• 4685 |
  • 1396/03/27 |
  • 11:23

25 خردادماه 1340

25 میلیون دلار در اختیار ایران گذاشته شد/شاه برای تقسیم املاک عازم دشت مغان شد/درآمد ایران از نفت تقلیل می یابد/پست مدیرکلی فرهنگ استان ها لغو شد

25 میلیون دلار در اختیار ایران گذاشته شد

دیروز 24 میلیون و 300 هزار دلار از وام دریافتی سازمان برنامه از صندوق وام های عمرانی آمریکا در اختیار بانک مرکزی ایران گذاشته شد تا هم ارز ریالی آن برای پرداخت مخارج ریالی طرح های سازمان برنامه در اختیار سازمان گذاشته شود و [هم] ارز آن توسط بانک مرکزی برای مصارف ارزی برسد.

 

یونایتدپرس امروز گزارش داد: چهار کشور آسیایی در صف مقدم دریافت کمک آمریکا در سال 1960 قرار داشتند؛ هندوستان، کره جنوبی، پاکستان و ویتنام جنوبی کشورهایی هستند که بیشترین کمک را دریافت کرده بودند و کمک غیرنظامی به خاور نزدیک به سبب کاهش کمک به ایران و اسرائیل و ترکیه و یونان کاهش یافته است.

 

شاه برای تقسیم املاک عازم دشت مغان شد

صبح امروز شاه برای تقسیم املاک عازم دشت مغان شد. نخست وزیر و وزیر کشاورزی شاه را در این سفر همراهی کردند.

 

یکی از اهالی تبریز از شاه برای بذل توجه بیشتر به استان آذربایجان تقاضای بذل توجه کرد و شاه پاسخ داد: متاسفانه آذربایجان از وام های صنعتی که سایر استان ها به‌قدر کافی از آن استفاده کرده اند نتوانسته است استفاده کند و تقصیر آن هم متوجه اهالی این استان است! اگر آقایان در این مورد اقدام اساسی می کردند که دولت ها مجبور بودند مثل سایر استان ها اعتبار لازم را در اختیار اهالی این استان هم بگذارند!

 

درآمد ایران از نفت تقلیل می یابد

در محافل مطلع نفتی اظهار نظر شد: «با قبول پیشنهاد کنسرسیوم، درآمد ایران از نفت تقلیل می یابد».

 

امروز در محافل نفتی در مورد نامه اخیر کنسرسیوم به وزارت دارایی گفت و گو بود و اظهار نظر می شد که این نامه اصولا مطلب جدیدی ندارد و از نظر ایران واجد اهمیت نیست؛ زیرا این پیشنهاد قبلا نیز سابقه دارد و در سال قبل هم نظیر آن منتهی با کمی تفاوت به وزیر دارایی اسبق داده شد، ولی بلافاصله از طرف دولت ایران رد گردید.

 

کنسرسیوم مدتی است که پیشنهاد می کند قیمت نفت تصفیه شده با فرمول جدید پیشنهادی احتساب شود، ولی دولت ایران معتقد است که اگر این فرمول مورد قبول قرار گیرد و اجرا شود، حق ایران از سهم نفت تصفیه شده کاهش خواهد یافت.

 

پست مدیرکلی فرهنگ استان ها لغو شد

با دستور درخشش، وزیر فرهنگ، پست مدیرکلی فرهنگ استان ها لغو شد و فرهنگ استان تبدیل به اداره کل شد.

 

بر اساس این گزارش، مدیران کل فرهنگ استان ها و سرپرست های محصلین در آمریکا و اروپا به تهران احضار شدند.

چاپ خبر