• 5408 |
  • 1396/11/21 |
  • 15:51

23 بهمن 1340

گزارش وزیر کشاورزی به مشاور رئیس جمهور آمریکا درباره تعداد دهات و زارعین ایران!/صندوق وام های عمرانی آمریکا 114 میلیون دلار به ایران پرداخته است/مالکین حق ندارند .../آئین نامه انتظامی دانشگاه تصویب شد/نقشه برداری در مسیر جاده سوم آغاز شد/75 درصد قطعات اتومبیل باید در ایران ساخته شود/عده ای از حمایت دولت سوء استفاده کرده اند/سیاست ارشادی اقتصادی دولت روشن می شود/اعلامیه گروه ملی دانشجویان ایرانی در آمریکا در مورد حوادث اخیر

گزارش وزیر کشاورزی به مشاور رئیس جمهور آمریکا درباره تعداد دهات و زارعین ایران!

شب گذشته، چستر باولز، مشاور کندی، رئیس جمهور آمریکا، به اتفاق جولیوس هولمز، سفیر کبیر آمریکا در ایران، در کاخ اختصاصی با شاه دیدار کرد. در این ملاقات، قدس نخعی، وزیر خارجه، نیز حضور داشت.

در شرفیابی دیشب روابط ایران و آمریکا مورد مذاکره شاه و باولز قرار گرفت و سپس مشاور کندی و سفیر آمریکا شام را در حضور شاه صرف کردند.

مشاور رئیس جمهور آمریکا بعدازظهر دیروز با ارسنجانی، وزیر کشاورزی، ملاقات و مذاکراتی پیرامون لایحه اصلاحات ارضی به عمل آورد و از چگونگی آن، تعداد دهات و زارعین، ایجاد شرکت های تعاونی و ازدیاد تولید و توسعه وضع کشاورزی اطلاعاتی به دست آورد.

پس از مذاکرات که مدت یک ساعت و نیم ادامه داشت، دکتر ارسنجانی به خبرنگاران گفت که وی جزئیات و نتایج لایحه اصلاحات ارضی را برای آقای چستر باولز شرح داده است.

وزیر کشاورزی همچنین گفت: چستر باولز از لایحه اصلاحات ارضی تحسین کرده و آن را یک اقدام شهامت آمیز دانسته است.

چستر باولز در مورد نتایج نیکوی اجرای اصلاحات ارضی کاملا اظهار امیدواری کرد.

 

صندوق وام های عمرانی آمریکا 114 میلیون دلار به ایران پرداخته است

روزنامه «اطلاعات» نوشت: صندوق وام های عمرانی آمریکا که در اوت 1975 تاسیس شد از جمله سازمان های کمکی آمریکا است که طی ماه نوامبر گذشته تواما با سایر سازمان های مشابه سازمان نوینی به نام سازمان عمران بین المللی تشکیل دادند.

صندوق وام های عمرانی طی چهار سال کار خود مبلغ 114 میلیون دلار به ایران پرداخت کرده است.

کمک های صندوق مزبور به ایران و 50 کشور دیگر جهت کمک به ترغیب و تشویق محصولات و صنایع و امور اقتصادی این کشورها بوده است.

 

مالکین حق ندارند ...

وزیر کشاورزی امروز گفت: مالکین حق ندارند زارعین را از زمینی که در آن کشت می کنند طرد کنند. زارعینی که به تحریک بعضی ها خیال سرکشی داشته باشند و بخواهند نظم را به هم بزنند مجازات خواهند شد.

 

آئین نامه انتظامی دانشگاه تصویب شد

«اطلاعات» نوشت: طبق اطلاع خبرنگار دانشگاهی ما در جلسه دیشب شورای دانشگاه تهران که با حضور رئیس دانشگاه تشکیل گردید آئین نامه انتظامی دانشگاه به تصویب رسید. در این جلسه عده ای از استادان به عنوان موافق و مخالف صحبت کردند.

با تصویب آئین نامه جدید کلیه آئین نامه های قبلی که در این زمینه بوده لغو گردید. گفتنی است که پیش از این هر دانشکده آئین نامه مخصوصی برای امور اداری داشت که طبق آن عمل می کرد، ولی اینک کلیه دانشکده ها باید طبق آئین نامه جدید عمل کنند.

 

نقشه برداری در مسیر جاده سوم آغاز شد

از امروز اکیپ های نقشه برداری اداره کل فنی شهرداری در مسیر جاده سوم و محله عودلاجان مشغول کار شدند. مهندس غفاری، مدیر کل فنی شهرداری، گفت: به زودی کار اکیپ ها پایان می یابد و شهرداری عملا دست به تخریب و توسعه معابر خواهد زد.

بر اساس این گزارش دستور تخریب کوچه ظهیرالاسلام و عودلاجان صادر شد.

 

75 درصد قطعات اتومبیل باید در ایران ساخته شود

عصر روز گذشته علی امینی، نخست وزیر، و عده ای از وزرا و بازرگانان و صاحبان صنایع و مقامات عالیرتبه اداری بنا به دعوت قبلی جعفر اخوان از کارخانه اتومبیل جیپ واقع در جاده کرج بازدید به عمل آوردند.

در این بازدید علی امینی، نخست وزیر، طی سخنانی گفت: دولت که حمایت از محصولات داخلی جزو برنامه آن است، همیشه از صنایع داخلی پشتیبانی به عمل آورده و این برنامه مورد تائید اعلیحضرت می باشد، منتهی همان طوری که همیشه گفتم موضوع حمایت باید مورد توجه و دقت قرار گیرد؛ زیرا حمایت از نظر مصرف  کننده این است که صنعت داخلی محصول بهتر با قیمت ارزان تر بدهد.

همیشه صاحبان صنایع باید توجه داشته باشند که محصول آن ها باید قابل استفاده برای مصرف کننده باشد و همچنین در حدود قدرت خرید عادی باشد.

هنوز بعد از چند سال عده ای هستند که تصور می کنند قدرت خرید مردم پائین آمده، در حالی که قدرت خرید چند سال گذشته یک قدرت خرید واقعی نبود، بلکه قدرت خرید مصنوعی بود. آن چه در چند سال گذشته بر اساس آن وضع اقتصادی پیدا شد نمی توانست یک وضع حقیقی باشد. من امیدوارم که قدرت خرید عادی مردم که یک قدرت خرید واقعی است بالا برود.

 

عده ای از حمایت دولت سوء استفاده کرده اند

من ناچارم در این جا نکاتی را یادآوری کنم؛ متاسفانه حمایتی را که ما از آن صحبت می کنیم همیشه از آن سوء استفاده شده؛ عده ای از این حمایت های دولت حداکثر استفاده را بردند بدون آن که منافع مصرف کننده را مراعات کنند. شاید این عده تقصیر هم نداشتند؛ زیرا طبیعت بشر به دنبال منفعت است، اما وظیفه تشکیلات دولتی و سیاست ارشادی دولت باید این باشد که منافع از حد مشروع و عادی تجاوز نکند.

ما معتقدیم تا چند سال دیگر باید سیاست ارشادی دولت باقی بماند؛ زیرا تا وقتی که صنایع در حال توسعه و رشد است سیاست ارشادی دولت هم می تواند تکامل و رشد آن را حمایت کند و منافع مصرف کننده را هم در امان نگه دارد.

این کارخانه جیپ که امروز مورد بازدید قرار می گیرد یک کارخانه مونتاژ قطعات یدکی است؛ باید کوشش کرد که 75 درصد از قطعات و لوازم آن در داخل کشور تهیه شود، 25 درصد دیگر از خارج بیاید تا بتوان برای جوانان نیز کار تهیه کرد.

 

سیاست ارشادی اقتصادی دولت روشن می شود

من در نظر دارم تا قبل از خاتمه سال، سیاست ارشادی اقتصادی دولت را برای همه روشن کنم؛ البته سیاست اقتصادی همیشه نمی تواند ثابت باشد، ولی خطوط عمومی آن می تواند ثابت باقی بماند، فقط جزئیات آن قابل تغییر است.

سیاست اقتصادی ما این است که حتی المقدور ما باید مایحتاج عمومی مردم را در داخل کشور تامین کنیم. الان خیلی از کشورهای اطراف ما اجازه ورود اتومبیل را به کشور خود نمی دهند. آن ها سعی می کنند که آن را خود بسازند؛ البته این کار مدت زیادی احتیاج دارد، ولی به هر حال باید به دنبال آن رفت.

 

اعلامیه گروه ملی دانشجویان ایرانی در آمریکا در مورد حوادث اخیر

یک گروه به نام «گروه ملی دانشجویان ایرانی در آمریکا» طی اعلامیه ای به حوادث اخیر کشور واکنش نشان داده و تاکید کرد: ملت ما امروز در مقابل یکی از خطرناکترین و بی شرمانه ترین ائتلاف های نیروهای ارتجاعی ایران قرار گرفته است.

 جبهه جدید ملی با ائتلاف علنی با حزب توده ایران و با استفاده از قدرت های اهریمنی آن عده از فئودال هایی که با اجرای قانون تقسیمات ارضی و اصلاحات کشاورزی به دوران خودسری و ترکتازی آن ها یک بار و برای همیشه خاتمه داده می شود صحنه ای به وجود آورده که با ادامه بیشتر آن استقرار یک حکومت فاشیستی مرکب از جناح راست این جبهه و مرتجعین مردود و یا حکومتی متمایل به مسکو مرکب از آن دسته از رهبران جبهه ملی که ضمن سال های اخیر دوش به دوش حزب توده ایران برای محو آزادی و استقلال وطن ما به نفع دژ به اصطلاح سوسیالیسم جهان از کمترین تلاش خودداری نکرده اند اجتناب ناپذیر خواهد بود.

آن ها که هنگام حکومت خود تمام اصول و قوانین را زیر پا گذاردند امروز برای قانون و اصول یقه درانی می کنند. همکاران غلام یحیی و پیشه وری، دکتر سنجابی ها، صالح ها، زیرک زاده ها و همه آن ها که برای تجزیه ایران به نفع امپریالیسم سرخ با شدیدترین وضع ممکن فعالیت می کردند، امروز برای آزادی و قانون اشک تمساح می ریزند!

در ادامه این اعلامیه آمده است: ما در حالی که خواهان انجام انتخاباتی آزاد هستیم نمی توانیم این حقیقت را فراموش کنیم که معماران این حوادث همان طور که دکتر مظفر بقایی کرمانی، رهبر حزب زحمت کشان ملت ایران یک بار اشاره کرد، با موزیانه ترین شعارها درصددند عده ای از هم وطنان ما را آن ها که داعیه ای جز آزادی و اعتلای وطن خود ندارند قربانی نقشه های ضد ملی خود کنند.

این اعلامیه می افزاید: «حوادث اخیر ایران که منجر به قربانی شدن یک دانش آموز بیگناه دبیرستان و مجروح شدن هم وطنان ما گردید قسمت کوچکی است از آن چه جبهه جدید ملی با کمک فئودال ها و توده ای ها، آن ها که به منظور بسط کمونیسم با هر گونه اصلاحات شدیدا مخالفت می کنند، درصدد است به وجود آورد».

چاپ خبر