• 5300 |
  • 1396/10/19 |
  • 11:29

20 دی 1340

قانون اصلاحات ارضی تصویب شد/مسافران هواپیمای بلژیکی به سوی مسکو پرواز کردند/موفقیت برنامه سوم احتیاج به حمایت مالی و پولی مردم دارد!/مصرف کالاهای لوکس مانند تلویزیون، یخچال و اتومبیل توسط مردم ایجاد زحمت کرده است!/سفیر کبیر شوروی به تهران بازگشت

 

قانون اصلاحات ارضی تصویب شد

حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی طی مصاحبه ای گفت : در جلسه فوق العاده دیشب هیئت وزیران قانون اصلاحات ارضی تصویب شد و قانون جدید اصلاحات ارضی برای توشیح شاه به شمال فرستاده شد تا پس از توشیح بلافاصله اجرا شود.

کسانی که یک ده ششدانگ دارند خاطرشان آسوده باشد، ما هیچ گاه قصد آزار و اذیت مالکین را نداشته و نداریم.

اکنون مرحله اجرایی قانون فرا رسیده و این مرحله ناراحتی اقتصادی به وجود نمی آورد.

این قانون اختلافات زارع و مالک را برطرف می کند.

برای آن که اجرای قانون هیچ گونه ناراحتی اقتصادی به بار نیاورد مراغه به عنوان منطقه نمونه انتخاب شده تا اول نوروز اجرای قانون اصلاحات ارضی در مراغه پایان می یابد.

تولید در سطح کشت فعلی باید تا دو برابر افزایش یابد.

ده هزار قریه در سراسر کشور مشمول قانون اصلاحات ارضی می شود.

دولت در مورد موقوفات طبق قانون قدیم عمل می کند و در روابط مالک و زارع نیز مداخله خواهد کرد.

سه نفر از متخصصان کشاورزی در هیئت دولت به اعتراض مالکان رسیدگی خواهند کرد.

 

مسافران هواپیمای بلژیکی به سوی مسکو پرواز کردند

آسوشیتدپرس گزارش داد دولت شوروی با مرخص ساختن هواپیمای مسافری بلژیکی سابنا که روز دوشنبه با 27 سرنشین و مسافر در خاک شوروی فرود آمد موافقت کرد.

به قرار اطلاعی که از مسکو انتشار یافته هواپیمای مزبور که از تهران حرکت کرده بود، بر اثر خراب شدن دستگاه های راهنمای آن در ناحیه گروزنی شوروی که در مرز ارمنستان شوروی و ترکیه قرار دارد، به سلامت فرود آمده است.

علیقلی اردلان سفیر کبیر ایران نیز از مسکو اطلاع داده است که مسافران ایرانی هواپیما آقایان فرهاد مسعودی و دکتر قباد فتحی سلامت و خوب هستند.

دولت شوروی در یادداشتی به پرواز هواپیمای مسافربری بر فراز خاک شوروی و نقض قلمرو هوایی خود از طرف این هواپیما که از تهران به مقصد ترکیه در پرواز بود اعتراض کرده است.

 

موفقیت برنامه سوم احتیاج به حمایت مالی و پولی مردم دارد!

بعد از ظهر دیروز مسئولان سازمان برنامه و تنظیم کنندگان برنامه سوم عمرانی کشور در محل انجمن مطبوعات ایران، اطلاعات جدیدی پیرامون برنامه سوم در اختیار مدیران و نمایندگان جراید و خبرگزاری های خارجی قرار داده و به سوالات ایشان پاسخ گفتند.

مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت : برنامه سوم پنجساله کشور از چند جهت با دو برنامه گذشته  و بخصوص برنامه دوم متفاوت است، یکی از این امتیازات جامع بودن برنامه است، از طرفی در تهیه طرح ها علاوه بر سازمان برنامه کلیه ادارات و وزارتخانه های دولتی همکاری داشته اند و در تمام آن ها یک هماهنگی و بستگی خاص وجود دارد.

در گذشته هر دستگاه برای هدف های خود برنامه ای داشت و بودجه ای صرف می کرد در حالی که در این برنامه همه برای نیل به یک هدف همکاری می کنند. در برنامه های قبلی موسسات دستگاه های دیگر و حتی خود دولت خودشان را با طرح های عمرانی و برنامه های اول و دوم بیگانه می دانستند در حالیکه اکنون در برنامه سوم همه شریکند.

در گذشته سازمان برنامه به علل مختلف اختلافاتی با سایر دستگاه ها و مردم داشت و چه بسا که کارهای عمرانی مواجه با مخالفت مردم می شد و در نتیجه کندی هایی در راه برنامه ها ایجاد شد و مجموع آن ها حتی بر روی تهیه کنندگان و اجرا کنندگان برنامه ها موثر واقع شد و مانع از دلگرمی آن ها در کار شد.

در حدود دو سال که تا به حال از تهیه و تنظیم برنامه سوم گذشته است، ما فقط در سازمان برنامه ننشسته ایم، با همه تماس گرفته ایم، از نظرات متخصصان و مطلعین استفاده کرده ایم، در این مدت دولت های مختلف وزرا و معاونین آن ها و همه کارمندان در کار برنامه سوم سهیم بوده اند. به این ترتیب در جلسات مختلفی که اخیرا با نخست وزیر و وزرا داشتیم همه این برنامه را مورد قبول و تائید قرار دادند.

برنامه سوم در جلسه نهایی که شاهنشاه ما را مفتخر فرمودند نیز مورد تایید قرار گرفت و به منظور حسن اجرای آن اوامری صادر فرمودند.

بدون شک اجرای چنین برنامه وسیع و جامعی باید با همکاری مردم عملی شود. مردم عامل مهم موفقیت این برنامه هستند ، البته این کمک و همکاری از جانب مردم به دست نخواهد آمد مگر آن که مردم برنامه را بفهمند.

 

مصرف کالاهای لوکس مانند تلویزیون، یخچال و اتومبیل توسط مردم ایجاد زحمت کرده است!

در ادامه خداداد فرمانفرمائیان معاون اقتصادی و مالی سازمان برنامه طی سخنانی اظهار داشت : منظور ما از حمایت مردم حمایت کاری و پولی است.

در پنج سال اخیر بعد از این که درآمد نفت مجددا شروع شد مطابق آمار در سال های اول درآمد نفت 35 الی 45 درصد بالا رفت، البته سرعت افزایش درآمد باعث ایجاد مخارجی شده است.

به این ترتیب یک اثر مهم در شئون اقتصادی و اجتماعی ما ظاهر شد و سطح زندگی به سرعت بالا رفت ، رادیو و تلویزیون ، یخچال و اتومبیل مورد استفاده مردم قرار گرفت و حتی غذای مردم تغییر کرد.

البته این گونه تغییرات و بخصوص استفاده از اجناس لوکس ایجاد زحماتی کرده است که هم اکنون هم ما را مواجه با اشکالاتی کرده است و ادامه این طریق دیگر میسر نیست.

مطابق آمار رشد اقتصادی ما سالیانه در حدود 5 تا 6 درصد در سال بوده است و برای این که در آینده بتوانیم این رشد را داشته باشیم یا باید مردم مالیات بدهند و یا از نظر وارد کردن اجناس لوکس و غیر ضروری امساک کنند و از درآمد خود کمتر مصرف کنند و بیشتر پس انداز نمایند تا از این طریق پس اندازی داشته باشیم.

 

سفیر کبیر شوروی به تهران بازگشت

پیش از ظهر امروز نیکلای پکوف سفیر کبیر اتحاد شوروی وارد تهران شد، پکوف که عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی است در نوزدهم شهریور ماه گذشته برای شرکت در بیست و دومین کنگره حزب به مسکو عزیمت کرد و پس از خاتمه کار کنگره برای استفاده از مرخصی سالیانه نیز مدتی در شوروی اقامت داشت و روی هم رفته مسافرتش 122 روز به طول انجامید.

سفیر کبیر شوروی گفت : خروشچف در کنگره حزبی گفت شوروی همیشه مایل است با ایران در صلح و صفا زندگی کند، امیدوارم محیط مساعدی برای مذاکره به وجود آمده باشد.

چاپ خبر