• 17389 |
  • 1399/09/12 |
  • 23:22

13 آذر ۱۳۴۳

«آیت‌الله خمینی با سلام و صلوات به ایران برخواهد گشت»/ مزیت خمینی بر کاشانی این است که علاوه بر جنبه سیاسی‌شان روحانی هم دارد/بهبودی: من هم معتقدم تبعید آیت الله خمینی معقول نبود و آتشی است که زیر خاکستر رفته است!/اعلامیه‌ای که توزیع‌کنندگان آن شناسایی نشده‌اند!/بازداشت جمعی از روحانیون آذربایجان/دیدار رئیس روتاری بین‌المللی با شاه!/الحاق ایران به قرارداد جلوگیری از به کار بردن تولیدات اتمی در مقاصد نظامی!

«آیت‌الله خمینی با سلام و صلوات به ایران برخواهد گشت»/ مزیت خمینی بر کاشانی این است که علاوه بر جنبه سیاسی‌شان روحانی هم دارد

صبح امروز سیدفضل‌الله خوانساری1 به دیدار بهبودی2 رفت و با وی به گفت‌وگو پرداخت.

بر اساس گزارش ساواک به تاریخ 15 آذر 1343 «ساعت 10 روز جمعه 13/ 9/ 43 حاج سیدفضل‌الله خوانساری به منزل آقای بهبودی رفته و نامبردگان مذاکراتی به شرح زیر نموده‌اند:

ابتدا حاج سیدفضل‌الله خوانساری از اینکه از وجود بهبودی، که واسطه بین روحانیت و دربار است، استفاده نمی‌شود، اظهار تأسف نمود. بهبودی هم در پاسخ وی گفت: قدس نخعی هم روحانی‌زاده است و علاقه‌مند به روحانیت می‌باشد و وظیفه خود را انجام خواهد داد.

سیدفضل‌الله سپس گفت: خبر پیدا کرده‌ام که مأمورین اطراف خانه حاج سیدحسن3 که در مشهد می‌باشد برداشته‌اند و باید بگویم که پس از تبعید خمینی تمام فشار به روی آقای خوانساری آمد و همه از ایشان توقع داشته‌اند که ترتیبی اتخاذ شود تا از وضع خمینی مطلع شوند، ولی آقای خوانساری از این کارها خوششان نمی‌آید. فکر کردیم با سه نفر دیگر امثال آملی4، آشتیانی5 و پدر فلسفی6 ترتیب ملاقات با آقای قدس نخعی داده شود. انصافا آقای نخعی هم خیلی خوب وظیفه‌اش را انجام داد و حالا قرار است من به اتفاق برادر [آیت‌الله] خمینی به دیدار او برویم.

خوانساری گفت: حق این بود که نمی‌گذاشتند اصولا او نطق کند حالا که نطق کرد او را رها می‌کردند؛ زیرا به سیاست خارجی حمله کرده بود اگر می‌خواستند کمی او را ناراحت کنند در یک نقطه از مملکت می‌فرستادند، اما حالا او را به خارج از کشور فرستاده‌اند و او اگر ده تا بود حالا صد تا شد و بالاخره هم روزی او را با سلام و صلوات و دست پرتری خواهند آورد.

یکی از بازاری‌ها می‌گفت که مجلس سنای ترکیه به تبعید خمینی اعتراض کرده و گفته‌اند اولا چرا دولت ترکیه حاضر شده یک شخصیت روحانی به مملکت او تبعید شود؛ مگر ترکیه تبعیدگاه است؟

 

بهبودی: من هم معتقدم تبعید آیت الله خمینی معقول نبود و آتشی است که زیر خاکستر رفته است!

آقای بهبودی گفت: من هم معتقدم تبعید خمینی به خارج از کشور کار معقولی نبوده و آتشی است که زیر خاکستر رفته است.

خوانساری گفت: سیدابوالقاسم کاشانی منحصرا جنبه سیاسی داشت در موقع بازگشت از تبعید لبنان دیدید چطور عظیم شد، اما خمینی به حق یا غیر حق جنبه روحانیت هم دارد و به‌هرحال در این دو سال عده‌ای هم پیرو متعصب پیدا کرده است.7

 

اعلامیه‌ای که توزیع‌کنندگان آن شناسایی نشده‌اند!

امروز به رئیس پلیس تهران گزارش داده شد که اعلامیه‌ای با عنوان «جوانان روشنفکر و ترقی‌خواه حوزه علمیه قم» در حوالی خیابان امیریه تهران پخش شده است، اما توزیع‌کنندگان آن شناسایی نشده‌اند.8

سرهنگ سیدحسین پرتو، رئیس شهربانی قم، هم در نامه‌ای به رئیس اداره اطلاعات شهربانی کل کشور خبر از پخش اعلامیه‌ای به امضای جوانان روشنفکر و ترقی‌خواه حوزه علمیه قم در این شهر داد و تصریح کرد که تاکنون ناشر آن شناخته نشده است.9

 

بازداشت جمعی از روحانیون آذربایجان

یک ماه پس از تبعید آیت‌الله خمینی از ایران، شماری از روحانیان آذربایجان که در این مدت دست به مخالفت‌هایی زده بودند، دستگیر و روانه تهران شدند.

مردم تبریز نیز به نشانه اعتراض به این اقدام دست از کار کشیدند و بازار تبریز و مغازه‌های آن را بستند. آیت‌الله قاضی طباطبائی و حجج اسلام سیداحمد خسروشاهی، انزابی، وحدت اهری، دروازه‌ای، و بنای مراغه‌ای جز دستگیرشدگان دیده می‌شود؟10

 

دیدار رئیس روتاری بین‌المللی با شاه!

ژان ری، کمیسر امورخارجه بازار مشترک اروپا، که به دعوت دولت به تهران آمده است، صبح امروز با شاه و نخست‌وزیر [: حسنعلی منصور] ملاقات کرد.

وی قرار است طی اقامت چندروزه خود در تهران با مقامات اقتصادی و مالی کشور ملاقات و در خصوص توسعه روابط ایران با بازار مشترک مذاکره کند.11

چارلز پتینگل، رئیس روتاری بین‌المللی، هم که به تهران آمده است امروز پس از ملاقات با اعضای دو کلوپ روتاری تهران و شمال تهران با شاه دیدار و گفت‌وگو کرد.12

 

الحاق ایران به قرارداد جلوگیری از به کار بردن تولیدات اتمی در مقاصد نظامی!

آژانس بین‌المللی اتمی امروز اعلام کرد که ایران به قرارداد جلوگیری از به‌کار رفتن تولیدات اتم برای صلح در مقاصد نظامی ملحق شده است.

به موجب این قرارداد، ایران آژانس مزبور را مجاز ساخته است که از میزان تولید «پلوتونیوم» یک راکتور تحقیقات اتمی ساخت آمریکا که برای دانشگاه تهران تهیه شده بازرسی کند.

بازرسی رآکتور و سوخت آن قبلا توسط آمریکا و براساس یک قرارداد دوجانبه به عمل آمده بود و اکنون این کار به آژانس بین‌المللی اتمی واگذار شده است.

به گفته یکی از مقامات دانشگاهی به موجب قرارداد سه‌جانبه‌ای که بین ایران و آمریکا و آژانس بین‌المللی تهیه شده است، آژانس بین‌المللی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد در طرح رآکتورهای اتمی دانشگاه تهران نظارت خواهد داشت و به علاوه کمک‌های لازم را نیز به آن خواهد نمود. همین مقام افزود: نظارت و کنترل این کار تا به حال به عهده دولتین ایران و آمریکا بوده ولی با امضای این قرارداد، این کار به عهده سازمان ملل خواهد بود.13

 

1. فرزند آیت‌الله سیداحمد خوانساری

2. احتمالا دیدار با ناصر بهبودی فرزند سلیمان بهبودی صورت گرفته است؛ چرا که در گزارش مورخ 28 آبان 1343 نسبت به این دیدار اظهار علاقه شده بود.

سلیمان بهبودی در آبان 1343 به علت اختلاف با اسدالله علم، طبق دستور تلفنی قدس نخعی، برکنار و خانه‌نشین شد. قولی دیگر حاکی از این است که او و پسرش ناصر بهبودی، نماینده دوره بیست‌ویکم مجلس، نمایندگان را در مقابل دولت حسنعلی منصور و لایحه اعطای مصونیت قضایی تحریک کردند و این موضوع باعث طردش از دربار شد: ناصر بهبودی وقتی لایحه چاپ‌شده را پیش از طرح آن در مجلس با دوستان خود در میان می‌گذارد این بحث درمی‌گیرد که آیا این لایحه که در واقعی نوعی کاپیتولاسیون و احیای قضاوت کنسولی است به اطلاع و تأیید شاه به مجلس داده شده یا منصور... بدون اطلاع شاه آن را به مجلس آورده است. سرانجام قرار می‌شود ناصر بهبودی موضوع را تلفنی به پدرش سلیمان بهبودی، که از محارم شاه بود، اطلاع بدهد و از طریق وی نظر شاه را در این مورد جویا شوند. ناصر بهبودی از مجلس به پدرش تلفن می‌کند و سلیمان بهبودی می‌گوید که بعد از شرفیابی به حضور شاه نتیجه را اطلاع خواهد داد. یک ساعت بعد سلیمان بهبودی در پاسخ پسرش که مجددا به وسیله تلفن مجلس با او تماس گرفته بود می‌گوید: نتوانستم شرفیاب شوم، ولی دولت لابد بدون اطلاع اعلیحضرت چنین لایحه‌ای را به مجلس نمی‌دهد.

رک: محمود طلوعی، بازیگران عصر پهلوی از فروغی تا فردوست، ج 2، تهران، علم، 1372، ص 741.

3. منظور آیت‌الله قمی است.

4. اصل: عاملی. مقصود شیخ محمدتقی آملی است.

5. میرزا احمد آشتیانی

6. مرحوم حاج شیخ حسین تنکابنی

7. سیر مبارزات امام خمینی در آیینه اسناد به روایت ساواک، ج 5، صص 36-38.

8. امام در آیینه اسناد؛ سیر مبارزاتی امام خمینی به روایت اسناد شهربانی، ج 3، ص 75.

9. همان، ص 76.

10. جلال‌الدین فارسی، زوایای تاریک، تهران، حدیث، حوزه اندیشه و هنر اسلامی، 1373، ص 94.

11. اطلاعات، 14 آذر 1343، ص 16.

12. کیهان، 14 آذر 1343، ص 12.

13. اطلاعات، 14 آذر 1343، ص 16.

چاپ خبر