• 4298 |
  • 1395/11/25 |
  • 09:08

25 بهمن 1339

در اخذ وام و زیاد کردن قرض های کشور تجدید نظر کنید !/کلید طلایی تهران تقدیم ملکه انگلیس می شود !/ادامه خبرهای ضد و نقیض از روز افتتاح مجلس/آخرین اخبار از انتخابات مجلس/مهندس طالقانی نخست وزیر آینده ؟!

در اخذ وام و زیاد کردن قرض های کشور تجدید نظر کنید !

گفته می شود که بودجه سال آینده کشور بر اساس برنامه تثبیت اقتصادی تنظیم می شود ، روزنامه ها در این زمینه نوشتند : این آرزوی تمام افراد مملکت است که یک بودجه متعادل متکی بر اصل تثبیت امور اقتصادی و وضع مالی کشور تهیه و به مورد اجرا و عمل گذاشته شود زیرا فقط با داشتن یک بودجه منظم و مرتب و حساب شده که از نظر اصول مالی و اقتصادی هیچ گونه عیب و نقصی نداشته باشد می توان مشکلات کشور را حل و فصل کرد .

روزنامه مهر ایران در این زمینه نوشته است : محل تردید نیست که هیچ امری مهم تر و حیاتی تر از داشتن یک بودجه صحیح برای کشور ما نیست و همچنین هیچ چیزی هم خطرناک تر از اخذ وام و زیاد کردن قروض مملکت نبوده و باید در این سیاست به طور قطع تجدید نظر کرد . 

 

کلید طلایی تهران تقدیم ملکه انگلیس می شود !

به قرار اطلاع مسافرت ملکه انگلیس به ایران از هر جهت تنظیم شده است و روز یکشنبه نیز نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های مربوطه در فرودگاه مهرآباد حضور یافته و جایگاه مخصوص مستقبلین و همراهان ملکه را تعیین کردند و ضمنا از نقاطی که ملکه انگلیس در آن توقف خواهد کرد بازدید کردند .

طبق برنامه تنظیمی هواپیمای حامل ملکه انگلیس و شوهر وی ساعت سه بعد از ظهر روز پنجشنبه یازده اسفند وارد فرودگاه مهرآباد تهران می شود .

فرودگاه سلطنتی با پرچم های دو کشور ایران و انگلیس و تمثال شاه ایران و ملکه انگلیس تزئین خواهد شد و در خط سیر اتومبیل های شاه و ملکه همه جا پرچم های دو کشور نصب و برافراشته خواهد بود .

گفته می شود  شهردار تهران کلید طلایی شهر را طی مراسمی تقدیم ملکه خواهد کرد !

 

ادامه خبرهای ضد و نقیض از روز افتتاح مجلس

در حالی که روزنامه فرمان دیروز از تعویق افتتاح مجلس شورای ملی خبر داده بود روزنامه مهر ایران امروز نوشت : به طوری که اطلاع حاصل شد دوره بیستم مجلس شورای ملی بین روزهای اول تا سوم اسفند ماه آینده افتتاح خواهد شد .

رادیو ایران نیز ضمن پخش اخبار از نمایندگان منتخب بیستمین دوره مجلس شورای ملی خواست که هر چه زودتر به تهران حرکت کرده و اعتبار نامه خود را به دفتر مجلس تسلیم کنند .

 

آخرین اخبار از انتخابات مجلس

تا آخر وقت دیروز تعداد نمایندگان منتخب دوره بیستم مجلس شورای ملی از تهران و شهرستان ها به 160 نفر رسید و با توجه به این که 9 نفر نمایندگان تبریز نیز تا آخر وقت امروز یا صبح فردا انتخاب خواهند شد می توان گفت که فقط یک هفتم نمایندگان مجلس بیستم یعنی 31 نفر دیگر هنوز انتخاب نشده اند که تا آخر هفته جاری انتخاب خواهند شد .

روزنامه فرمان در ادامه تحلیل و گزارش دیروز خود که مدعی بود افتتاح مجلس به تعویق خواهد افتاد امروز نیز نوشت : دلیل عمده بر تعویق افتتاح مجلس موضوع اعتبار نامه ها است زیرا با این که تعداد نمایندگان منتخب از حد نصاب ضروری برای افتتاح مجلس گذشته است ولی به اندازه حد نصاب اعتبار نامه به دفتر مجلس شورای ملی نرسیده است .

تا آخر وقت دیروز فقط 83 اعتبار نامه از شهرستان ها به مجلس شورای ملی رسیده بود و اگر 15 اعتبارنامه نمایندگان تهران نیز طی هفته آینده تسلیم مجلس شود تازه تعداد اعتبارنامه ها به 108 می رسد و اعتبار نامه های وکلای شیراز و تبریز هم قادر نیست تعداد اعتبارنامه ها را به حد نصاب 134 برساند .

گفتنی است در چند شهر به دنبال اعتراض و شکایت مردم از جریان انتخابات انجمن های نظارت از دادن اعتبارنامه به نمایندگان منتخب خودداری کرده اند . 

 

مهندس طالقانی نخست وزیر آینده ؟!

روزنامه فرمان در گزارشی نوشت : دیشب اطلاع به دست آوردیم که شایعه این که بعد از افتتاح مجلس و رسمی شدن آن مهندس شریف امامی نخست وزیر کماکان با سمت ریاست دولت انجام وظیفه خواهد کرد ضمن آن که بعید به نظر نمی رسد ولی قطعی نیست زیرا برای زمامداری آینده از آقای مهندس طالقانی که در میان طبقه جوان و تحصیل کرده محبوبیت دارد نام برده می شود!

این گزارش می افزاید : کابینه آینده مسلما یک کاببینه ائتلافی است گو این که حزب ملیون که اکثریت قوی دارد مطلقا به طور مستقل نمی تواند تصمیم بگیرد و با این که وزنه سنگین مجلس خواهد بود هنوز رویه پارلمانی خود را معین نکرده است اما به احتمال قوی ممکن است بین حزب ملیون و حزب مردم یک ائتلاف صورت گیرد .

با این جریان پیش بینی می شود که منفردین گروهی تشکیل خواهند داد و این گروه نقش اقلیت را در مجلس بیستم بازی خواهد کرد .

با این تفاصیل به طور قطع مجلس بیستم بین دو تا سه ماه کار خواهد کرد و در این مدت موظف است که برنامه دولت ، قانون بودجه و قانون جدید انتخابات ، قانون تغییر کادر وزارت خارجه و قانون خدمات کشوری را تصویب کند ، با تصویب قانون تغییر کادر وزارت خارجه کادر وزارت مذکور تغییر می کند و دنیا پسندتر خواهد شد ! و همچنین با تصویب قانون خدمات کشوری بعضی از امور شهرستان ها به خود مردم شهرستان ها واگذار می شود که در راس همه آن ها امور مربوط به فرهنگ و بهداشت مورد نظر است و به طور کلی در این قانون سعی می شود که کارهای عامه جنبه تمرکز فعلی خود را از دست بدهد .

چاپ خبر