• 5499 |
  • 1396/12/22 |
  • 10:24

22 اسفند 1340

مذاکره بر سر بهره برداری بیشتر و تکمیل تاسیسات پالایشگاه آبادان/افزایش تولید نفت خام/نخست وزیر و مطبوعات آلمان/پیشرفت آلمان غربی نخست وزیر ایران را سخت تحت تاثیر قرار داد/شاه برای اعطای اسناد مالکیت به مراغه رفت/شاهنشاه در قریه ورجوی/مقصود از رفرم ارضی چند برابر کردن محصول است/شاه : از دوران کودکی به این فکر می کردم!/برای من سلطنت بر یک مشت مردم فقیر و گرسنه افتخاری ندارد!/توزیع اسناد مالکیت/حال مزاجی آیت الله کاشانی همچنان بد است

مذاکره بر سر بهره برداری بیشتر و تکمیل تاسیسات پالایشگاه آبادان

«روزنامه اطلاعات » نوشت : امروز خبرنگار ما گزارش داد که بهره برداری بیشتر و تکمیل تاسیسات پالایشگاه آبادان از مسائل مهم مذاکرات نفتی ایران و کنسرسیوم در جلسات دیروز و امروز بوده است .

در جلسات دیروز و امروز از طرف ایران اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت شرکت داشتند. هنوز مدیر کل نفت وزارت دارائی در این مذاکرات شرکت ننموده است و این خود می رساند که هنوز مسئله حق تصفیه و امور مالی در مذاکرات مطرح نشده است.

امینی نخست وزیر احتمالا در جلسه روز پنجشنبه و به طور قطع در جلسه روز جمعه مذاکرات شرکت خواهد کرد.

روز جمعه آخرین روز مذاکرات است. در آن روز کلیه مسائل توافق شده نیز یک بار دیگر طرح خواهد شد.

اما مسئله اساسی در مذاکرات روز جمعه حق تصفیه است. پالایشگاه آبادان در مذاکرات دیروز و امروز مسئله استفاده از کار شناسان ایرانی و بهره برداری از گاز نفت و افزایش تولید نفت خام و همچنین بالا بردن میزان بهره برداری از پالایشگاه آبادان و افزایش صادرات نفت تصفیه شده و نفت خام مطرح شده است.

دولت ایران از مدت ها قبل تقاضا کرده است که کنسرسیوم تاسیسات پالایشگاه آبادان را تکمیل کند تا با تمام ظرفیت مشغول کار شود. طبعا در این تقاضا افزایش میزان تصفیه نفت و صدور آن به خارج نیز مطرح می باشد .

دولت ایران در این تقاضای منطقی خود دو نفع مسلم دارد و کنسرسیوم طبق قرار دادهای موجود موظف به توسعه و تکمیل پالایشگاه آبادان است. اگر پالایشگاه آبادان با تمام ظرفیت مشغول کار شود و میزان تولید نفت تصفیه شده بالا برود کنسرسیوم مجبور است قریب ده میلیون تن نفت بیشتر استخراج کند. در این صورت ایران دو استفاده خواهد برد یکی آنکه حقی از بابت نفت استخراجی به دست می آورد و یکی هم تفاوت قیمت نفت خام و تصفیه شده را دریافت می دارد و این خود به در آمد ایران کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 

افزایش تولید نفت خام

یکی دیگر از تقاضاهای ایران این است که اصولا باید میزان استخراج نفت خام ایران سریع تر از نقاط دیگر خاور میانه بالا رود. این تقاضا تنها به خاطر تامین مخارج برنامه های عمرانی و تولیدی ایران نیست بلکه تقاضایی است منطقی زیرا کشورهای نفتی خاورمیانه در موقع تعطیل پالایشگاه آبادان و استخراج نفت ایران از موقعیت استفاده کرده و میزان استخراج خود را سریعا افزایش دادند و حالا کنسرسیوم که در کار های آنها هم مستقیم یا غیر مستقیم دخالت یا نظارت دارد باید با برنامه عادلانه ای این عقب افتادگی ایران را جبران کند.

 

نخست وزیر و مطبوعات آلمان

گفت و گوهای اخیر نخست وزیر ایران با صدراعظم آلمان باختری هنوز یکی از مسائل مورد بحث مطبوعات آلمان غربی است.

روزنامه « زود دویچه سایتونگ » زیر عنوان ؛ بن همچنان به ایران کمک خواهد کرد، چنین نوشته است :  نخست وزیر ایران در مصاحبه مطبوعاتی اخیر خود در بن تصمیم قطعی دولت ایران را به ادامه و انجام نقشه های اصلاحی بدون بیم از اقدامات اقلیت اعلام داشت. امینی تاکید کرد که در خاور میانه هیچ کشوری نتوانسته است مانند ایران حمله کمونیسم را با موفقیت دفع نماید و به نظر نخست وزیر ایران موفقیت این کشور نتیجه قدرت سیستم مشروطیت، دوراندیشی شاهنشاه و روش کاملا روشن دولت ایران بوده است.

 

پیشرفت آلمان غربی نخست وزیر ایران را سخت تحت تاثیر قرار داد

 روزنامه « زود دویچه سایتونک » در دنباله مقاله خود می نویسد که پیشرفت آلمان غربی نخست وزیر ایران را سخت تحت تاثیر قرار داد تا جایی که او به دانشجویان ایرانی که در آلمان تحصیل می کنند توصیه کرد که از ملت آلمان سر مشق بگیرند و پس از بازگشت به ایران مملکت خود را آباد نمایند.

این روزنامه در پایان مقاله خود به کمک اقتصادی آلمان غربی به ایران اشاره کرده و نوشته است صدر اعظم آلمان غربی قول همه گونه کمک اقتصادی به ایران داده و صریحا اعلام داشته است که تحقق یافتن برنامه های اصلاحی ایران به سود دموکراسی وعدالت عمومی است و دنیای آزاد باید از آن جدا پشتیبانی کند.

یکی دیگر از روزنامه های آلمان غربی نوشته است به نظر نخست وزیر ایران حمایت معنوی و هم دردی دنیای آزاد بیش از کمک های مالی بلوک کمونیست ارزش دارد زیرا کمک مالی کمونیست ها همیشه به خاطر حصول هدف های خاص سیاسی صورت می گیرد.

نخست وزیر ایران در مصاحبه ای با مخبر این روزنامه اظهار داشت که ایران در مرحله اول احتیاج به یک ترقی و پیشرفت عمومی دارد و پس از تامین این پیشرفت می توان سایر نظریات و خواست های مردم را اجرا کرد.

روزنامه « فرانکفورتر روند شا » چاپ فرانکفورت زیر عنوان «آلمان به ایران کمک می کند» چنین می نویسد : نخست وزیر ایران در گفت و گو های بن وعده کمک مالی آلمان را برای اجرای سومین برنامه آبادانی این کشور دریافت داشت و امید است که نخست وزیر ایران همان طور که شخصا در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت بتواند برنامه و فرم اقتصادی و اجتماعی ایران را حتی با وجود مخالفت افراطیون چپ وراست با کمال موفقیت ادامه دهد و به پایان برساند.

 نخست وزیر ایران اظهار داشت که در این مورد ایران به پشتیبانی معنوی و مالی غرب نیازمند است.

 

شاه برای اعطای اسناد مالکیت به مراغه رفت

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت : دیشب شاهنشاه با قطار سلطنتی رهسپار مراغه شدند تا اولین قسمت اسناد مالکیت کشاورزانی را که با اجرای قانون اصلاحات ارضی صاحب زمین شده اند اعطا نمایند.

 

شاهنشاه در قریه ورجوی

در ساعت نه و بیست دقیقه اتومبیل مخصوص شاهنشاه و به دنبال آن اتومبیل های مدعوین وارد قریه « ورجوی » شد.

شاهنشاه در مقابل صف سفرای کشور های خارجی و اعضای هیئت دولت قرار گرفتند و ارسنجانی طی نطقی اظهار داشت :  « با کسب اجازه از پیشگاه شاهنشاه محبوب! به شرف عرض می رسانم امروز یک روز تاریخی و بزرگی است که همه آرزوی آن را داشته اند و این روزی است که شاهنشاه آرزوی دیدن آن را داشتند.

رفورم ارضی که شاهنشاه آرزوی آن را داشتند از هر حیث سبب تثبیت وضع اقتصادی و از بین رفتن رژیم ارباب و رعیتی و به وجود آوردن طبقه متوسط خواهد شد.

 

مقصود از رفرم ارضی چند برابر کردن محصول است

مقصود از رفورم ارضی تنها تقسیم زمین نیست بلکه چند برابر کردن محصول است. تمام کارمندان و دستگاه های دولتی و ارتشی و مردم با ما همکاری کرده اند. چهل روز پس از انتشار آگهی اجرای قانون اصلاحات ارضی، مالکین اظهار نامه دادند و امروز ۵۲۰ نفر از دست مبارک شاهانه اسناد مالکیت خود را دریافت می دارند.

 

شاه : از دوران کودکی به این فکر می کردم!

در ادامه شاه طی سخنانی اظهار داشت : کسانی که مرا می شناسند و احتمالا کتاب «ماموریت برای وطنم» را خوانده اند می دانند که من از چنین روزی خوشوقت هستم و صمیمانه خوشحالم از سال ها پیش یادم می آید موقعی که طفل بودم و درس می خواندم در بین خود با خدای خود راز و نیاز داشتم. از همان موقع این فکر به نظر من می رسید و وقتی راجع به وطنم فکر می کردم و بخصوص فکر می نمودم که روزی در این کشور من صاحب تصمیم و اراده باشم اولین چیزی که در آن عالم کودکی و حالت معصومی (وچون قاعدتا کودک بی گناه است) به نظرم می رسید همین بود که در مملکت ما کسانی به اسم رعیت زندگی می کنند در آن زمان فکر می کردم باید رعیت را از پرداخت بهره مالکانه به مدت سه سال معاف داریم تا بتوانند عایدی خود را افزایش دهند و صاحب گاو و گوسفند باشند.

 

برای من سلطنت بر یک مشت مردم فقیر و گرسنه افتخاری ندارد!

سپس شاهنشاه گفت : موقعی که در سال 1335از آذربایجان به تهران مراجعت می کردم به کسانی که به استقبال آمده بودند گفتم : برای من سلطنت بر یک مشت مردم فقیر واحیانا گرسنه افتخاری ندارد. قدرت هر دستگاه و رژیمی بستگی به قدرت اجتماع دارد. درست است که یک رئیس مملکت و پادشاه یک کشور شاه همه ملت آن کشور است ولی همین مطلب که من شاه این مملکتم و 75 درصد افراد این مملکت افرادی هستند که در دهات ایران و از طریق کشاورزی زندگی می کنند پس من تعلق به همه دارم و اکثریت مردم این کشور کشاورزان هستند و لذا من وظیفه خاصی نسبت به ا این طبقه دارم علاوه بر عقاید شخصی و نیات و فلسفه خودم.

شاهنشاه سپس گفت منظور از اجرای قانون اصلاحات ارضی هم اجرای عدالت اجتماعی است و هم ازدیاد تولید. آن هم در کشوری که 75 درصد افراد آن زارع بوده و از راه کشاورزی زندگی می کنند باید این عده در حدود مقررات زندگی کنند و در تعیین سرنوشت خود آزاد باشند. پس باید زارعی که زمین می کارد وسائل لازم در اختیارش گذاشت تا با پشتکار و دلگرمی کار کند. امروز مسائل کشاورزی به حدی پیچیده و غامض است که باید به وسیله شرکت های تعاونی و عمرانی حتما به آنان کمک و همکاری کرد.

وقتی که رعیت صاحب زمین شد مسلما با جان و دل کار می کند و در ازدیاد تولید کوشش و مجاهدت می نماید و به این ترتیب سطح تولید بالا می رود.

 

توزیع اسناد مالکیت

 سپس شاهنشاه توزیع اسناد مالکیت دهات تقسیم شده را بین رعایا آغاز کرد و ضمن اعطای اسناد مالکیت، از رعایا درباره وضع زندگی و تعداد افراد خانواده آن ها و میزان محصول که قبل از این جریان به دست می آوردند و مقدار زمین میزان محصول که پس از این به دست خواهند آورد سئوالاتی کرد که توضیحات لازم به وسیله رعایا داده شد .

 

حال مزاجی آیت الله کاشانی همچنان بد است

«روزنامه اطلاعات » نوشت : دیروز اطلاع دادیم که حال مزاجی حضرت آیت الله کاشانی رو به وخامت نهاده و ایشان را در بیمارستان وزارت راه [طرفه] بستری کرده اند.

درباره وضع کسالت ایشان امروز خبرنگار ما با آقای دکتر باقر کاشانی فرزندشان تماس گرفت وی اظهار داشت که در حال مزاجی حضرت آیت الله کاشانی نسبت به دیروز تفاوت محسوسی حاصل نشده است.

حالت تنگی شدید نفس کماکان وجود دارد و به ایشان اکسیژن داده می شود و پزشکان معالج همچنان مشغول مداوا هستند و اجازه ملاقات به کسی داده نمی شود، حضرت آیت الله از دیشب تا امروز کمی آب میوه میل کرده اند و سرم غذا به ایشان تزریق می شود.

چاپ خبر