• 20135 |
  • 1400/05/25 |
  • 15:55

25 مرداد 1344

سران حزب توده به دادگاه احضار شدند/ کشته شدن سه نفر در مرز عراق/ «تحصیلات ابتدایی و متوسطه به سه دوره چهارساله تغییر می‌یابد»/ از امروز تلقیح همگانی در تهران شروع می‌شود/ کریم‌پاشا بهادری معاون نخست‌وزیر شد!/ دیدار وزیر مختار جدید رومانی با شاه/ آخرین گزارش روزنامه «اطلاعات» از وضعیت ارتشبد حجازی!/ در حضور غلامرضا پهلوی؛ سیرک سلطنتی هند افتتاح شد/ اجرایی شدن مرحله دوم قانون اصلاحات ارضی در 84 شهرستان، 13 بخش و 23 هزار قریه

 

سران حزب توده به دادگاه احضار شدند

روزنامه‌های امروز کشور نوشتند: امروز اداره دادرسی ارتش طى یک آگهی به چهارده نفر سران حزب منحله توده اخطار کرد که پرونده آنها در دادگاه عادی شماره 2 مطرح شده و می‌بایست ظرف دو ماه پس از انتشار این آگهی خود را به دادگاه معرفی نمایند و در غیر این صورت به طور غیابی محاکمه خواهند شد.

چهارده نفر سران حزب منحله توده که به دادگاه نظامی فراخوانده شده‌اند عبارت‌اند از: دکتر فریدون کشاورز، دکتر رضا رادمنش، احسان طبری، علی امیرخیزی، ایرج اسکندری، عبدالصمد کامبخش، آرداشس اوانسیان، رضا روستا، دکتر غلامحسین فروتن، غلامعلی بابازاده، یوسف جمارانی، پطروس شمعونی، بانو مریم فیروز و محمود بقراطی.

در آگهی احضار سران حزب منحله توده اتهام آنها تشکیل و اداره کردن و عضویت در دسته و جمعیتی که مرام و رویه آن اشتراکی و مخالف سلطنت مشروطه ایران است و همچنین توطئه به منظور به هم زدن اساس حکومت و تحریص مردم به مسلح شدن برضد قدرت سلطنت ذکر شده است.

اغلب متهمین کسانی می‌باشند که چند سال قبل، هنگامی که در زندان قصر به سر می‌بردند با یک صحنه‌سازی ماهرانه موفق به فرار از زندان شده بودند. یکی دو تن از فراریان سال‌ها پس از فرار دستگیر شدند و در دادگاه محاکمه و محکوم گردیدند. دو تن از افسران نگهبان زندان نیز که در فراری دادن این عده، دخالت داشتند پس از اینکه به ایران مراجعت داده شدند، تحت محاکمه قرار گرفتند و به موجب رأی دادگاه به تیرباران محکوم شدند و حکم درباره آنها اجرا شد.

 
کشته شدن سه نفر در مرز عراق

روزنامه «اطلاعات» نوشت: خبرنگار ما در آبادان به دنبال گزارش قبلی درباره تیراندازی مأمورین مرزی عراق و کشته شدن یک نفر ایرانی و دو نفر عراقی، که در شماره گذشته درج گردید، اطلاع داد: دیروز رادیو بغداد ضمن پخش مصاحبه رادیویی وزیر بهداری عراق و تشریح اقداماتی که برای جلوگیری از شیوع بیماری «شبه‌وبا» در این کشور صورت گرفته است، به تیراندازی مأمورین مرزی و کشته شدن سه نفر مزبور اشاره کرد و گفت: این سه نفر به علت عدم توجه به مقررات قرنطینه و بی‌اعتنایی به اخطار مأمورین مرزی هدف گلوله قرار گرفتند.

رادیو بغداد از قول وزیر بهداری آن کشور گفت: مقررات قرنطینه در مرز عراق به‌شدت اجرا می‌شود و تا به حال عده زیادی از اهالی نقاط مرزی این کشور برضد بیماری «شبه‌وبا» واکسینه شده‌اند و عده‌ای مسافر، که از خرمشهر وارد بصره شده‌اند، در قرنطینه به‌سر می‌برند.

یکی از افسران مرزبانی عراق به نام سرگرد غریبه، که مأمور گشت در آب‌های شط‌العرب [اروندرود] است، امروز گفت: سه نفر مسافری که هدف گلوله مأمورین عراقی قرار گرفتند و کشته شدند، هویتشان مشخص نشده، ولی از لباس دو نفرشان پیداست که اهل عراق هستند.

 
«تحصیلات ابتدایی و متوسطه  به سه دوره چهارساله تغییر می‌یابد»

به دنبال مطلبی که در شماره دیروز درباره طرح‌های جدید فرهنگی و اعلام آن به وسیله دولت در روزنامه‌ها درج گردید، امروز اطلاعات جدیدی در این زمینه منتشر شد.  

طبق طرحی که تهیه شده است نحوه تحصیلات فعلی مدارس کشور به کلی دگرگون می‌گردد و به جای دو دوره شش‌ساله که یکی دوره ابتدایی و دیگری متوسطه می‌باشد، سه دوره چهارساله ایجاد می‌گردد. در دوره چهارساله اول، یک برنامه عمومی برای کلیه محصلین کشور اجرا می‌گردد. در دوره دوم نیز دانش‌آموزان مطابق استعداد خود به تحصیل در مدارس ادامه می‌دهند و در پایان همین سال، یعنی بعد از هشت سال تحصیل، فقط به کسانی اجازه تحصیلات آخرین دوره چهارساله داده می‌شود که آنان استعداد کافی برای تحصیلات متوسطه و عالیه را داشته باشند. داوطلبان مطابق استعدادی که دارند به طرف کارهایی که می‌توانند انجام دهند هدایت می‌شوند.

 
از امروز تلقیح همگانی در تهران شروع می‌شود

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز دسته دسته طبقات مختلف مردم به مراکز تلقیح واکسن «شبه‌وبا» مراجعه کردند و برای بار اول بر ضد بیماری «شبه‌وبا» تلقیح شدند.

خبرنگار بهداشتی ما، که امروز از محل‌های تلقیح واکسن دیدن کرده است، چنین گزارش می‌دهد: به دنبال انتشار اطلاعیه دیروز وزارت بهداری مبنی بر  تلقیح همگانی واکسن ضد بیماری شبه‌وبا در تهران، از اول وقت صبح امروز جمعیت انبوهی مقابل مراکز تلقیح واکسن اجتماع کرده، صف‌های طولانی تشکیل داده بودند. مأموران انتظامی برای ایجاد نظم کوشش می‌کردند، ولی در پاره‌ای نقاط مثل مقابل بهداری کل استان تهران ازدحام خیلی زیاد بود.

کسانی که امروز برای تلقیح مراجعه می‌کردند اغلب بچه‌های خردسال به همراه داشتند.

از طرف برخی از بخش‌های تزریقات اخیرا اشخاصی به در خانه‌ها مراجعه و مردم را تشویق به تلقیح واکسن می‌کنند و در مقابل هر تزریق 50 ریال مطالبه می‌نمایند. مقامات وزارت بهداری در این مورد اظهار نظر کردند که تلقیح همگانی اجباری نیست و مردم می‌توانند در صورت تمایل به مراکز اعلام‌شده مراجعه و مجانا تلقیح شوند.  

 

کریم‌پاشا بهادری معاون نخست‌وزیر شد!

امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر، پیش از ظهر امروز در کاخ سعدآباد به حضور شاه رسید و آقای کریم‌پاشا بهادری را به سمت معاون نخست‌وزیر معرفی کرد.

بر اساس گزارش مطبوعات امروز کشور، کریم‌پاشا بهادری پس از اختتام رشته حقوق در تهران، حقوق سیاسی و علوم اداری را در آمریکا به پایان رساند و از سال 1325 وارد خدمت رسمی دولت شد و پست معاونت و سپس ریاست مؤسسه علوم اداری دانشکده حقوق و تدریس در آن مؤسسه را عهده‌دار بود و پس از آن رئیس دبیرخانه سازمان برنامه و رئیس قسمت اداری آن سازمان شد و در دوره بیستم مجلس شورای ملی از آذربایجان شرقی به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب گردید.

بهادری از اسفندماه سال 1342 تاکنون در سمت مدیر کل نخست‌وزیری و منشی مخصوص انجام وظیفه می‌کرده است.  وی از بنیان‌گذاران کانون مترقی و حزب ایران نوین بوده و اکنون رئیس دبیرخانه این حزب است.

 
دیدار وزیر مختار جدید رومانی با شاه

ساعت 10:30 بامداد امروز یوآن درن چیانو، وزیرمختار جدید رومانی، در کاخ سعدآباد به حضور شاه رسید و استوارنامه خود را تقدیم کرد.

در این دیدار آقایان احمد میرفندرسکی معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه، دکتر لقمان، رئیس کل تشریفات دربار شاهنشاهی، منوچهر عظیما، رئیس تشریقات وزارت امور خارجه، و آجودان‌های لشکری و کشوری شاه حضور داشتند.

 
آخرین گزارش روزنامه «اطلاعات» از وضعیت ارتشبد حجازی!

روزنامه «اطلاعات» امروز نوشت: خبرنگار ما امروز از بیمارستان بازرگانان اطلاع می‌دهد که کسالت تیمسار ارتشبد حجازی، ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران، مرتفع شده و بیمارستان را ترک می‌کنند و چند روزی در منزل استراحت خواهند نمود.

 

در حضور غلامرضا پهلوی؛ سیرک سلطنتی هند افتتاح شد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: دیشب برنامه سیرک سلطنتی هند در ایران، در حضور والاحضرت شاهپور غلامرضا پهلوی، ریاست عالیه کمیته المپیک ایران، آغاز شد. مراسم افتتاح برنامه سیرک بزرگ هند در میدان جلالیه در چادر عظیمی که مخصوص اجرای برنامه‌های سیرک است، آغاز گردید و به دعوت سفیرکبیر هند در تهران، جمعی از آقایان وزرا، سناتورها، نمایندگان مجلس شورای ملی، رجال، دیپلمات‌های خارجی مقیم ایران و روزنامه‌نگاران با بانوان خود شرکت داشتند.

 
اجرایی شدن مرحله دوم قانون اصلاحات ارضی در 84 شهرستان، 13 بخش و 23 هزار قریه

ولیان، رئیس سازمان اصلاحات ارضی کل کشور، امروز اظهار داشت: تا این تاریخ مرحله دوم قانون اصلاحات ارضی در بیش از ۲۳ هزار قریه، 84 شهرستان و 13 بخش طبق قانون اجرا شده است.

رئیس سازمان اصلاحات ارضی گفت: سرعت و دقت کامل در اجرای قانون مرحله دوم در نظر گرفته شده است.

وی درباره اجرای مرحله دوم قانون در سه استان خراسان، کردستان و کرمان اظهار داشت: مرحله دوم قانون اصلاحات ارضی در تاریخ ۲۱ مردادماه امسال در ۲۰۳ قریه اسفراین اجرا شده است و از تاریخ 21 مردادماه مرحله دوم در کلیه بخش‌های شهرستان سقز آغاز گردیده و در شهرستان بانه نیز اجرای قانون از 20 مرداد شروع شده است.

دکتر ولیان در پایان گفت: کار اجرای قانون تا 24 مردادماه در 625 قریه رفسنجان پایان یافته است.1

 

 

1. اطلاعات، 25 مرداد 1358، صص 1، 13، 15 و 16.

چاپ خبر