانوی ایران اظهارعقیده کرده اند که زنان آمریکائی بسیار خوب و سر براه هستند .

شهبانوی ایران درباره این که قبلا از زنان آمریکایی چه شنیده بودند؟ و آیا مسموعات ایشان درباره زنان امریکایی پیرامون همان روش تجملی و تسلط آمیز زنان آمریکایی بر شوهرانشان بود یا نه ؟ اظهار داشتند بله ، من هم از هر کسی شنیده ام که زنان آمریکایی اوقاتشان را به بطالت می گذرانند.

شهبانو آنگاه دستان خود راطوری تکان دادند که گویی در جستجوی جمله مناسبی برای تکمیل اظهاراتشان بودند و گفتند : ولی من در این جا، در آمریکا به هیچ وجه چنین چیزی ندیدم.

شهبانوی ایران اضافه کردند : معذلک در همه جای دنیا زنان خوب و بد پیدا می شوند.

 

سلطنت آن گونه که برای شاه دردسر داشته برای من این گونه نبوده است!

از ملکه پرسیده شد که میل دارند ولیعهد کوچک در آینده علاوه بر پادشاه بودن چه نوع مردی باشد. ملکه ایران جواب دادند بدیهی است که هر مادری علاقه دارد پسرش باهوش و باسواد باشد و قلب پاک و رئوفی نیز داشته باشد.

از شهبانوی ایران پرسیده شد که شاهنشاه هنگام اقامت رسمی در واشنگتن فرمودند که سلطنت جز دردسر نتیجه ای برای ایشان نداشته است. آیا برای ملکه نیز همین طور بوده است ؟ شهبانوی ایران سر را تکان دادند و گفتند کار شاهنشاه با کار من فرق دارد زیرا کار و زندگی روزانه من خیلی آسان تر از زندگی روزانه شاهنشاه است.

وقتی احساس می کنم که شاهنشاه نگران هستند من نیز نگران می شوم اما شاهنشاه از آن مردانی هستند که میل ندارند نگرانی و یا اندوه خود را نشان بدهند.

ملکه سپس گفت من نه به عنوان اینکه یک ملکه هستم ، بلکه از اینکه زنی هستم که شوهر دلخواهش را دارد احساس سعادت می کنم.

 

ملاقات کفیل وزارت خارجه با نخست وزیر درباره کمک های شوروی به ایران

امروز « محمود فروغی » کفیل وزارت خارجه در کاخ نخست وزیری با علی امینی نخست وزیر ملاقات کرد.

در این ملاقات پیرامون مذاکرات پکوف سفیر کبیر شوروی با کفیل وزارت خارجه درباره کمک های شوروی به ایران مذاکره شده است.

کمک های مذکور مربوط به دادن هواپیمای سمپاش و سموم دفع آفات نباتی و ملخ می باشد.

چاپ خبر