• 5411 |
  • 1396/11/23 |
  • 14:06

۲۴ بهمن ۱۳۴۰

رکود در کشور عمومیت یافته و عده ای بسیار ناراحت و مایوس شده اند/همیشه انتقاد کرده ام که اتاق بازرگانی به وظیفه خود عمل نکرده است/هیچ وقت رکود مثل امروز وجود نداشته است/مشاور کندی درباره سفر خود به تهران اطلاعیه مطبوعاتی می دهد/تقسیم اراضی در مراغه تا عید تمام خواهد شد/مشاور هریمن رئیس هیئت کمک آمریکا به ایران شد

رکود در کشور عمومیت یافته و عده ای بسیار ناراحت و مایوس شده اند

ظهر امروز اعضای اتاق بازرگانی تهران در کاخ نخست وزیری با علی امینی نخست وزیر ملاقات کردند.

دبیر اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت : در لزوم سیاست اقتصادی دولت جای هیچ گونه تردیدی نیست البته مشکلات فعلی چیزی نیست که در عرض چند ماه قابل حل باشد و سیاست اقتصادی هر قدر هم عاقلانه باشد برای نشان دادن اثرات خود نیازمند زمان است.

خوشبختانه تاکنون اقتصاد ما به مرحله ای نرسیده بود که رکود عمومیت یافته باشد و حال که برای نخستین بار چنین وضعی گریبانگیر ما شده است ممکن است عده ای بسیار ناراحت و حتی مایوس شوند.

حل مشکل اقتصادی ما نیازمند سه چیز است. نخست طرح یک برنامه اقتصادی صحیح و قابل اجرا، دو استقامت کافی برای پایداری در آن و سوم برخورداری  صاحبان صنایع از کمک های مادی و معنوی دولت و تقلیل مالیات ها بخصوص در کارهای تولیدی.

 دو مورد اول جزو وظایف دولت است که قطعا مورد توجه می باشد، در مورد پشتیبانی طبقه بازرگان و صاحبان صنایع نیز اتاق بازرگانی اطمینان می دهد که بازرگانان از صمیم قلب آرزومند موفقیت دولت و خروج سریع از رکود فعلی هستند.

 

همیشه انتقاد کرده ام که اتاق بازرگانی به وظیفه خود عمل نکرده است

در ادامه علی امینی نخست وزیر گفت: بنده در تمام مواقع چه هنگامی که وزیر اقتصاد ملی و چه موقعی که وزیر دارایی بودم معتقد بودم اتاق بازرگانی یک مرکز فوق العاده ضروری برای هماهنگ کردن وضعیت بازرگانی مملکت است و من همیشه از این امر انتقاد کرده ام که اتاق بازرگانی چه در تهران و چه در شهرستان ها به وظیفه اساسی خود عمل نمی کند.

در مورد بحرانی که در وضع اقتصادی مملکت ایجاد گردیده به عقیده من وظیفه اتاق بازرگانی بود که از سال‌های گذشته تذکر می دادند. در مورد این که اتاق بازرگانی می گوید دولت به حرف ما گوش نمی دهد باید گفت به هر صورت دولت ها مجبور می شدند در آن قسمت از انتقادات نظریات اتاق بازرگانی که مفید بود گوش دهند و آنها را قبول کنند.

 به زودی دوره هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تمام می‌شود و انتخابات جدیدی در پیش است دولت مطلقا دخالتی در انتخابات اتاق ندارد اما ما باید سعی کنیم در هر قسمتی از امور مملکت اشخاصی صالح و وارد و بخصوص علاقمند در راس کار باشند، باید ترتیبی داد اشخاصی وارد به اوضاع و احوال امروز دنیا مصدر کار باشند.

 

هیچ وقت رکود مثل امروز وجود نداشته است

نخست وزیر سپس به بحران اقتصادی اشاره کرد و گفت این مشکلات البته همیشه کم و بیش موجود بوده است اما هیچ وقت رکود مثل حالا وجود نداشته. این یک فرم از بحرانی است که در اثر عوض شدن وضعیت زندگی اقتصادی مملکت به طور ادواری در همه ممالک به وجود می آید منتها در ممالک دیگر سعی کرده اند پس از اینکه در یک مورد تجربه حاصل کردند مراقبت کنند تا بحران ادواری تجدید نشود.

 

مشاور کندی درباره سفر خود به تهران اطلاعیه مطبوعاتی می دهد

چستر باولز مشاور مخصوص رئیس جمهور آمریکا یک اطلاعیه مطبوعاتی منتشر می کند.

ساعت ۸ صبح امروز مشاور مخصوص رئیس جمهور آمریکا و همراهان با هواپیما بندرعباس را به سمت تهران ترک کردند.

یک مقام مطلع سفارت آمریکا امروز اظهار داشت مسافرت « باولز » به قاهره که قرار بود بعد از ظهر امروز انجام شود به علت نقص فنی هواپیما به تعویق افتاد.

 

تقسیم اراضی در مراغه تا عید تمام خواهد شد

 وزیر کشاورزی امروز اعلام کرد کار تقسیم اراضی در مراغه تا عید تمام خواهد شد.

 ارسنجانی وزیر کشاورزی در مصاحبه امروز خود گفت ما در سال جاری ۸۵۰ میلیون ریال از طلب های بانک کشاورزی را از افراد گردن کلفت وصول کرده ایم، بنابراین از لحاظ اعتبارات شرکت های تعاونی به خصوص در مراغه در فشار نخواهیم بود، این رقم وصولی تاکنون بی سابقه بوده است.

سازمان اصلاحات ارضی به جای کسانی که حاضر نشوند در دفتر اسناد رسمی حضور یابند و املاک را انتقال دهند با اجازه دادستان پس از تعیین قیمت ملک املاک را به دولت و سپس به زارع انتقال خواهد داد. بنابراین اشکالی در کار نیست.

مهم تر از جنبه حقوقی جنبه عملی کار است چون زارع را نمی‌شود همین طوری به امان خدا رها کرد لذا سازمان عمرانی مراغه شروع به کار می کند و اقدامات عمرانی سازمان برنامه و شرکت تعاونی را نیز با کار خود هماهنگ کرده زیر نظر می گیرد.

من صریحا اعلام می کنم که ما از دولت پولی نگرفته ایم و احتیاجی هم به پول دولت نداریم. پول لازم از محل صرفه‌جویی های وزارت کشاورزی تامین شده است اگر بخواهیم برای اجرای قانون منتظر کمک دولت باشیم ده سال دیگر هم کار به جایی نمی رسد.

 

مشاور هریمن رئیس هیئت کمک آمریکا به ایران شد

خبرگزاری آلمان گزارش داد دیشب در واشنگتن اعلام شد که رابرت ام . میسی به ریاست کمیسیون کمک آمریکا به ایران منصوب شده است.

در ایامی که ارول هریمن معاون کندی برنامه مارشال را اداره می کرد رابرت میسی به سمت مشاور خاص هریمن انجام وظیفه می کرد.

رابرت میسی دیروز به عنوان رئیس جدید هیئت سازمان عمران بین المللی آمریکا در ایران سوگند وفاداری یاد کرد.

چاپ خبر