• 5435 |
  • 1396/11/30 |
  • 16:09

30 بهمن 1340

آمریکا به کشورهایی کمک می کند که دست به برنامه های اصلاحی بزنند!/با پول دیگران اصلاحات ارضی انجام نخواهد گرفت/تقی زاده مدعی خدمات براون به ایران شد!/رضاخان سرباز فداکاری که علیه فئودال ها کودتا کرد!/فرانسه آماده است به برنامه های عمرانی ایران کمک کند/هدف مسافرت مقام سازمان ملل به ایران/مهلت 5 روزه نخست وزیر به وزارتخانه ها/وزیر خارجه اسرائیل به ایران آمد

آمریکا به کشورهایی کمک می کند که دست به برنامه های اصلاحی بزنند!

چستر بولز، مشاور کندی که از ایران به قاهره رفته است، طی سخنانی اظهار داشت: کمک های آمریکا در درجه اول به کشورهایی داده می شود که دست به اجرای اصلاحات لازم از قبیل مالیات بر درآمد و اصلاحات ارضی و کنترل لوازم تجملی زده باشند.

از نظر آمریکا بنای جهانی که در آن کشورهای مختلف بتوانند اجتماعات خود را بر مبنای امیال خویش استوار نمایند حائز اهمیت بسیار است؛ به همین دلیل آمریکا به کمک های خود حتی به کشورهایی که در مورد مسائل بین المللی سیاستی مشابه به سیاست آمریکا را تعقیب نمی کنند ادامه می دهد.

وی در عین حال اظهار داشت: ما نمی توانیم از همه دولت های جهان بخواهیم که روش های خود را تغییر بدهند، ولی آن چه که ما می توانیم بکنیم این است که کمک های خود را به کشورهایی که برنامه های اصلاحی خویش را به مرحله اجرا درآورده اند افزایش بدهیم و در مورد کمک های خود به کشورهایی که دست به اجرای برنامه های اصلاحی نزده اند، آزادی کمتری به خرج بدهیم.

 

با پول دیگران اصلاحات ارضی انجام نخواهد گرفت

ارسنجانی، وزیر کشاورزی، امروز پیرامون اجرای اصلاحات ارضی و جنبه های فنی آن توضیحاتی در اختیار خبرنگار «روزنامه اطلاعات» گذاشت.

وی با بیان این که با پول دیگران اصلاحات ارضی انجام نخواهد گرفت اظهار داشت: غیر از طلا چیز دیگری هم مولد ثروت است. قدرت کار و مصرف صحیح پول می تواند اقتصاد یک ملت را قدرت بخشد.

ما در فصل زمستان، یعنی موقعی که دهقانان به نان شب احتیاج دارند، از آن ها 500 هزار تومان برای شرکت های تعاونی پول جمع کردیم.

 

تقی زاده مدعی خدمات براون به ایران شد!

تقی زاده در مراسم صدمین سال تولد ادوارد براون، از خدمات وی به ایران سخن گفت.

وی اظهار داشت: خدمات براون به ایران بیش از خدمات بایرون به یونان بود. براون علاوه بر مقام علمی و ادبی از فعال ترین سیاستمداران شرق بود.

روزنامه «اطلاعات» در وصف ادوارد براون نوشته است: براون ایران شناس معروف انگلیسی که قسمت اعظم عمر خود را صرف تحقیق و مطالعه در آثار، تاریخ و ادبیات ایران نموده بود.1

 

رضاخان سرباز فداکاری که علیه فئودال ها کودتا کرد!

گروه موسوم به «گروه ملی دانشجویان ایرانی در فرانسه» طی اعلامیه ای تاکید کرد: ما ایرانی هستیم می خواهیم ایرانی فکر کنیم، ایرانی زندگی کنیم و در یک ایران مستقل و سربلند کار کنیم، از هیاهو و جنجال کسانی که به نام محصل سال ها است در اروپا و خصوصا در پاریس مزاحم دانشجویان واقعی هستند و دستورات خود را از مراکز غیر ایرانی می گیرند و با هیاهو و جنجال و حتی تهدید دانشجویان واقعی را از کار درس و تحصیل علم و دانش باز می دارند بیزار و منزجر شده ایم.

دنیا چنان پیش می رود و چنان تحولات جهان سریع است که یک دقیقه غفلت، ما را سال ها به عقب می برد در چنین دنیایی، جمعی مغرض با کمک و دستوراتی که از خارج می گیرند هر روز به یک بهانه مزاحم کار تحصیل ما شده و در تهران نیز دانشگاه را به حال تعطیل در می آورند.

ما هنوز ندانسته ایم چرا دولت با این عده تا این اندازه مدارا می کند. اگر دولت نماینده صالح بفرستد تمام دانشجویان را سرشماری کند و تحقیق نماید معلوم خواهد شد که 91 درصد دانشجویان واقعی از این جریانات برکنار و شبانه روز گرفتار و مشغول تحصیل هستند.

در ادامه این اعلامیه ضمن حمایت از کودتای رضاخان در سال 1299 آمده است: در سال 1299 یک سرباز غیرتمند ایرانی همراه جمعی ایرانی میهن پرست علیه حکومت فئودال ها و افراد فاسد و اسیر بیگانگان کودتا کرد.2 رژیمی که ما داریم رژیمی است که با تحولات قرن اخیر و منطبق با روحیات و ترادیسیون های ایران به وجود آمده است... اگر وضع ایران مطابق میل جمعی بیگانه پرست و یا عده ای فریب خورده نیست و در خواب آن هستند که ایران را به شکل ایرانستان در ردیف تاجیکستان و ازبکستان دربیاورند تقصیر ما چیست؟ ما چرا باید آلت دست باشیم؟

 

فرانسه آماده است به برنامه های عمرانی ایران کمک کند

هانری فور، که از طرف رئیس جمهور فرانسه به ایران آمده بود، هنگام مراجعت طی سخنانی اظهار داشت: فرانسه آماده است به برنامه های عمرانی ایران کمک کند.

فرانسه که از قدیم الایام نسبت به ایران دارای احساسات صادقانه و دوستانه بوده است و برای عمران و آبادی آن اهمیت فوق العاده قائل می باشد با کمال خوشوقتی حاضر است در حدود امکانات در راه انجام این امر خطیر کمک نماید؛ بنا بر این من امیدوارم که ماموریت اینجانب نتایج محسوسی در عمران و آبادی این کشور به بار آورد.

 

هدف مسافرت مقام سازمان ملل به ایران

بامداد روز یکشنبه دیوید اون، رئیس هیئت مدیره کمک های فنی سازمان ملل متحد، به ایران آمد.

رشتر رئیس اداره اطلاعات و مطبوعات سازمان ملل متحد اظهار داشت: هدف مسافرت دیوید اون به ایران و سایر کشورهای خاورمیانه سرکشی و کنترل برنامه هایی است که متخصصین فنی سازمان ملل متحد در کشورهای عضو دنبال می کنند.

رئیس هیئت مدیره کمک های فنی سازمان ملل متحد اظهار داشت: امور مربوط به کمک های سازمان را نمی توان تنها با کاغذ پرانی حل کرد بلکه بایستی به یکایک کشورها مسافرت نمود و احتیاجات آنان را از نزدیک مورد مطالعه قرار داد.

گفتنی است دیوید اون طی اقامت دو روزه خود در ایران با گروهی از رجال و شخصیت ها همچنین مسئولین سازمان برنامه ملاقات کرد و مذاکراتی پیرامون برنامه های عمرانی و تولید کشور و همچنین پروژه هایی که در دست اجرای سازمان برنامه می باشد به عمل آورد.

 

مهلت 5 روزه نخست وزیر به وزارتخانه ها

صبح امروز علی امینی، نخست وزیر، در وزارت دارایی حضور یافت تا قبل از مسافرت به اروپا بار دیگر در مورد بودجه سال آینده کشور با مقامات وزارت دارایی مذاکره کرده و دستورات لازم را جهت تنظیم بودجه کشور صادر کند.

بر اساس این گزارش یک هیئت شش نفری از روز شنبه به بودجه کل کشور رسیدگی می کند و در صورتی که وزارتخانه ها تا پنجم اسفند بودجه خود را نفرستند وزارت دارایی راسا برای آن ها بودجه تهیه می کند.

 

وزیر خارجه اسرائیل به ایران آمد

نیمه شب گذشته خانم گلدا مایر، وزیر امورخارجه اسرائیل و نماینده سازمان ملل متحد که از خاور دور عازم اسرائیل بود، وارد تهران شد و مدت یک ساعت تا پرواز مجدد هواپیما در فرودگاه توقف کرد!

1. علیرغم ادعای تقی‌زاده، برخی پژوهشگران ادوارد براون را جاسوس انگلیس می‌دانند که در پوشش شرق‌شناسی به دنبال کارهای دیگری از جمله انجام فعالیتهای جاسوسی و اطلاعاتی مخرب و تلاش فرهنگی و مطبوعاتی در راستای منحرف کردن مشروطه، نظیر نوشتن کتاب «انقلاب ایران» و مقالات جهت‌دار در نشریه‌ «جمعیت آسیایی» و «کمبریج» بوده است.

2. نویسندگان این اعلامیه در حالی کودتای رضاخان را علیه فئودالها قلمداد می‌کنند که وی در دوره سلطنت خود به بزرگ‌ترین مالک ایران بدل شد.

چاپ خبر