• 20252 |
  • 1400/06/31 |
  • 13:23
مقاومت ارتش در برابر حمله قوای متفقین؛

برادران بایندر

ارتش ایران در 3 شهریور 1320 با حمله قوای متفقین در شمال و جنوب ایران غافلگیر شد. افسران بسیاری به منظور دفع این حملات به دفاع برخاستند و این مقاومت چند روزی بیشتر طول نکشید. در این میان دو برادر دریانورد، ناوسروان یدالله بایندر و دریادار غلامعلی بایندر یکی در شمال و یکی در جنوب به شهادت رسیدند

پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشکده تاریخ معاصر؛ در نیمه‌شب 3 شهریور، غرش رعدآسای توپ در خرمشهر، دریادار غلامعلی بایندر را بیدار کرد. او به‌سرعت خود را به مقر نیروی دریایی رساند و دستورات دفاعی را به افسران ناوها داد و به سوی مرکز فرماندهی مرزی حرکت کرد، اما در میدان بی‌سیم خرمشهر، با صفی از زره‌پوش‌های قوای انگلیس مواجه شد. قصد بازگشت به سمت عمارت بی‌سیم را داشت که از سوی نیروهای انگلیسی به رگبار مسلسل بسته شد... همراهان او را به عمارت بی‌سیم بردند و پس از  نوشیدن جرعه‌ای آب جان سپرد.

 

 یدالله بایندر

 یدالله بایندر

 

ناوسروان یدالله بایندر، دانش‌آموخته رشته فرماندهی دریایی در ایتالیا، در شهریور 1320 فرمانده کشتی گارد ساحلی در بندر انزلی بود. او در روز 5 شهریور با آتش سنگین مسلسل ناوچه به هواپیماهای شوروی بر فراز دریای خزر مقابله کرد. پاسخ هواپیمای شوروی افکندن بمبی در میان ناوچه‌ها بود که به شهادت ناوسروان یدالله بایندر منجر شد.  

 

بنای یادبود دریادار غلامعلی بایندر

شماره آرشیو: 4-1557-ع

 

پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر ایران، سند شماره93-6-131ج؛ ریچارد آنتونی استورات، در آخرین روزهای رضاشاه: تهاجم روس و انگلیس به ایران در شهریور 1320، ترجمه عبدالرضا هوشنگ مهدوی و کاوه بیات، تهران، لوح، ص 219.

چاپ خبر