• 4650 |
  • 1396/03/16 |
  • 08:40

16 خردادماه 1340

پیام امینی به ملت ایران؛ مردم به ما فرصت بدهند!/دادگاه نظامی برای محاکمه بقایی به خود صلاحیت داد/چک های تضمین شده از جریان خارج می شود/مسافرت به خارج باید محدود شود/سفارت آمریکا: با وجود کسردرآمد تلاش می کنیم پول مورد نیاز ایران پرداخت شود

پیام امینی به ملت ایران؛ مردم به ما فرصت بدهند!

امینی، نخست وزیر، در پیامی به ملت ایران تاکید کرد: تنظیم و اجرای یک نقشه اصلاحی همه جانبه با توجه به مشکلات موجود به هیچ وجه با بی حوصلگی و قضاوت عجولانه وفق نمی دهد و من از ملت شریف ایران انتظار دارم که قضاوت خود را نسبت به کارهای انجام شده دولت با توجه به مدت کوتاه خدمت و امکاناتی که در اختیار ما بوده است به عمل آورند.

 

وی ادامه داد: پی ریزی یک سیاست سالم اقتصادی و فراهم کردن یک زمینه مساعد برای بهره برداری صحیح از نیروهای طبیعی و انسانی کشور و این دستورات و قوانین لازم و همچنین به وجود آوردن امنیت قضائی و اجتماعی جهت تضمین فعالیت های اقتصادی احتیاج به زمان و فرصت دارد و آن چه که ما در این مدت کوتاه انجام داده ایم و خواهیم داد زائل کردن آثار ناگوار گذشته و مبازره با عواقب و نتایج ناسالم آن می باشد.

 

دادگاه نظامی برای محاکمه بقایی به خود صلاحیت داد

قبل از ظهر امروز جلسه محاکمه بقایی آغاز و ادامه یافت. بقایی به عنوان اعتراض به صلاحیت دادگاه گفت: در پشت پرونده من یک پرونده نامرئی وجود دارد.

 

وی ادامه داد: اگر این پرونده نامرئی که سایه آن روی پرونده مرئی به چشم می خورد گشوده شود بسیاری از حقائق فاش خواهد شد.

 

وی ادامه داد: در صورتی که من قادر به ارعاب قوای انتظامی باشم، بایستی با من قرارداد عدم تعرض ببندند!

 

بقایی همچنین گفت: بیاناتی که آقایان وکلای مدافع فرمودند مرا به سهم خودم کاملا قانع کرد که دادگاه محترم صلاحیت رسیدگی به این اتهام را ندارد.

 

در ادامه، سرهنگ مرتضایی، دادستان، اظهار داشت: هیئت محترم دادستان مستحضرند که ملاک تشخیص صلاحیت عنوان دعوا و ادعانامه دادستان است. دادستان بزه منتسبه را منطبق با ماده 62 قانون مجازات عمومی دانسته و رسیدگی به این اتهام بنا به قانون سازمان امنیت و اطلاعات مصوب اسفندماه 1335 در صلاحیت دادگاه های نظامی است.

 

چک های تضمین شده از جریان خارج می شود

امروز اطلاع حاصل شد طبق تصمیمی که در بانک ملی گرفته شده چک های تضمین شده که به بانک ملی پرداخت می شود مجددا به جریان گذاشته نمی شود، ولی بانک برای کسانی که دسته چک تضمین شده بخواهند در مقابل دریافت صد درصد وجه نقد چک تضمین شده می دهد.

 

مسافرت به خارج باید محدود شود

بانک مرکزی در نظر دارد از دولت بخواهد که دستور داده شود در صدور گذرنامه سخت گیری بیشتری شود و فقط به کسانی گذرنامه بدهند که واقعا مجبور به سفر به خارج هستند. این یکی از راه هایی است که بانک مرکزی برای جلوگیری از مصرف زیاد ارز و صرفه جویی در این راه پیشنهاد می کند.

 

در حال حاضر به هر مسافری که به اروپا می رود 175 لیره و به هر کسی که به آمریکا سفر می کند 500 دلار ارز فروخته می شود.

 

سفارت آمریکا: با وجود کسردرآمد تلاش می کنیم پول مورد نیاز ایران پرداخت شود

یونایتدپرس گزارش داد: امروز یک مقام عالیرتبه دولت ایران اظهار داشت که ایران یا باید ظرف یک هفته 40 میلیون دلار کمک آمریکا را به دست آورد و یا گرفتار فلج اقتصادی شود.

 

این گزارش می افزاید: «منع ورود کالاهای تجملی به ایران که به معنای 50 میلیون دلار صرفه جویی سالیانه از ارز خارجی برای ایران می باشد ظاهرا در عین حال به منظور جلب رضایت دولت آمریکا صورت گرفته است؛ زیرا دولت آمریکا عقیده داشت که گشاد بازی اقتصادی به تسریع بحران کنونی ایران کمک می کند».

 

فرمانفرمائیان، معاون مدیر کل وزارت بازرگانی ایران، به خبرنگار یونایتدپرس اظهار داشت که حیات دولت ایران بستگی به کمک مالی فوری آمریکا خواهد داشت. در عرض یک هفته ثابت خواهد شد که آیا دولت ایران بدون دریافت کمک فوری آمریکا سقوط خواهد کرد یا خیر.

 

مقامات سفارت آمریکا در تهران نیز توضیح دادند که کوشش بسیار زیادی در جریان است تا علیرغم کسر موجودی آمریکا در پایان سال مالی حاضر، در هر حال پول مورد درخواست دولت ایران اخذ شود.

چاپ خبر